RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mi is úgy gondoljuk, hogy elismerés illet mindenkit, aki a szociális szférában dolgozik. Ez egy embert próbáló feladat valóban, és különleges készség, képesség is kell valakinek ahhoz, hogy segíteni tudjon, és úgy tudjon segíteni valakinek  legyen az akár gyermek, aki valamilyen fogyatékossággal is él, legyen az egy idős ember , hogy az tényleg neki is a teljes értékű élet felé jelenthessen egy-egy lépést.

Ezért fontos, hogy az állam ezt az intézményrendszerét fenntartsa, és fejlessze, ne pedig visszafejlessze, és ne csökkentse a béreket  mint ahogy a baloldali kormány tette a szociális szférában 2008-2009-ben egy 8 százalékos bércsökkentéssel, amikor elvették a 13. havi juttatást, hanem emeljük.

Ha a tavalyi évet nézem, 62,5 milliárd forintot költöttünk a béremelésre. Ez átlagosan 51 ezer forint többletet jelentett több mint 90 ezer dolgozónak. Ha megnézzük, hogy honnan indultunk 2010-ben, bruttó 137 ezer forint volt az átlagfizetés a szociális ágazatban, ehhez képest most a 137 ezer forint helyett 400 ezer forint környékén van a bruttó átlagfizetés. Nyilván tudjuk, hogy ehhez képest is még fontos, hogy emeljünk tovább, azért is, amit ön is mondott, hogy ez vonzó legyen a pályaválasztás előtt állóknak is, és hogy akik ott dolgoznak a szociális szférában, őket is ott tartsa, de azért emelkedésben ez a közel háromszorosára emelt bér így is fontos előrelépés volt.

Bízunk benne, hogy minél hamarabb megszűnik az a szankciós politika, az a háborús világ, amely minden forrást, amit akár a szociális szférában is elkölthetnénk béremelésre, azt máshova, elsősorban rezsiszámlára kell elkölteni, hiszen súlyos milliárdok és tízmilliárdok azok, amiket a bentlakásos intézmények rezsitöbbletére fordítottunk az elmúlt hónapokban, az idei télen.

Az egész ország szintjén pedig 4000 milliárd forint, amit többletként a rezsiszámlákra fizettünk ki azért, hogy valakik sokkal jobban gazdagodjanak, mert a kitermelés költsége nem volt nagyobb, de mégis (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), erre 4000 milliárd forinttal többet költöttünk.

Nagyon sok jó helye lenne ennek a többletnek, többek között a szociális bérekben is. Bízunk benne, hogy jövőre már kevesebbet kell rezsifelárként, szankciós felárként fizetni, és akkor szociális béremelésre is több juthat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage