DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország gazdasági mozgásterét két fő dolog határozza most meg: az egyik a háború, a másik pedig az erre adott brüsszeli gazdaságpolitikai döntések. Jó ideje megérett az idő az irányváltásra, leginkább azért, mert gazdasági értelemben Ukrajna után most az Európai Unió a jelenlegi helyzet legnagyobb kárvallottja.

Az orosz gazdasági visszaesés kisebb lett a vártnál, eközben Európa csak drágábban tud energiához jutni. Ez olyannyira rontja a versenyképességét, hogy a háború kirobbanása után az EU mutatja fel a legnagyobb gazdasági visszaesést a világ meghatározó gazdasági térségei között. Nem kellett volna, hogy így legyen.

Vannak azért szankciós haszonélvezők is: azok a nagy energetikai cégek, amelyek óriási összegeket keresnek azzal, hogy kiesik az orosz energia az európai piacról, és azzal is, hogy egekben vannak az energiaárak. A Shell például 15 000 milliárd forintnyi profitot ért el. Ez rekord a vállalat történetében, és duplája a 2021-es nyereségnek. Az amerikai Chevron 13 000 milliárd forintnyi profitot mutathat fel, ami szintén duplája az előző évinek. De ezeknél is nagyobb, elképesztő profitot ért el a szintén amerikai Exxon. A 21 000 milliárdnyi profit új rekord a nyugati olajiparban. Rockefeller, a századforduló nagy mágnása szinte elbújhatna, ha látná ezeket a profithalmokat.

A félreértések elkerülése végett: a profittal semmi gond nincsen egy jól működő piacgazdaságban, hiszen többletteljesítményre is sarkallhat. De ezek mögött a gigaprofitok mögött nincsen többletteljesítmény, ehelyett az van, hogy egy elhibázott szankciós döntéssorozat nyomán pótolni kell az orosz energiaszállítmányokat, és ezt csak magasabb áron lehet megoldani. Ezért vannak az egekben az árak, és ezért szárnyal az infláció is.

Többen felvetették az elmúlt napokban, hogy miért nem beszélünk a MOL-ról is. Lényeges kérdés, a MOL is erős profitot mutatott fel tavaly. És hogy ez miért nem ugyanaz a tészta, mint az előző példák? Először is, azért, mert a MOL magyar vállalat, magyar embereknek ad munkát, és itt is adózik. És ami épp ennyire fontos, ha extraprofitot halmoz fel egy rendkívüli helyzetben, akkor ki kell vennie a részét a közös teherviselésből, különadót kell fizetnie, ezt meg is fizeti, több száz milliárd forintot fizet be a magyar költségvetésbe. Többek között ebből lehet fenntartani a rezsitámogatást, havonta átlagosan 181 ezer forint értékben. Erre azért is nagy szükség van, mert Magyarország energiaszámlája az elmúlt időszakban 4000 milliárddal nőtt. 4000 milliárd! Ezt lenne máshová költeni, a családoknak is és a magyar államnak is, intézményfejlesztésekre, utakra, kórházakra vagy éppen további béremelési programokra.

Ez az ára a brüsszeli szankciós politikának, na meg a brutális infláció. Minél hamarabb sikerül irányváltást elérnünk Brüsszelben, annál hamarabb tudunk visszatérni a normális kerékvágásba.

A baloldali pártok persze nem beszélnek ezekről a vonatkozásokról. Nem akarnak, nem tudnak, vagy nem engedik őket, igazából mindegy is. Akárhogyan is legyen, a kormány azon lesz, hogy ebben a rendkívüli, háború tépázta időszakban is bővítse Magyarország gazdasági mozgásterét. Nem azért erősödött Magyarország az elmúlt tizen-egynéhány évben, hogy most mások hibái miatt kidobjuk ezeket az eredményeket. Köszönöm a tisztelt Ház figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage