TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Itt valóban elvi és politikai eltérés van a DK és a Fidesz-KDNP-kormány nyugdíjpolitikája között. Ön előszeretettel emlegeti az árnyékkormányt. Az árnyékkormánynak semmilyen döntési joga, semmilyen kihatása a döntéseiknek  tehát az nincs is  nincs a társadalomra, nincs a nyugdíjasokra, így nyilvánvalóan körülbelül annyi feladata van, hogy elmondja a parlamentben az állásfoglalásukat. De ha megengedi, mégiscsak távolabbról kezdeném én, hiszen a két politikának a megközelítését itt kell kezdeni levezetni.

Amikor önök kormányoztak  személy szerint egyébként ön is , akkor ugyanilyen válság volt. Nem volt ekkora a válság, hiszen Gyurcsány Ferenc kormánya nem ismerte föl a válságot, és az utolsó pillanatban az IMF-nek kellett kimentenie az országot a csődből, és hogy fizetőképes maradjon Magyarország.

(10.00)

Akkor persze az IMF mondta meg, hogy mit kell csinálni, önök ezt elfogadták. Az első lépésük az volt, hogy a nehéz helyzetben, amikor ugyanúgy….  sőt, nem volt gazdasági növekedés, hanem a gazdaság csökkenése volt (Varga Zoltán: Mint most.), magas volt az infláció. Önök mit tettek? Elvettek az emberektől, mert azt vallották, hogy az a megoldás a gazdaság nehézségeire, ha az emberektől elveszünk, elvesszük a 13. havi nyugdíjat, elvesszük a 13. havi juttatást.

Ezzel szemben a Fidesz teljesen máshogy gondolkodik. 2010-ben kimondta, hogy megvédjük a nyugdíjak vásárlóértékét (Gy. Németh Erzsébet: És sikerült, államtitkár úr?  Menczer Tamás: Igen.); és ezt az elmúlt 12 év kormányzásában mindegyik évben megtette, akkor is, amikor nem ment jól a gazdaságnak, hiszen kormányváltás után, amit önök átadtak, az egy nem működő gazdaság volt, azt működőképessé kellett tenni, a költségvetés bevételeit helyreállítani, hogy legyen a nyugdíjemelésekre fedezet. Így indult, de 2010 után már 2011-ben biztosítottuk a nyugdíjak vásárlóértékét. És ez így volt addig, amíg jobban ment a gazdaság, amikor az ön által említett nyugdíjprémiumok és egyéb juttatások kifizetése is megtörtént a nyugdíjasoknak.

Jött a Covid-járvány, majd jött a gazdasági válság, a magas energiaárak, a szankciós infláció, amely nehéz helyzetbe hozta az ország lakosságát és természetesen a nyugdíjasokat is. Erre mit tett a kormány? Nem azt tette, amit önök, hogy elveszünk a nyugdíjas-társadalomtól, és majd élnek úgy, ahogy élnek, hanem azt mondta a kormány, hogy ebben a nehéz helyzetben is a nyugdíjak vásárlóértékét meg kell őrizni, és ezt a nyugdíjasoknak nyugdíjemelés formájában oda kell adni. (Gy. Németh Erzsébet: Nem adták oda, államtitkár úr!) És ez így történt az elmúlt évben, 2022-ben is, hiszen év közben kétszeri ráemeléssel is biztosította a kormány a nyugdíjak vásárlóértékét. (Gréczy Zsolt: Ezer forint egy kiló kenyér!)

És nyilván a betervezett 5 százalékos nyugdíjemelés, ami 2023-ra vonatkozik (Gy. Németh Erzsébet: 5 százalék? 15, államtitkár úr!), nyilván nem megfelelő összeg, ezért döntött úgy a kormány, hogy január 1-jén 15 százalékos nyugdíjemelést ad, és a 13. havi nyugdíjat is kifizeti februárban. És nem azt tette, amit önök, hogy nem fizetjük ki, és majd később lesz valahogyan, hanem az emelt összeget, a 15 százalékkal emelt összeget fizette ki februárban a kormány a nyugdíjasoknak 13. havi nyugdíjként.

Tehát azt állítani, hogy a Fidesz-KDNP-kormány nem becsüli meg, nem tiszteli a nyugdíjasoknak az életen át végzett munkáját, és a gazdasági körülményeket figyelembe véve is nem egészíti ki a nyugdíjukat, ez egyszerűen hazug állítás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ha ezt az ön árnyékkormánya és Dobrev Klára mondja, akkor is. Köszönöm szépen. (Vitályos Eszter: Így van!  Gy. Németh Erzsébet: Szánalmas…  Gréczy Zsolt: Köszönöm, hogy elismerte, hogy 2008-ban válság volt.  Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage