TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A tegnapi napirend előtti felszólalásában Szabó Rebeka, a Párbeszéd-Zöldek másik társelnöke bemutatta, hogy miért és hogyan fenntarthatatlan az a rendszer, amelyben élünk, az a gazdasági és ezt kiszolgáló politikai rendszer, amely azt eredményezi, hogy egészen biztosan a falnak ütközünk, ha így folytatjuk tovább.

Tényleg csak nagyon röviden két összefoglaló adatot hadd mondjak el! Minden évben elhasználjuk a Föld évi erőforrásainak 1,76 százalékszorosát, tehát egy és háromnegyed Földet használunk el minden évben, illetve csak hogy érezzük, hogy mekkora a jelentősége, mekkora a természetformáló ereje az emberi civilizációnak: a Földön élő emlősfajok össztömegének a 96 százaléka az ember és a háziállatai, tehát az emlősbiomassza 36 százaléka emberekből áll, és további 60 százaléka háziállatokból. Ez az emberi civilizáció, ez a globális kapitalizmus, ez az ipari berendezkedés szükségszerűen visz minket az állandó növekedésre kódolva a válsághoz, az összeomláshoz, az ökológiai és klímakrízishez. Csak hogy egyetlen példát mondjak erre is, 2100-ra az IPCC legfrissebb jelentése szerint, ha az előre látható legvalószínűbb forgatókönyv következik be, akkor 3,3-3,7 Celsius-fokkal lesz melegebb a Föld átlaghőmérséklete. Egy korábbi világbankos előrejelzés, modellezés szerint pedig plus 4 foknál az emberiségnek valószínűleg legfeljebb a 10 százaléka élhet túl; tehát értik, ahhoz a forgatókönyvhöz közeledünk, amelyben az emberiség 90 százaléka egy évszázadon belül kihal.

Én értem, hogy Orbán Viktor rezsimjében ez nem sokat számít, mert maga a főnök még 10-20-25 évre számíthat, és ennél többre nem terjed a politikai előrelátása sem (Zaj, felzúdulás a kormánypárti sorokban.), mi, zöldek viszont hosszú távon gondolkodunk. Én még elkaristolok itt 40-50 évig, a gyerekeim megélik a 2100-as évet, és az unokáim pedig lehet, hogy a 2150-et is. Jó lenne, ha önök is egy kicsit ezzel a fejjel gondolkodnának, mert az a rezsim, amit most itt működtetnek, egyenes úton vezet a kontrollálatlan összeomlásba és a káoszba. Nem a veszélyek évét éljük, hanem egy tartós, mély ökoszociális krízisben vagyunk benne, annak a legközepén.

És értem én, hogy globális és történeti perspektívában nézve az Orbán-rezsim egy kis pörsenés, egy aprócska gennyes góc a rendszer testén (Derültség, közbeszólások a kormánypárti sorokból.), amely majd kifakad és beheged a helye, de azért mi mégiscsak itt élünk. Ez a mi életünk, a mi itt és mostunk, úgyhogy nagyon nem mindegy, hogy a két lehetséges út közül melyiket választjuk: azt, amely nem vet számot a növekedés korlátaival, azt, amely folyamatosan hajszolva, például ahogy Kanász-Nagy Máté zöldkollégám (Derültség.) mondta, az akkugyárak idetelepítésével, a fosszilis energiák túlpörgetésével gyakorlatilag az összeomlást hozza közelebb; ezt az utat választják, vagy egy igazságos zöldfordulat útját, amely mindenkinek garantálva a méltó életminőséget, ugyanakkor mégiscsak rááll egy fenntartható visszavonulásra, és amely lehetővé tesz egy válságálló társadalmat, egy olyan jövőbarát, jövőálló zöldvilágot felépíteni itt, Magyarországon és Európában, amelynek van esélye arra, hogy alkalmazkodjon a megváltozó körülményekhez.

2024-ben, jövőre ismét két választás áll előttünk, és ugyan nemzeti szinten a hatalom gyakorlásáról most nem döntünk, de legalább ennyire fontos kérdés az, hogy helyben, a településeken, a helyi önkormányzatokban, illetve Európában az Európai Unió legfőbb döntéshozatali fórumán, ahol egyre több fontos kérdés dől el, milyen képviseletet adunk a magyaroknak. Mi a Párbeszéd-Zöldekben azt gondoljuk, hogy minél több, minél erősebb zöldképviselet van minden döntéshozatali szinten, annál jobb, ezért szorgalmazzuk, hogy itt a parlamentben is, nemzeti szinten is működjenek együtt a zölderők.

Fogjunk össze pártok, civilek, állampolgárok, és akár még önök is állítsák át az agyukat, és álljanak át a zöldútra erről a fenntarthatatlan, narancssárga, semmibe vezető kaotikus politikáról! De még talán ennél is fontosabb, hogy Európa, amely a pozitív globális változások zászlóvivője lehet, minél inkább a zöldgondolat által legyen meghatározott a következő EP-ciklusban, és ugyanígy a helyi életfeltételeket biztosító önkormányzatok is a fenntarthatóság és a válságálló, jövőbarát politika mentén gondolkozzanak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage