RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Árnyékminiszter Úr! Tisztelt Ház! Mi önökkel szemben arra törekszünk, hogy a pedagógusok valóban megkapják azt a presztízst, ami a pedagógusi hivatásnak Magyarországon is meg mindenhol máshol jár. Ezért döntött úgy a kormány, hogy társadalmi egyeztetésre bocsát egy olyan törvényjavaslatot, amely egy saját ágazati törvényt, saját jogállást biztosít a magyar tanároknak, a magyar pedagógusoknak.

Tudja, korábban olyan elképzelés volt, hogy mindenki, aki közalkalmazásban áll, és nem kormánytisztviselő  lehet ő kórházi dolgozó, oktatási dolgozó, szociális dolgozó, kulturális dolgozó, és még számtalan egyéb más területen dolgozó  ugyanabba a keretrendszerbe kerüljön bele.

Mi pedig úgy gondoljuk, hogy igenis, a pedagógusi hivatásnak vannak specialitásai, amelyek mentén érdemes egy saját, ennek a 170 ezer embernek önálló jogállást biztosítani, ami a pedagógustevékenységhez igazodik. És ezt nem önmagában akarjuk tenni, hanem egy nagyon nagy mértékű béremelés mellett. Önök, ugye, elvettek a pedagógusoktól egyhavi bért  8 százalékkal csökkentették az ő bérüket akkor, amikor 2008-2009-et írtunk , mi viszont emelni akarjuk; az a tervünk, hogy bő két év alatt 75 százalékkal emeljük a pedagógusok bérét.

És mindemellett ez a törvény behoz egy újítást. Ennek az újításnak pedig az a lényege, hogy az a pedagógus, aki többletteljesítményt tesz le az asztalra, aki mondjuk, nem 22 órát oktat, hanem 26 órája van; aki több tanórán kívüli foglalkozást szervez, aki több diákot visz versenyre, aki több diáknak biztosít felzárkózó alkalmakat, hogy legalább az átlagszintre fölhozza őket, mert hátrányosabb helyzetből indulnak, aki többet foglalkozik a diákjaival, láthatólag gondozza a tehetséget, segíti a lemaradókat, nekik legyen egy magasabb összegű bére, és a pályakezdőknek is magasabb összegű bére legyen abszolút értékben is és arányosan is. Ez az, amit önök elleneznek. Ami vádakat ön megfogalmazott, tisztelt képviselő úr, azok egy része egyáltalán nem igaz, egy része pedig a munka törvénykönyvéből kerül átemelésre ebbe a jogállási törvénybe.

De ezzel szemben mi az, amit viszont önök tesznek, tisztelt képviselő úr, amit az ön pártelnöke, egykori miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc ismert el? Elmondta, hogy önök azzal foglalkoznak, hogy Brüsszelben a pedagógusbér-emelést is szolgáló saját uniós forrásaink ne érkezzenek meg Magyarországra. Nem kell hazudni, mi ott voltunk, ez a dolgunk.  mondja Gyurcsány Ferenc arról, hogy önök próbálják megakadályozni, hogy a magyar pedagógusoknak járó béremelés teljes összege megjelenjen a pedagógusok számláján. Egy 10 százalékos részét, a felét körülbelül megelőlegezte az idei béremelésnek a magyar kormány, de a nagyobbik, több mint 10 százalékos részét az EU-s forrásainkból szeretnénk kifizetni a tanároknak.

De erre azt mondja az önök egykori miniszterelnöke, hogy ez politikai okokból nem jön Magyarországra, idézem: „csak ez bele van öltöztetve egy ilyen jogi köntösbe”. A mi elképesztően aktív európai parlamenti képviselőink  mondja a DK elnöke  iszonytató mennyiségben tárgyalnak, és elvégzik a dolgukat a parlamentben és a Bizottság emberével.

Azt a munkát végzik el, hogy a magyar pedagógusok béremelése ne lehessen 21 vagy akár 25 százalékos mértékű az idei évben, ezen dolgoznak. És ezt büszkén mint egyfajta eredményt közli a nyilvánossággal, és elmondja, hogy nem kell hazudozni, mi voltunk ott, ez a dolgunk, ezen nagyon sokat dolgozunk, hogy meglegyen ez a 27 mérföldkő. Mióta dolgoznak ezen? Kik dolgoznak ezen? Ön is járt Brüsszelben? Ön is elmondta, hogy ne jöjjenek a pedagógusok béremelését biztosító magasabb források? Kik voltak ezeknek a tárgyalásoknak a részesei? Mikor döntötték el?

Amikor Dobrev Klára még a kampányban találkozott a pedagógus-szakszervezetekkel, elmondta, hogy ő európai parlamenti képviselőként azért dolgozik, amit a férje most elmondott a nyilvánosság előtt is? Hogy ne legyen pénz egy magasabb értékű pedagógusbér-emelésre? (Kálmán Olga: Hogy ne lopjátok el!) Hogy csak 10 százalékos költségvetési forrás legyen? Elmondta így a szemükbe? (Kálmán Olga: Nem kéne ellopni.) Elmondta a szemükbe, hogy ők azok, akik azért dolgoznak Brüsszelben, hogy ne legyen magasabb pedagógusbér-emelés, tisztelt képviselő úr? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Mi is kíváncsian várjuk a választ ezekre a kérdésekre. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage