DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Azt hiszem, hogy ismét el kell hogy mondjam, hogy a végrehajtási szervezettel kapcsolatos kritikák és a végrehajtásnak, a bírósági végrehajtásnak mint a bírósági eljárásokat lezáró szükségszerű cselekménynek a szétválasztása indokolt, tehát bírósági végrehajtás nélkül nincs igazságszolgáltatás, nincs jogállam, a bírósági végrehajtás szükséges ahhoz, hogy mindenki, akiről a bíróság úgy döntött, hogy jogos követelése van, mindenki hozzájuthasson a követeléséhez. Tehát egy nagyon fontos különbséget javaslok tenni, csak javaslom, kérem, hogy önök is tegyenek különbséget a törvényes, indokolt, tisztességes végrehajtás között, és tegyenek különbséget a törvénysértő magatartások között.

Természetesen minden törvénysértő magatartással szemben fel kell lépni, és minden törvénysértésnél, legyen az akár végrehajtói, legyen az akár a végrehajtással kapcsolatos törvénysértés, minden esetben biztosítani kell a törvényes eljárást, a törvények mindenkire vonatkoznak, legyen az végrehajtó, legyen az adós, legyen az végrehajtást kérő, mindenkire vonatkoznak a törvények. Szerintem itt, az Országgyűlésben, ezen a közös alapon kellene szemlélnünk ezt az egész ügyet.

Ami a végrehajtási szervezettel kapcsolatos, az előbb is elmondtam egy felszólalásra, hogy a végrehajtási szervezet felügyeletét egy, a kormánytól független állami hatóság látja el, és természetesen ennél sokkal fontosabb, hogy maga a bíróság dönt azokkal a törvénysértést állító kérelmekkel kapcsolatban, a bíróság dönt azokról a kifogásokról vagy bármilyen panaszokról, amelyek a végrehajtás törvényességét illetik. Tehát nem teheti meg a politika, hogy a végrehajtók tevékenységének a törvényességi vizsgálatát elvonja a bíróságtól, kizárólag a bíróság illetékes abban, hogy egy adott ügyben, egy végrehajtási ügyben, egy követelés végrehajtása során törvényesen jártake el vagy sem, ezt csak a bíróság jogosult megítélni.

Ha a végrehajtási szervezettel kapcsolatos kritikái vannak, természetesen országgyűlési képviselőként  ahogyan erre a miniszterelnök úr is utalt  joga van törvényt kezdeményezni, és joguk van a végrehajtási törvények megváltoztatását kezdeményezni.

(13.40)

De hangsúlyozom, most is szeretném leszögezni, hogy nem szabad olyan látszatot kelteni, mely szerint, ha megváltozik a végrehajtási szervezet, megváltoznak az eljárási szabályok, akkor majd az adósoknak nem kell visszafizetni a tartozást. Nincs ilyen, nem szabad ilyen látszatot kelteni! Nagyon kérem önöket, hogy a törvényes végrehajtással szemben ne fogalmazzanak meg kritikát, mindig tegyenek különbséget a törvényes magatartás, a törvényes végrehajtási eljárások és az esetleges törvénysértések között.

Igen, valóban történtek törvénysértések, soha nem állítottuk azt, hogy a végrehajtói szervezet tekintetében minden törvényes volt és minden eljárásuk törvényes volt. Szeretném önt arról biztosítani, hogy az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságában kormánypárti képviselők éppen most nyújtottak be olyan módosító javaslatokat, amelyek tovább szigorítják a végrehajtók fegyelmi felelősségét. Kérem, hogy támogassák ezeket a javaslatokat.

Nyilván szükség van arra, hogy a törvényes végrehajtási eljárásoknak szabad utat engedjünk, hiszen azok a végrehajtást kérők, akik között elsősorban magánemberek vannak, mert szemben az adóvégrehajtással, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végrehajtásaival a bírósági végrehajtás magánköveteléseket, magántartozásokat hajt végre, és ezek a hitelezők, ezek a végrehajtást kérők magánemberek, az ő magántartozásaikat hajtják be a végrehajtók. Most persze ebbe beleértem az üzleti, céges tartozásokat is, de mindenesetre nem az állam követelését hajtják be a bírósági végrehajtók, hanem a magánszféra követeléseit hajtják be. Éppen ezért, ha törvényes egy követelés, törvényes egy adósság, akkor ezt valakinek végre kell hajtani, ha önként nem történik teljesítés, mert itt minden esetben az önkéntes teljesítés elmaradása után lépnek csak fel a bírósági végrehajtók.

És valóban, a bírósági végrehajtókkal szemben a legszigorúbb fegyelmi és szakmai követelményeket kell támasztani, velük szemben csak a törvényes eljárás és a törvényes magatartás az elfogadható. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage