DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Számos alkalommal szólaltam már fel az elmúlt nemcsak hetekben, hónapokban, de nyugodtan mondhatom, az elmúlt években is a posták kapcsán és a kialakult helyzet kapcsán. Amilyen folyamatok indultak el, azt gondolom, nyugodtan mondhatom, hogy számos alkalommal lesz még szükségszerű a felszólalásom ebben a témában. Tavaly ősszel, amikor a kormány bejelentette, hogy 366 postahivatal működését nem bezárják, hanem szüneteltetik, akkor jeleztem, hogy az a 210 település, amely érintett, innentől kezdve e szolgáltatás tekintetében veszélyben van, mert ami egyszer bezár, annak az újranyitása mindig kétséges.

Legelőször nem tavaly ősszel szólaltam meg ebben a témában, hanem még másfél évvel ezelőtt. Akkor jeleztem, hogy a hozzám eljutott belső információk alapján, amelyeket egyébként a postahivataloknál dolgozó személyektől tudtam és kaptam meg, az a hír járja, hogy nagy valószínűség szerint óriási leépítésekbe  mind személyi, mind hivatali szinten  fog kezdeni a posta.

(9.40)

Akkor még azt mondták, hogy álhíreket terjesztek, ezért még a Magyar Posta honlapjára is kitették ezt a hírt. Énmellettem a vidék lakossága lett volna egyébként a legboldogabb, ha ez tényleg álhír lett volna, sajnos viszont ez nem volt álhír.

Tavaly a miniszterelnök urat kérdeztem arról, hogy milyen megoldási javaslatok lehetnének, de nemcsak kérdeztem, hanem nyújtottam is neki megoldási javaslatot; sajnos, sem ő, sem pedig a magyar kormány ezt nem fogadta meg. Azt mondtam, hogy a Szerencsejáték Zrt. adjon támogatást  hiszen egyébként nagyon komoly árukapcsolásban van a Magyar Postával , adjon támogatást a Magyar Postának a fenntartása érdekében. Azt mondták, hogy ezt nem lehet, mert minden egyes adóforintnak máshol van a helye. Higgyék el, látjuk, hogy egyébként a nyereségadóból kap fodrászatoktól kezdve fitnesztermeken keresztül nagyon sok mindenki. Ha ebből az összegből egyetlenegy postát meg lehetne menteni, már tettünk volna valamit, de én azt gondolom, hogy komolyabb forrás is állna ott rendelkezésre, hogy ne egyet, hanem sokkal többet mentsünk meg.

Kértem, hogy a magyar kormány támogassa, akkor azt a választ kaptam, hogy a kormány veszteséges állami céget nem támogathat. Elfogadom. Akkor kértem, hogy támogassa ne a Postát, hanem támogassa az önkormányzatokat, majd az önkormányzatok fenntartják ezeket az intézményeket. Azon túl, hogy ez fontos lenne, azt gondolom, még kötelessége is lenne a magyar kormánynak, hogy támogassa az önkormányzatokat ennek a feladatnak az ellátásában.

Pár héttel vagy pár hónappal ezelőtt pedig bejelentették, hogy az általam vélelmezett bezárási hullámban, amire tavaly ősszel még azt mondták, hogy csak ideiglenes, a posták nem fognak kinyitni, tehát ez a 366 posta, amelyet tavaly bezártak, nem fog kinyitni. Ebből negyven-egynéhány darab az, amit az önkormányzatok saját költségvetésből újra tudtak nyitni, és átvállalják a munkabér mellett a teremköltségtől kezdve minden egyes költségét annak érdekében, hogy a lakosság igényeit kielégítsék. Ez jól mutatja azt, hogy az önkormányzatok részéről igen komoly fogadókészség van, viszont töredéke tudja sajnos azt csak megtenni, hogy költséget fordítson a posták fenntartására.

Költségvetési módosítót nyújtottam be, szám szerint kettőt. Az egyik arról szólt, hogy biztosítsunk forrást, egészen pontosan 20 milliárd forintot, hiszen a kormány véleménye szerint ennyi kellene ennek a háromszáz-egynéhány postának az újranyitásához, és ezt biztosítsa a kormány. Több mint 1500 milliárd forint pluszadó folyt be a tavalyi évben, azt gondolom, lenne rá keret  elutasították.

Ugyancsak költségvetési módosítót nyújtottam be annak vonatkozásában, hogy béremelést kapjanak ezek az emberek. A magyar átlagkereset esetében vitathatjuk a KSH-ban megjelent adatokat, de most talán nem is ez a lényeg, viszont ahhoz viszonyítva is jóval alacsonyabb a postai dolgozók átlagkeresete. Kértem, hogy biztosítsunk nekik a központi költségvetésből inflációkövető béremelést, nem többet, pusztán inflációkövető béremelést. Leszavazták, és ennek a következménye az, hogy most 10 százalékos béremelés mellett tömeges felmondás várható. Pár héttel ezelőtt bejelentették, hogy 1200 embert fognak csoportosan elbocsátani, azóta is bizonytalanok az emberek, mert nem tudják, hogy egyébként kiről is van szó, mely területeket fogja ez érinteni. És akkor a kézbesítőknek a jelenlegi sanyarú sorsáról és helyzetéről már sajnos időszűkében nem fogok tudni beszélni.

Államtitkár úr az előbb azt mondta, hogy a magyar lakosság és a munkavállalói szektor a munkahelyek elvesztésétől fél a leginkább, valamint a megélhetés biztonsága a legfontosabb a számukra. Ez így van, ez természetes, és azt gondolom, ez az egész magyar társadalomra érvényes, ezért kértem azt, hogy biztosítsunk nekik olyan megfelelő forrást a bérükre, ami egyébként az ő és a családjuk megélhetését biztosítja. Amennyiben ezt nem tesszük meg, akkor azt gondolom, kijelenthető (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy Ceaușescu 1989. évi falurombolásához tudjuk hasonlítani azt, ami jelenleg a postabezárások kapcsán folyik, mert ez a vidéki élet ellehetetlenítése. Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage