BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bebizonyosodni látszik, hogy a tavalyi országgyűlési választást megelőző kampány idején több milliárd forintnyi dollár érkezett az Egyesült Államokból a hazai baloldali pártokhoz (Dr. Vadai Ágnes: Elnök úr! A felszólaló hazudik! Mit csináljak vele?), ami tiltott pártfinanszírozásnak minősülhet. A titkosszolgálat már jó ideje nyomoz, az Állami Számvevőszék pedig nemrég a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt is bevonta a vizsgálódásba. A politikai botrány tehát egyre nagyobb, egyre súlyosabb jeleket mutat.

Az Állami Számvevőszék törvényi kötelezettségének tesz eleget, amikor a parlamentbe jutott pártok kampányköltségvetéseit vizsgálja. Az erre vonatkozó 2013. évi törvény kimondja azt is, hogy a Számvevőszéknek egy éve van a vizsgálat elvégzésére; ez Windisch László, az Állami Számvevőszék elnökének jelzése szerint most már biztosan nem történik, nem történhet meg. Ahogy a Számvevőszék haladt előre a baloldali pártok különböző számláinak, költéseinek ellenőrzésével, úgy pénzügyi visszaélések és tiltott támogatások gyanújával szembesült. Az ügy bonyolultsága miatt úgy tűnik, hogy a vizsgálat akár hónapokig is elhúzódhat.

Miután az ÁSZ működését a parlament Gazdasági Bizottsága felügyeli, felkértem elnök urat, hogy jöjjön el a bizottság mai ülésére, és tájékoztasson bennünket a körülményekről, a már tudható részletekről és a vizsgálat legfrissebb fejleményeiről. Mindez rendkívül fontos, mert kétségtelenül az elmúlt harminc év legnagyobb pártfinanszírozási, politikai botrányával állunk szemben. Minden állampolgárnak joga van tudni, hogy az említett tiltott forrásokat milyen módon és kik használták fel, magyarul: hogyan próbálták meg külföldről érdemben befolyásolni a magyarországi választási eredményeket.

Az ÁSZ elnöke eljött a Gazdasági Bizottság mai ülésére, és személyesen tájékoztatott bennünket arról, hogy az eddigi vizsgálati eredmények milyen képet mutatnak. Mit mondjak? Elnök úr tájékoztatója nem volt túl derűs. Windisch László elnök úr elmondta, hogy az ellenőrzés végrehajtása során olyan különleges körülmények merültek fel, amelyek túlmutatnak a korábban végzett kampányellenőrzések tapasztalatain. A 2022. évi országgyűlési választásokon lényeges körülményként jelent meg, hogy hat párt, a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd közös listát állított a választáson egy párton kívüli egyesület, a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnökének részvételével, aki az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje volt. (Zaj.)

Az ellenzéki összefogás vezetői 2021 novemberében konszenzussal elfogadták, hogy közös kampányt folytatnak, amelynek irányítója a kampánytanács lesz, ebben pedig mindegyik szervezet, az érintett pártok és a Mindenki Magyarországa Mozgalom is képviselteti magát. Az egyesült baloldal kampányát a közös kampánystáb irányította (Az elnök csenget.), közösen hozták meg döntéseiket, közös logókat használtak, közös felületeket béreltek, közös rendezvényeket tartottak. Az Állami Számvevőszék számára nyilvánvalóvá vált, hogy a Márki-Zay Péter fémjelezte Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz érkezett külföldi támogatás a hat baloldali párt, tehát a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd választási eredményeit is döntően befolyásolhatta.

A külföldi pénz, amely papíron a Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz érkezett, valójában a baloldali ellenzéki pártok kampányát finanszírozta. Az Állami Számvevőszék nekem írott levelében az is olvasható, hogy ezekből a dollárokból 1,8 milliárd forint a Bajnai Gordon érdekkörébe tartozó Datadat GmbH-hoz került  ezt a céget használták fel a baloldali pártok kampányának finanszírozására , de jutott a pénzből az Oraculum 2020 Kft.-nek, a baloldali fake news oldalakat működtető cégnek is.

Az ÁSZ eddigi vizsgálatainak eredményei szerint alapos a gyanúja a tiltott pártfinanszírozásnak, illetve annak is, hogy a hat ellenzéki párt által megküldött kampányelszámolások nem voltak teljes körűek. Az Állami Számvevőszék adatszolgáltatást kért ezért a Mindenki Magyarországa Mozgalomtól, majd a beérkezett dokumentumok alapján adatkéréssel fordult további 23  gazdasági társasághoz, amelyek részt vettek a Mindenki Magyarországa Mozgalom kampányidőszakban folytatott tevékenységének megvalósításában. Emellett az Állami Számvevőszék adatszolgáltatást kért a Nemzeti Információs Központ tájékoztatója szerint külföldi támogatásban részesült Datadat GmbH-tól és az Oraculum 2020 Kft.-től is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselőtársaim! Ameddig ezek a vizsgálatok nem zárulnak le, természetesen feltételes módban beszélhetünk minderről, de úgy fogalmaznék, rendkívül erős a gyanú arra vonatkozóan, hogy valóban tiltott pártfinanszírozással van dolgunk, és ha ez így van, akkor törvényt sértettek a baloldali pártok, annak pedig kell hogy legyen következménye.

Arra szeretnénk kérni tehát az Állami Számvevőszék vezetőjét, minden alkalmazottját, akik a vizsgálatban részt vesznek, hogy függetlenül, de határozottan folytassák le a vizsgálatot, hogy minden magyar ember számára nyilvánvalóvá váljon, hogy ezek a pénzek hogyan, milyen körülmények között kerültek elköltésre. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage