BENCZE JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Megdöbbenéssel fogadtuk nemrégen a napvilágra került hírt, ami nem bulvársajtóból jött, nem pletykákból, hogy a MOL minimum 160 ezer liter gázolajat exportál Ukrajnába. És hogy ez hol hangzott el? Ezt Gubik László, a Záhony-Port Logisztikai és Rakománykezelési Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés október 14-ei ülésén mondta el. És ez egy minimummennyiség, amit mondtam. Arról is beszámolt, hogy a Záhony-Port átállította a vegyianyag-átfejtőinek kapacitását annak érdekében, hogy üzemanyagot a MOL százhalombattai finomítójából vissza lehessen küldeni Ukrajnába, ennek érdekében pedig egy közel százmillió forint értékű kényszerberuházásról beszélt.

Több mint érdekes, hogy mindezzel kapcsolatban semmilyen kormányzati beszámolóval nem találkoztunk, mondhatni, mélyen hallgattak róla. Az első kérdés az, hogy miért. Egy olyan kiemelt fontosságú kérdésben, mint az üzemanyag, ami nem túlzás, hogy Magyarországon létkérdés, legalább az Országgyűlésnek és a lakosságnak be kellett volna számolni; főleg annak tükrében, hogy az uniós szankciókról való konzultációra rááldoztak jó pár milliárdot.

Mindezt a jelenlegi helyzetben, amikor az országban az üzemanyaghoz való hozzáférése a lakosságnak, a vállalkozóknak, a gazdálkodóknak igen erősen korlátozott, és ami már több száz benzinkút bezárását eredményezte, és valljuk be, hogy eredményezni fogja még többét is. Ezért joggal tartjuk ezt felháborítónak és elfogadhatatlannak.

Azt hiszem, ezek után a legfontosabb kérdéseket jogosan fogom feltenni, és amelyek nagyon egyszerűek, és egyszerű válaszokat kérnék rá. Pontosan hova és kinek ad el külföldre a MOL üzemanyagot, és milyen indokkal, amikor idehaza üzemanyaghiány áll fenn? Milyen áron értékesíti a MOL Ukrajnának az üzemanyagot, és mekkora bevétellel számol? Ebben a helyzetben miért nem a hazai üzemanyag-ellátás biztosítása az első?

Tisztelt Államtitkár Úr! Mielőtt azzal bújnának ki a felelősség alól, hogy a kormánynak kevés ráhatása van a MOL ügyleteire, emlékeztetnék mindenkit, hogy a magyar államnak különféle módokon szavazatelsőbbségi jogokat biztosító részvénytulajdona van a MOL-ban. Tehát gyakorlatilag erről az ügyről a kormánynak tudnia kellett. Ha esetleg valamilyen csoda folytán mégsem tudott, az óriási baj, ha meg tudott róla, az meg még nagyobb baj. Elfogadhatatlan, hogy miközben az ország üzemanyaghiánytól szenved, a MOL külföldre adja el az üzemanyagot, a magyar kormány pedig mindenről csendben van.

Meddig kívánja a MOL az üzemanyagot külföldre exportálni, és mikor fogja a meglévő kapacitását maximálisan a hazai ellátásra fordítani? És mielőtt azt mondanák, hogy nem igaz: én sem tudtam ma tankolni; többen jelezték az én vidékemről, Tolna megyéből, de szerte az országból, hogy sem hatóságiár-sapkás, sem másik, piaci áras üzemanyag nincs; egyszerűen az emberek, a gazdálkodók, a fuvarozók Magyarországon nem tudnak tankolni, amíg az összes környező országban nincs ilyen probléma, még Ukrajnában sem. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage