RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Úgy látom, ön a kamuvideós Korózs Lajos babérjaira tör, tisztelt képviselő asszony. Itt e Ház falai között ő mondta ezeket a mondatokat, mint ön, hogy ápolásra szoruló embereket küldenek haza a kórházakból az orvosok. Ő ezt a járvány ideje alatt tette, erről egy videót is készített, amit sokan megismertek. Ahhoz, hogy ő nincs itt most a parlamentben, az önök soraiban, talán ennek a videónak is van köze, bár indították jelöltként, de végül a listán nem kapott befutó helyet.

Nos, ön ugyanazt teszi, mint Korózs Lajos, tisztelt képviselő asszony. Azt mondja, hogy a magyar kórházakban a magyar orvosok olyan döntéseket hoznak meg, amelyekkel ápolásra szoruló embereket, akiknek kórházi ellátásra van szükségük, küldenek haza.

(10.00)

Ezt mondta Korózs Lajos is, ezt cáfolták utána pillanatok alatt, azt is, akire hivatkozott, meg azt is, amit ő mondott. Ennél azért súlyosabb sértés vagy alaptalanabb vádaskodás a járvány alatt sem nagyon hangzott el, de úgy látszik, a Magyar Szocialista Párt mindig ugyanabból főz, ugyanazokat a rémhíreket terjeszti. A járvány alatt is ezt tették, tisztelt képviselő asszony, cáfolta önöket az élet, és most is, ezen törvényjavaslat kapcsán is ezt teszik.

Természetesen mindenki, akinek ápolásra van szüksége a kórházban, akinek orvosi felügyeletre van szüksége, az orvosi felügyelet mellett tud gyógyulni, akinek pedig szociális gondoskodásra van szüksége, szociális intézményben fog gondoskodást kapni. Az elmúlt években több ezerrel nőtt a szociális intézmények kapacitása. Most ezen törvénymódosítás kapcsán mindenki továbbra is biztonságban lesz: akinek egészségügyi ellátásra lesz szüksége, az a kórházban lesz biztonságban, akinek pedig szociális ellátásra lesz szüksége, az egy szociális intézményben lesz biztonságban.

Önöknek egyébként erre volt egy módszere a kórházak kapcsán, amikor bezártak kórházakat. Amikor bezárták, mondjuk, a Schöpf-Merei Kórházat, akkor mire gondoltak, hogy azokat az édesanyákat, akiket az újszülöttjükkel odavittek, hova fogják vinni? Miért döntötték el, hogy azt a kórházat bezárják? A Szabolcs utcai kórházat bezárták, a svábhegyi gyerekkórházat bezárták. Mit gondoltak, a családoknak akkor milyen ellátásra lesz szükségük? Amikor az OPNI-t bezárták, azoknak a betegeknek akkor mit kínáltak, tisztelt képviselő asszony? Ez lenne az önök iránya? Mert ez a programjuk továbbra is megvan. László Imre képviselőtársuk mondta el, hogy a kórházak 45 százalékát be kell zárni, majd Komáromi Zoltán elmondta, hogy ennél többet is.

Ön itt aggódik, hogy a betegeknek hol lesz ágya. Mit csináltak, amikor kormányon voltak? Több kórházat bezártak, 16 ezer aktív ágyat megszüntetettek. Mi volt választáskor a programjuk? A kórházak 45 vagy annál több százalékát be kell zárni. Akkor önök mégis hol biztosítanának ellátást a betegeknek? Ön azt mondja, hogy nem azért fizetik az emberek a járulékot, hogy utána az egészségügyi vagy más ellátásért fizetniük kelljen. Akkor önök miért vezették be a vizitdíjat? Ön azt mondja, azért fizetik az emberek az egészségügyi járulékot, hogy ingyenes legyen az egészségügyi ellátás. És önök bevezették a vizitdíjat, bevezették a kórházi napidíjat. Hogyhogy bevezették, ha önöknek ez az elve, miért vezették be a fizetést? Mi népszavazással, az emberek segítségével töröltük el ezt, és továbbra is fenntartjuk az ingyenes egészségügyet, tisztelt képviselő asszony. Ezzel szemben önök szerint, idézem a miniszterelnöküket: „Lehetővé kell tennünk a racionális fogyasztói magatartást az egészségügyben, még ha ezt sokan kényszerként is élik meg.”

Önök piacosították volna a teljes egészségügyet és meg is tették, hiszen bizonyos kórházak működtetését, üzemeltetését privatizálták is, de a saját miniszterelnökük mondta a saját egészségügyi jövőképükről, hogy lehetővé kell tennünk a racionális fogyasztói magatartást. Nem betegként, hanem fogyasztóként tekintettek az emberekre. Úgy beszélt a miniszterelnökük, mintha az ember, aki bemegy egy kórházba vagy egy cipőboltba, ugyanúgy viselkedne és ugyanaz lenne a magatartása. Hát, nem ugyanaz, nem ugyanazért megyünk cipőboltba, mint kórházba, képviselő asszony.

Ön dolgozók megbecsüléséről beszél és közben 6 ezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el, és elvettek tőlük egyhavi bért. Azt hiszem, ez nem igazán a megbecsültség volt akkor, amikor önök tevékenykedtek. Mi az elmúlt években jövő januárig bezárólag megvalósítjuk Magyarország történetének legnagyobb egészségügyi béremelését az orvosok tekintetében. Három év alatt két-két és félszeresére emelkedik az orvosok fizetése. Önök ezt nem tették meg, és senki más ezt nem tette meg. A járvány alatt döntött erről a kormány, és két és félszeresére emelte az orvosok fizetését, amivel a hálapénzt sikerült kivezetni, azt a hálapénzt, ami 70 éve itt volt köztünk, képviselő asszony. Ezt nekünk sikerült kivezetni, önöknek meg nem. Az ápolók bérét is 72 százalékkal emeltük, de itt még szeretnénk további béremelést is tenni.

Ami pedig arról szólt, hogy nem volt egyeztetés a törvényjavaslatról: volt a Magyar Orvosi Kamarával, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarával, a Magyar Gyógyszerészi Kamarával, a Magyar Rezidens Szövetséggel, a Magyar Kórházszövetséggel, a Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével, a mai napon pedig lesz az ellenzéki pártok képviselőivel is, tisztelt képviselő asszony, és ezután indul majd a törvény vitája. Mégis, akkor ön kivel egyeztetett volna még ezeken kívül? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage