KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt tudjuk, hogy a legfőbb kormányzati politika, hogy akkumulátorgyarmattá tegyék Magyarországot, vagyis egyszerre akarják kiszolgáltatni a nyugati és a keleti nagytőkének hazánkat. Ez a kettős függés kialakításának politikája, avagy ilyen az élet a félperiférián.

Ennek a kizsákmányoló politikának már sokszor beszéltünk a természetet kizsákmányoló hatásairól, hogyan akarják kiárusítani a magyar vízkincset, Magyarország energiáját vagy éppen termőföldjét ezeknek a jellemzően távol-keleti multinacionális nagyvállalatoknak, de azt gondoljuk az LMP részéről, hogy érdemes beszélni a munkavállalók kizsákmányolásáról is, vagyis, hogy a Fidesz-kormány a magyar munkaerőt is kiszolgáltatja ezeknek a külföldi multiknak.

Miért beszélünk kizsákmányolásról? Miért beszélünk kiszolgáltatásról? Ezt próbáltam pontokba szedni a magyar munkaerő viszonylatában. Először is érdemes azt megnézni, hogy honnan jön a munkaerő ezekbe az akkumulátorgyárakba. Tudjuk azt, hogy egyébként jellemzően ezek a multik nem is teremtenek új munkahelyet, hanem jelentős mértékben már meglévő munkahelyekről, magyar vállalkozásoktól szívják át a munkaerőt, ezzel gyakorlatilag, ha meg is teremtenek egy munkahelyet, máshol megszűnik egy másik magyar munkahely.

De tudjuk azt is, hogy ha új munkaerőre van szükség, mivel Magyarországon munkaerőhiány van, pláne, ugye, Debrecen környékén, ezért külföldről jön a munkaerő ezekbe a gyárakba, a külföldi, szintén jellemzően Távol-Keletről érkező munkaerőnek építik a konténervárosokat jelen pillanatban is.

Megnéztük azt is, hogy milyen jellegű munkát végeznek ezekben a gyárakban. A helyzet az, hogy könnyen betanítható, egyszerű, alacsony hozzáadott értékű munkát végeznek, sajnos. Ha valaki, mondjuk, egy másik cégtől átmegy egy akkumulátorgyárba dolgozni, ott egy lejjebb lépés történik, sokkal egyszerűbb feladatokat fog kapni, tehát nem egy továbblépésről, nem egy továbbfejlődésről van szó, hanem lejjebb lépésről, ezt a közgazdaságtan is így fogalmazza meg, és egyébként a teljes magyar feldolgozóipar 87 százalékára jellemző ez az alacsony hozzáadott értékű munka. Sajnos ez az arány 2009 óta igaz, ebben a tekintetben a multik, az akkumulátorgyárak semmilyen előrelépést vagy fejlődést nem hoztak.

Gyakran példálóznak a fizetésekről is. A helyzet az, hogy az akkumulátorgyárakban az alapbérek egyébként rendkívül alacsonyak. A magyar átlagbért kevéssé meghaladó fizetéseket csak jelentős túlmunkával, pótmunkával, hétvégi munkavégzéssel, több műszakban történő munkavégzéssel lehet elérni; vagyis ezekben a gyárakban agyondolgoztatják a munkavállalókat, ez a kizsákmányolásnak egyenes következménye.

A munkakörülmények rendkívül nehezek, és ezeket a munkafeltételeket, az erre vonatkozó előírásokat sem tartják be az akkumulátorgyárak. Gondoljunk csak a gödi akkumulátorgyárra, amit lassan már kéttucatszor büntettek meg. Na persze, ezek nagyon-nagyon alacsony mértékű büntetések, egy-két millió forintról van szó, hogy véletlenül se tántorítsák el ezeket az akkumulátorgyárakat a szabályok esetleges be nem tartásától.

Ha megnézzük, nagyon komoly egészségügyi kockázatnak vannak kitéve a dolgozók ezekben a gyárakban, hiszen nehézfémek és vegyianyagok felhasználása közepette kell dolgozniuk; ennek nagyon komoly egészségkárosító hatása van. Egészen elképesztő, hogy van olyan akkumulátorgyár  ez is megjelent a sajtóban , ahol akkor adnak jutalmat vagy valamiféle pótlékot, ha valaki nem megy el táppénzre. Tehát, ha valaki beteg, akkor még jutalmazzák is, hogy betegen dolgozzon, ez is a kizsákmányolást jelenti.

Ahogy az is egy kizsákmányoló politika, amilyen megalázó kontrollnak, ellenőrzésnek vetik alá a munkavállalókat ezekben a gyárakban. Tényleg cserélhető bérrabszolgaként tekintenek rájuk. Természetesen azt sem hagyják ezek a gyárak, hogy a szakszervezetek elkezdjenek építkezni, hogy a szakszervezetek dolgozhassanak ezekben a gyárakban, pedig tudjuk azt, hogy ahol működnek a szakszervezetek, ott sokkal magasabbak a fizetések.

Ezt a kizsákmányolt karriert kínálja a Fidesz-kormány a munkavállalóknak, munkavállalók tíz- és százezreinek. Mi erre a kizsákmányolásra, a természet és a munkaerő kizsákmányolására, kiárusítására mondunk nemet, tiltakozunk minden legális eszközt megragadva, tüntetéssel, népszavazási kezdeményezéssel, mert nem szabad hagyni, hogy Magyarországot akkumulátorgyarmattá tegyék. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Tordai Bence tapsol.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage