RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! 2015 óta zajlik a vita a magyar kormány és Brüsszel között, a magyar kormány és a magyar baloldal között, hogy egy probléma a bevándorlás, az illegális bevándorlás, vagy ahogy azt Brüsszelben és a baloldalon mondják Magyarországon is, az egy lehetőség.

Dobrev Klára, a baloldal árnyékminiszterelnök-jelöltje vagy árnyék-miniszterelnöke azt mondta, hogy a bevándorlás egy zseniális kommunikációs trükk; ha Orbán Viktor az ufók ellen lázítana, akkor ma Magyarországon az emberek többsége az ufóktól félne. Ők tehát ezt egy nem létező problémának mondják. Gyurcsány Ferenc, az ő férje sem mondott mást: „a legrosszabb ösztönökre épít a kormány, amikor kerítést akar húzni a határra”. Karácsony Gergely is elmondta, hogy semmiképpen se kerüljön sor a határ menti kerítés megépítésére. Kunhalmi Ágnes szerint vesztébe rohan az az ország, amely falat húz a határainál, mert ezzel gettóba zárja magát, a bevándorlás pedig álprobléma, amit a Fidesz kreált. A Momentum képviselője, Orosz Anna azt mondta, hogy középtávon a hazai munkavállalók számára előnyös a bevándorlás, mivel a bérük megnő; tehát ők örülnek is kifejezetten az illegális migrációnak. Tordai Bence pedig elmondta, hogy a déli határon épített kerítés értelmetlen, embertelen és pazarlóan drága.

Ez tehát a magyar baloldal álláspontja azzal a kerítéssel kapcsolatban, amelynek a segítségével a tavalyi évben 271 ezer illegális határátlépési kísérletet sikerült megállítanunk, visszafordítanunk őket. Azért gondoljon mindenki bele, hogy ma már azért a világon szinte mindenki tudja, aki a bevándorlás kérdésével foglalkozik, hogy a magyar déli határon áll a kerítés. Ezt mindenki tudja. (Közbeszólás a Mi Hazánk soraiból: Kinek az ötlete volt?) Akár Nyugat-Európában, Közép-Európában, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten ez a hír, ez az információ mindenkihez eljutott, ennek ellenére is 271 ezer alkalommal fordították vissza a határvadászok, a rendőrök azokat, akik illegálisan, a kerítésen keresztül akartak átjönni, nem papírokkal, legálisan a határátkelőnél, hanem illegálisan, a kerítésen keresztül. Márpedig, aki követi a híreket, az látja, hogy ez már egy dupla kerítés, meg is toldottuk egy hattyúnyakkal, egy ipszilon alakú szögesdrótos toldattal, hogy még nehezebben lehessen rajta átmenni. Felépítettünk egy olyan kerítésrészt, ahol a létrát is nehezebb a kerítésnek nekitámasztani, hiszen elég nagy raktár van tele lefoglalt létrákkal, amikkel próbálnak ott átkelni a szögesdróton.

Ez egy okoskerítés, hiszen érzékeli a mozgást, éjjellátó kamerákkal van felszerelve, az alsó része olyan vasszerkezettel, vashálóval van megerősítve, amelyet a vasbetonnál is használnak, pontosan azért, hogy ne lehessen ezeket átvágni, hogy ne is lehessen hozzájuk nyúlni, ezért alacsonyabb feszültségű áram is van bennük. Tehát mindent, amit meg lehet tenni jelen technikai körülmények között, most már tényleg okosberendezésekkel, éjjellátó kamerákkal, azt igyekeztünk meg is tenni, pontosan azért, hogy segítsük azoknak a munkáját, akik hivatásként, nem is munkaként, hivatásként a magyar déli határt védik, akár határvadászokról van szó, akár a határon szolgálatot teljesítő rendőrökről van szó.

De ha megnézzük, valóban nem csökkent az agresszivitása az embercsempészeknek és nyilván az illegális migránsoknak sem. Kilenc esetben történt már az idei évben a határt védő személy ellen erőszakos támadás, 79 esetben a járműveiket érte támadás. Én láttam már ilyen autókat; valóban nincs olyan része, amin valamilyen horpadás ne lenne, mert annyiszor támadták, dobálták meg ezeket az autókat, pedig erős védőfelszerelésekkel vannak ellátva, hálókkal, rácsokkal; de még a rácsok keretét is többszörösen meg kell erősíteni, hogy azokat se tudják felsérteni, vagy ne tudjanak azon keresztül az autóban nagyobb kárt tenni. 32 esetben pedig az ideiglenes biztonsági határzárat, illetve a rajta levő technikai eszközöket rongálták meg. Tehát az erőszakossága továbbra sem csökkent az illegális bevándorlóknak és az embercsempészeknek, hanem folyamatosan érkeznek a magyar déli határhoz.

Ennek igen jelentős költségei vannak. Magyarország a déli határ megvédésére, tehát egyrészről a kerítés kiépítésére, másrészt annak a folyamatos védelmére 650 milliárd forintot költött, és ennek alig egy százalékát fizette ki az Európai Unió, pedig az Európai Unió határát védjük. Nyilván az lenne a legéletszerűbb megoldás, ha az Európai Unió az első határnál, tehát Törökországnak a Bulgáriával és Görögországgal közös határánál próbálná megállítani az illegális migránsokat, mint ahogy mi is nemcsak a magyar déli határt védjük, hanem Szerbia déli határánál is ott van egy magyar kontingens 30-50 fő részvételével, hogy segítsünk az ottani határvédelemben is, de Brüsszel továbbra is süket erre a problémára. Pár héttel ezelőtt hét európai tagállammal, akik határ mentén fekszenek, volt közös nyilatkozat. Februárban 15 európai uniós tagállam fogadott el közös nyilatkozatot, 15 tagállam belügyminiszterei fogadtak el közös nyilatkozatot Athénban, amelyben leszögezték, hogy az Uniónak részt kell vennie a határvédelemben, és finanszíroznia kell a külső határok védelmét, de erre mind a mai napig semmilyen érdemi válasz nem érkezett Brüsszelből. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage