HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Biztos ön előtt is ismert az a tömegkatasztrófa, amely az M1-es autópályán történt. Ott sajnos emberéleteket is követelt a porvihar keltette veszélyhelyzet. Én most egy mesterségesen előállított veszélyhelyzetről szólnék, mely a főváros szívében, a Váci úton keletkezett még március 6-án.

Egy épület szakszerűtlen bontása következtében akkora portörmelékfelhő keletkezett, hogy az ott éppen kétszer négysávos Váci úton életveszélyessé vált a közlekedés. Aki a helyszínen élte át a történteket, nem túlzás azt állítani, hogy Bahmutban érezhette magát: remegett a föld, iszonyú volt a hangzavar, és akkora por volt, hogy az orrunkig sem láttunk. Senki nem tudta, mi történik. Nem volt előzetes értesítés, figyelemfelhívás és felkészülési lehetőség. Miért maradt rejtve, hogy a tervezett bontás során mit, mikor és hogyan fognak csinálni? Így a környéken élő emberek nem voltak biztonságban.

Felmerül a kérdés: alkalmase a kormányhivatalokon belül kialakított építésügyi és épületfelügyeleti rendszer az építkezések biztonságos kezelésére? Mindenesetre ennél az esetnél a környéken nem láttuk a szakembereiket. Az érdemi intézkedési lehetőségektől megfosztott önkormányzati szervek és tisztségviselők jelen voltak és gyorsan intézkedtek. Talán ennek köszönhető, hogy nem lett tragédia. De hol voltak a hatóság emberei? Biztos, hogy az a néhány ember, aki a hatóságnál dolgozik, képes ellátni a IV., az V., a VI., a VII., a VIII., a IX. és a XIII. kerületben az építkezések biztonságos felügyeletét? (Taps a Párbeszéd, a Momentum, a DK és a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage