MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A magyar kormány álláspontja az Ukrajnában dúló háborúval kapcsolatban az első naptól kezdve világos és következetes. A magyarok nem akarták ezt a háborút, a magyarok és Magyarország minden lehetséges értelemben elszenvedője és vesztese ennek a háborúnak, ahogyan azt gondoljuk, hogy minden háborúzó fél és az egész világ az.

Magyarország, miután követlen szomszédja a háború által sújtott Ukrajnának, elsődlegesen érdekelt a béke mihamarabbi megteremtésében, s Magyarország következetesen szót is emelt különböző nemzetközi fórumokon annak érdekében, hogy az eszkaláció helyett a béke megteremtése irányába történjenek diplomáciai lépések. Bármekkora is az esélye a háború különböző stációiban annak, hogy ezek a lépések sikerre vezethetnek, mi konzekvens módon azt képviseljük, hogy a párbeszédet nem lehet megspórolni, a párbeszédtől nem lehet elzárkózni, és az Európai Unió, valamint a Nyugat is jobban tenné, ha a békét sürgető és a békét elősegítő lépéseket tenne ahelyett, hogy a háború végtelenségig való elnyújtását támogatná a különböző lépéseivel, például a fegyverszállításokkal.

Ami Ukrajna megsegítését illeti: amellett, hogy Magyarország szintén elvi következetességgel viszi azt az álláspontot, hogy nem szállít fegyvereket Ukrajnának, ezáltal nem járul hozzá ennek a háborúnak az elnyújtásához, az első naptól kezdve minden tőlünk telhető segítséget megadunk az Ukrajna területéről hazánkba menekülők részére, egészen odáig menően, hogy segítünk nekik munkát vállalni Magyarországon, biztosítjuk az alapvető életkörülményeiket, biztosítjuk azt, hogy a gyermekeik megfelelő és méltó körülmények között tudják a kényszerűen megszakított tanulmányaikat folytatni egészen a felsőoktatásig, hiszen ezer felsőoktatási ingyenes ösztöndíjat ajánlottunk fel ukrán diákok, hallgatók számára, akik kényszerűen el kellett hogy hagyják a szülőföldjüket. Hogy Ukrajna, illetve az ukrán állampolgárok milyen arányban élnek ezekkel a lehetőségekkel, az egy másik kérdés, Magyarország mindenesetre ezeket megteremtette, s a keretek és a finanszírozás adott mindezen programok egészen addig való fenntartásához, ameddig ezek szükségesek.

Magyarország mint szomszédos ország kötelezettségének érezte és ennek érvényt is ad azóta, hogy befogadjon minden rászorulót, attól függetlenül, hogy milyen úti okmányokkal érkeznek Ukrajna területéről, tehát minden háborúban érintett személy Magyarországon menedéket lelt, és  még egyszer  biztosítjuk azokat a körülményeket, amelyek mentén egészen addig itt tudnak tartózkodni, ameddig Ukrajnában nem rendeződik a helyzet olyannyira, hogy vissza tudnának térni a szülőföldjükre.

Ami az ukrán támogatásokat illeti: komoly összegeket fordított Magyarország arra mind magyar területen, mind pedig ukrán területen, hogy segítse a menekülteket, segítse azokat az embereket, akiket akár végzetes bajba sodort a háború. Mind Magyarország területén, mind pedig Ukrajnában nagyon komoly, többirányú humanitárius tevékenységet finanszíroz a kormány, egészen odáig, hogy Kijev környékén iskolákat, óvodákat és közintézményeket építünk újjá. Az első óvoda el is készült, és hamarosan megkezdheti a működését. Nagyon remélem, hogy ez év végével meg tudja nyitni a kapuit, és mintegy hatvan olyan ukrán gyermek tud majd ott, Kijevtől nem messze óvodába járni, akiktől a világpolitika, a történelem elvette ezt a lehetőséget.

Ami az ukrán állam finanszírozását illeti: egészen egyértelmű, hogy a Nyugat  mind az Európai Unió, mind pedig az Egyesült Államok  elkötelezett abban, hogy fenntartsa az ukrán állam működését, egészen addig, amíg Ukrajna talpra nem áll, aminek a kilátásai napról napra rosszabbak. Ahogy a háború elhúzódik, ahogy egyre nagyobb veszteségeket szenved el Ukrajna mind infrastruktúrában, mind pedig a lakosságát tekintve  a katonai veszteségekre gondolok elsősorban, de nyilván az is hatalmas vérveszteség, hogy milliók hagyják el az országot , Brüsszel eljutott arra az álláspontra, hogy fenn fogja tartani az ukrán államot. Belátjuk, hogy ebből a kezdeményezésből nem tudunk kimaradni, viszont elvi kikötésünk, hogy ezt ne egy közös, kollektív hitel formájában tegye meg Magyarország, hanem a rendelkezésre álló eszközökből a rá jutó arányos mértékben, bilaterális alapon rendezze ezt a kérdést Ukrajna felé.

Az elhibázott szankciókat továbbra sem támogatjuk. Nem támogatunk semmilyen olyan lépést, ami a háború fenntartására, illetve a háború következményeinek a súlyosbítására irányul, vagy ilyen következményei vannak, viszont az a döntés is megszületett, hogy arányos mértékben támogatjuk az ukrán államot a brüsszeli erőfeszítések keretében. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage