KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném külön köszönteni a tisztelt kormánypárti képviselőket. Mi egy héttel ezelőtt is itt voltunk a parlament rendkívüli ülésén, de a kormányzati padsorok üresen voltak, nem jöttek el erre a vitára, pedig egy nagyon fontos vitát kezdeményeztünk, ami arról szólt volna, hogy nem akarjuk, hogy Magyarországot a kormány akkumulátorgyarmattá tegye. Szerettük volna föltenni a kérdéseinket a kormánypárti képviselőknek, államtitkároknak, minisztereknek, de most itt van erre lehetőségünk. Nyilván egy államtitkár úr (Vitályos Eszter: Hölgy! Olyanok is vannak!) vagy miniszter úr válaszolni fog erre a kérdésre. Azt viszont sajnálom, hogy miniszterelnök úr nem jött el, neki is föltettük volna a kérdéseinket, de nyilván majd a délutáni, kora esti vitában itt lesz miniszterelnök úr.

Miért is mondjuk azt, hogy a kormány akkumulátorgyarmattá akarja tenni Magyarországot? Mert ez teljesen egyértelmű. Egyértelmű az, hogy akkumulátorgyarmattá akarják tenni akkor, amikor sok száz és ezer milliárdos közvetett és közvetlen támogatást biztosítanak ezeknek az akkumulátorgyáraknak. Ezek külföldi akkumulátorgyárak, távol-keleti, most éppen a kínai akkumulátorgyárak terjeszkednek Magyarországon. Minden beruházás, minden adóforint gyakorlatilag ezt a célt szolgálja.

Kiderült az is, hogy tulajdonképpen Paks II. megépítésére is ezért van szükség, hogy akkumulátorgyarmattá tegyék Magyarországot. Pont a múlt héten jelent meg az a határozat a Magyar Közlönyben, miszerint 115 milliárd forintot szánnak a villamos hálózat fejlesztésére Szeged és Szolnok között. Ez egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy Pakstól elvigyék az áramot Szegeden, Szolnokon keresztül egészen Debrecenbe. Tehát a paksi beruházás szintén azt a célt szolgálja, hogy akkumulátorgyarmattá tegyék Magyarországot.

(13.20)

Látszik az is, hogy ezek a gyárak elveszik a vizünket, elveszik az energiánkat, elveszik a termőföldjeinket is. Ez tipikus gyarmati sors, amikor idejön, jellemzően külföldről, a kizsákmányoló nagytőke, és pont a magyar természeti értékeket zsákmányolja ki, a vizünket, az energiánkat és a termőföldünket; ezzel is akkumulátorgyarmattá teszik Magyarországot.

És ott van a magyar munkaerő helyzete. Jellemzően egy olyan munkaerőpiaci helyzetet teremtenek itt, hogy Magyarországon alacsonyabbak a keresetek, mint Nyugat-Európában vagy mint tőlünk nyugatabbra, de hát most már a környező országokhoz képest is, pontosan azért, mert ezeket a nagy akkumulátorgyárakat, autógyárakat különböző kedvezményekkel vonzzák ide, a munka törvénykönyvének a munkavállalók szempontjából negatív módosításával vonzzák ide, és azzal vonzzák ide, hogy a magyar munkaerő kevesebbet keres, mint más országok munkaerői. Hát, ez is a gyarmati sorsnak egyfajta jellegzetessége.

Az is a gyarmati sorsnak a jellegzetessége, hogy mivel ezeket az akkumulátorgyárakat támogatják kormányzati tíz-, száz- és ezermilliárd forintokkal, nem jut pénz a magyar közszféra béremelésére, nem jut pénz az oktatás, az egészségügy, a szociális ágazat rendbetételére; ez is a gyarmati sorsnak az egyik jellegzetessége. Tehát tényleg az a helyzet, hogy mindent feláldoznak annak érdekében, hogy ezek az autógyárak és akkumulátorgyárak Magyarországra jöjjenek. Ez a kormányzati politika fő célja, hogy Magyarországot akkumulátorgyarmattá tegyék.

Ráadásul, ha ez még nem lenne elég, akkor ott vannak a környezetvédelmi szempontok, hogy ezek a gyárak súlyosan szennyeznek, súlyosan károsak az egészségre, nemhiába tiltakoznak a lakosok mindenhol szerte az országban Debrecentől Iváncsáig, Fóttól Komáromig és Gödig, a legutóbbi hírek szerint most már egészen Kistelekig gyűrűzik ez a helyzet, hogy akkumulátorgyarmattá akarják tenni az országot, hiszen senki nem akar olyan helyen lakni, jogosan, senki nem akar olyan helyen lakni, ahol akkumulátorgyárak nőnek ki a földből, és akkumulátorgyárakat telepítenek a kertek végébe, a házak közvetlen szomszédságába, pont úgy, mint egy akkumulátorgyarmaton teszik egyébként.

És végül az is jellemző, hogy ezek az akkumulátorgyárak nem is Magyarország számára produkálják ezeket az akkumulátorokat, hanem egyértelműen külföldi exportra fognak termelni, csakúgy, mint a régi gyarmatok, amikor a gyarmatosító világ például Afrikában vagy a Távol-Keleten gyarmatokat létesített, hogy exportra termeljen árucikkeket. Ezek a Magyarországon létesülő távol-keleti, kínai akkumulátorgyárak a külföld számára fognak akkumulátorokat produkálni, ezzel növelik a profitjukat, amit kivisznek külföldre, pont úgy, ahogy a gyarmatokon is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) teszik ezt sok száz éve. Ne tegyék Magyarországot akkumulátorgyarmattá! Mi mindent elkövetünk ennek érdekében, hogy ezt megakadályozzuk. Köszönöm szépen. (Taps az LMP, a DK, valamint szórványos taps az MSZP padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage