DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy abban egyetértünk, vagy remélem, hogy egyetértünk, hogy az európai energiaválság ellenére is sikerült fenntartanunk a 2013 óta működő és a magyar embereknek komoly segítséget jelentő rezsicsökkentést. Hazánk már tíz éve az egyik legtöbbet fordította a lakossági rezsiköltségek alacsonyan tartására Európában.

A nemzetközi energiaválság dacára Magyarország 2022-ben a GDP-je közel 6 százalékát fordította rezsivédelemre, ezzel pedig az uniós rangsor negyedik helyén állunk. Ha nem lenne rezsicsökkentés, akkor több százezren vagy millió feletti számban mentek volna tönkre magyar emberek, családok azért, mert nem tudták volna kifizetni az egekbe szökött energiaárakat.

Nem néztük tétlenül az extraprofit keletkezését sem. A kormány elvonta az energiavállalatoknál, bankoknál, kereskedelmi multiknál jelentkező extraprofitot, és létrehozta belőle a Rezsivédelmi Alapot, amelynek az összegét 2600 milliárd forintra növelte. Ebből 2023 végéig változatlan formában fenn tudjuk tartani a lakossági rezsicsökkentést az átlagfogyasztás mértékéig, magyarul: egész évben változatlan marad a csökkentett gáz-, áram- és távhőár. De érvényben marad a nagycsaládosok, a társasházak, a többgenerációs családi házak, az állami vagy önkormányzati tulajdonú bérlemények gázárkedvezménye és az elektromos gyógyászati eszközökkel élők áramkedvezménye is.

Az MVM összesítése szerint az augusztustól február végéig kiadott lakossági áramszámlák 65 százaléka és a gázszámlák 80 százaléka kizárólag rezsicsökkentett tételeket tartalmazott, vagyis a lakossági felhasználók jelentős része, átlagosan háromnegyede nem lépte túl az átlagfogyasztási értékeket. A kormány a lakossági fogyasztók támogatása mellett lehetővé tette az egyes állami, önkormányzati és egyházi intézmények, alapítványi egyetemek számára a korábbi változó áras szerződésekről a fix árakra átállást. Március eleje óta több mint 1100 befogadott kérelem alapján összesen mintegy 8400 fogyasztási helyen élvezhetik a rögzített árú gázszolgáltatás előnyeit a következő gázév kezdetéig, szeptember végéig. A kormány ezt pedig kiterjesztette az áramellátásra is, 1200 jogosult több mint 20 ezer fogyasztási helyen juthat újonnan rögzített árakon áramhoz április 1-jétől az év végéig. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal múlt héten közzétett nemzetközi ár-összehasonlító statisztikája alapján a lakossági fogyasztók számára februárban a hazai áram- és földgázárak továbbra is Európa legkedvezőbbjei voltak.

Néhány példát, ha nézünk: az áramért Pozsonyban és Varsóban több mint dupláját, Prágában négyszeresét, Rómában, Londonban, Berlinben és Dublinban több mint ötszörösét fizetik az emberek a magyarországi rezsicsökkentett árnak. Földgáz esetében ezek a különbségek még nagyobbak: Zágrábban, Pozsonyban, Bukarestben és Varsóban több mint dupláját, Vilniusban és Tallinnban háromszorosát, Szófiában és Ljubljanában négyszeresét, Prágában hatszorosát, Amszterdamban hétszeresét, Rómában és Bécsben nyolcszorosát, Stockholmban a tizenkétszeresét kellett fizetniük a lakossági fogyasztóknak. Az osztrák energiahivatal szerint Ausztriában például januárban 12,8 százalékkal nőtt az energia ára az előző hónaphoz képest.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány mindent megtesz azért, hogy Magyarország ne keveredjen bele a háborúba, és annak árát ne a magyar embereknek kelljen megfizetniük. Szeretném kérni képviselő úrnak és a frakciójának is a támogatását ezzel a politikával kapcsolatban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage