DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Egy konkrét, részben a választókerületemhez kapcsolódó esettanulmány keretében szeretném bemutatni, hogy március 1-jétől hogyan nem működik vagy milyen tragikusan működik Magyarországon az ügyeleti ellátás. Amiről beszélni fogok, az nemcsak Csengersima, Szamostatárfalva, Szamosbecs, Szamosangyalos, Komlódtótfalu, Csenger, Csengerújfalu, Ura, Pátyod, Porcsalma és Tyukod településekre és ezenkívül még 15, a Fehérgyarmati járáshoz tartozó településre vonatkozik, hanem túlzás nélkül kijelenthetem, hogy országos problémával állunk szemben.

2023. február 28-áig ebben az ellátotti körzetben a hét 168 órájából 168 órán keresztül biztosított volt a háziorvosi ellátással és az ügyeleti ellátással együtt az orvosi ellátás és az orvosi felügyelet. Március 1-jétől a helyzet a következőre változott: reggel 8 órától 16 óráig van háziorvosi ellátás a munkanapokon, 16 órától 22 óráig van ügyelet, 22 órától másnap reggel 8 óráig pedig egyetlenegy mentőautó látja el 26 település 30 ezer betegét vagy 30 ezer állampolgárát. Hétvégén még rosszabb a helyzet, hétvégén, munkaszüneti napokon és ünnepnapokon 8 órától 14 óráig áll rendelkezésre ügyelet, 14 órától másnap reggel 8 óráig pedig semmi nincs, ennek az egy mentőautónak a kivételével. Nem nehéz kiszámolni, hogy ez azt jelenti, hogy a hét 168 órájából mindössze 86 órán keresztül biztosított az ellátás, ami azt jelenti, hogy a hét több mint 51 százaléka esetében semmilyen ellátás nincs az egy mentőautón kívül egy ekkora ellátotti körzetben. Nem nehéz tehát belátni, hogy ezen sürgősen, de nemhogy sürgősen, hanem azonnal változtatni kell.

Hogy miért pont a csengeri ellátotti körzetet hoztam szóba? Nemcsak azért, mert van bennem egy természetes elfogultság a szülővárosom iránt, hanem azért, tisztelt hölgyeim és uraim, mert itt a legjobból sikerült elérni a legrosszabbat. Ugyanis az igaz, hogy ebben a körzetben a háziorvosi kategóriában négy üres álláshely van, de az ügyeleti rendszerre nyolc orvos írta alá az ellátási szerződést. Nyolc orvossal áll a Csengeri járás most is szerződéses jogviszonyban, s ebből a nyolc orvosból hat a járás területén, kettő a Fehérgyarmati járás területén lakik, tehát földrajzilag közel laknak mind a nyolcan, és gond nélkül ki tudják adni a 24 órás vagy a 168 órából a 168 órának megfelelő ellátást. Érhetetlen, hogy miért robbantották szét azt, ami hosszú éveken keresztül viszonylag precízen működött. Február 28-áig volt orvosi ügyeleti autó, március 1-je óta már az sincs.

A másik nagy probléma pedig a mentőellátás kérdése, amit itt is fel kell hozni. Biztos vagyok benne, hogy amit a mentőellátás kapcsán mondani fogok, az szintén az ország valamennyi vagy majdnem vala-mennyi járására, illetve ellátotti körzetére igaz. Kettő darab mentőautó van összesen, de általában csak egy tud szolgálatot teljesíteni. Alapvető betegrögzítő eszközök, húzósínek, a törött végtagok rögzítéséhez szükséges vákuumágyak, betegfigyelő monitorok hiányoznak. Közel egy évtizedesek a defibrillátorok. Azt mondják meg nekem, hogy egy ilyen elidősödő társadalom mellett, ilyen egészségügyi állapotban lévő közösségek mellett ilyen ügyeleti rendszerben, ilyen mentőellátás mellett hogyan lehet bármilyen érdemi javulást várni?

Úgyhogy arra kérem önöket nagy tisztelettel a kompromisszumkeresés jegyében, hogy az ügyeleti rendszeren változtassanak, állítsák vissza az eredeti állapotot. In integrum restitutióval kell élni ebben az esetben. Nagyon egyszerű, hiszen a megfelelő szakszemélyzet ehhez  ilyen szerencsés helyzetben vagyunk  rendelkezésre áll. Nem kell tenni semmit, csak hagyni a szatmári embereket megszervezni a saját életüket, és ehhez egy minimális segítséget nyújtani. A mentőellátás keretében viszont azonnali segítségre számít a körzet, egyrészt a két mentőautó profi felszerelése érdekében, másrészt pedig a harminc éve ígérgetett rohamkocsi biztosítása érdekében, hiszen 26 település 30 ezer ellátottja minimum megérdemel ennyit. A legközelebbi rohammentő és a legközelebbi fekvőbeteg-ellátás a 35 kilométerre található Mátészalkán és Fehérgyarmaton lelhető föl.

Annyit szeretnék önöknek mondani plusz egy extra érvként, hogy egy picit az empátia, a politikai empátia  ha létezik ilyen egyáltalán  jegyében gondolják végig, hogy ha annak idején az MSZP-SZDSZ-kormányok alakítottak volna ki ilyen ellátási rendszert, ilyen ügyeleti rendszert és ilyen mentőellátást, akkor önöknek vajon mi lett volna erre a reakciójuk ellenzékből. Hát, valószínűleg országos tüntetéssorozatokat szerveztek volna, és ordenáré hazaárulást meg egyebeket kiáltottak volna. Nem kérünk mást, csak egyrészt az eredeti állapot helyreállítását, és azt, amit ez a térség már nagyon régóta megérdemel: fejlesztést és minimum egy rohammentő-ellátást. Köszönöm szépen, és várom államtitkár úr mellébeszélésektől mentes, érdemi válaszát. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage