DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm, hogy ismételten idehozta a Magyar Posta kérdését, mert ez lehetőséget ad számomra, hogy ismételten elmondjam, hogy az ön által felvetett, megengedem, jó szándékú javaslatok nem oldják meg, nem képesek megoldani a közel 180 éve működő Magyar Posta gondjait.

A Magyar Posta jelenlegi státusa kettős: részben mint közszolgáltató köteles a közszolgáltatási tevékenységét ellátni, és ezért az általános szabályok szerint a bevétellel meg nem térült igazolt költségei erejéig a magyar költségvetés kiegészítheti a büdzséjét; a másik pedig az, hogy elsősorban a csomagküldő szolgálatok miatt piaci szereplő, tehát vonatkoznak rá az Európai Unió piaci és versenyszabályai. Ezért egyszerűen nem lehet az Európai Unió által megállapított mértéken, tehát a közszolgáltatási mértéken felül költségvetési támogatást adni a Magyar Postának; legyen az akármilyen célú, legyen az fejlesztési célú, legyen az a bérek fedezete, legyen bármilyen más cél, egyszerűen nem lehet, a versenytilalomba ütközik. Ezt a kettős feladatot igyekezett a kormány az elmúlt évtizedben megoldani.

Ugyanakkor a Magyar Posta egy évvel ezelőtt mintegy 26 ezer alkalmazottat foglalkoztatott 2600 postahelyen. Az Európai Unió szokványai szerint ilyen lakosságszámra és ilyen országméretre mintegy 1400-1500 postahelyet látnak igazoltnak az ehhez tartozó személyzettel, és az ehhez tartozó költségvetési támogatást tartják megengedhetőnek. Ez az elmúlt években emlékezetem szerint 15 millió euró volt, ez messze nem fedezi az ön által indokolt költségeket.

A Magyar Posta korszerűsítése, fejlesztése, belső technológiai növelése, a logisztikai központok műszaki fejlesztése és nem utolsósorban a megfelelő bérszínvonal biztosítása az elmúlt években a magyar kormánynak mindig az egyik rendre, évről évre visszatérő feladata volt. Itt szeretném elsősorban cáfolni az ön kérdésének a címében is, hogy mondjam, sugalmazott feltételezést, hogy további bezárások vannak. A Magyar Posta vezetése egyébként dicsérni való módon valóban minden önkormányzatot megkeres, elsősorban a kistelepülések önkormányzatait, és felajánlja nekik azt a többszintű partneri és együttműködési kapcsolatot, amely lehetővé teszi, hogy egypár éven belül a Magyar Posta európai szintű közszolgáltatást biztosítson.

Ennek az ismertetését azzal szeretném kezdeni, hogy a házhoz történő kiszolgálás, tehát a kézbesítés semmilyen tekintetben nem érintette a postahelyek számát, illetve a Magyar Posta létszámát. A postás ma is és a jövőben is minden esetben kiviszi a nyugdíjakat, kiviszi a címzett leveleket és kiviszi a címzett csomagokat.

Valóban így van, ahogy ön is mondta, hogy első lépcsőben a Magyar Posta felajánlotta, a fővárosban emlékezetem szerint 35, az országban háromszázhatvan-egynéhány településnek, hogy amennyiben átvállalják a költségeket, a posta további üzemelését ezzel a partneri kapcsolattal lehetségesnek tartja; ebbe az önkormányzatok egy része belement, egy része nem ment bele.

Ami az 1500 fő alatti kistelepülésekről a sajtóban a napokban megjelent, azt kell mondanom, az valótlan hír. Az 1500 fő alatti települések polgármesterei arról kaptak egy levelet, hogy felajánlottak nekik egy újabb együttműködést. De a „Magyar falu” program keretében eddig 220 kistelepülés üzletébe épült be a posta, 350-360 helyen pedig eredményesen működik a Magyar Posta.

A cél tehát nem a postai szolgáltatások szűkítése, hanem azok korszerűsítése és hosszú távon történő fenntartása. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage