DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretnék röviden szólni a magyar gazdaság helyzetéről. Azt talán ön sem tagadja, hogy az egész európai gazdaság nagy nehézségekkel néz szembe.

Hogyha megnézi ön a nagy nemzetközi szervezetek előrejelzéseit, a Világbankét, a Valutaalapét vagy mondjuk, az OECD-ét, akkor azt fogja látni, hogy Európának jósolják a legnagyobb gazdasági visszaesést a meghatározó gazdasági térségek közül. Olyannyira, hogy van olyan nagy, meghatározó gazdasági szervezet, amelyik azt mondja, hogy Európában nem is lesz gazdasági növekedés, miközben az Egyesült Államokban olyan 1,5 százalékos, Kínában pedig 5 százalék körüli, ebben is egyetértés mutatkozik. (Varju László: Magyarországon lesz, biztos!) És mivel a magyar egy exportorientált, nyitott gazdaság, ezért ennek hatásai alól, tehát a rossz brüsszeli döntések hatásai alól mi sem tudjuk kivonni magunkat.

Ezért is nagy szó, hogy a magyar gazdaság ennek ellenére is növekedési pályán maradt, 2021-ben 7, tavaly 4,6 százalékos volt a gazdasági növekedés. Ezzel együtt az is látható, hogy a gazdasági szankciók káros hatása ebben a negyedévben csúcsosodik ki igazán, ez már látszik a számokban. Mindezek ellenére a második negyedévben már javuló számokra számítunk, az egész évben az év egészére vonatkozóan pedig mégiscsak növekedésre.

Nem mellékes körülmény  én tudom, hogy ezt megpróbálják letagadni, de nem mellékes körülmény , hogy az energiaárak emelkedése, ami a szankciók következménye, 4000 milliárd forinttal szűkíti a magyar gazdaság mozgásterét. (Gréczy Zsolt közbeszól.  Varju László: Milyen szankciók? Nem kellett volna ilyen szerződést kötni…) Ennyivel nőtt az áramszámlánk, ennyivel többet kell előteremteni a családoknak, a vállalkozásoknak és a magyar államnak. Ez nem kevés pénz, és sokkal jobb lenne másra költeni. Így néz ki a gazdasági helyzet.

Most ami az akcióterveket illeti: hát, önöknek nem nagyon volt akcióterve. (Varju László: Na, ne!) Nem nagyon volt akcióterve! Én nem nevezném akciótervnek azt, hogy több százezer magyar embernek elveszett a munkája, utcára tették őket, közalkalmazottakat, másokat is. Nem nevezném akciótervnek azt, hogy a maradék állami vagyont is eltékozolták volna. És nem nevezném akciótervnek azt, hogy érdemben nem volt nyugdíjemelés a baloldali gazdasági válság éveiben.

Na de mit tesz a kormány? Fenntartjuk az árstopokat. Önök hiába állították azt, hogy az egész egy ostobaság, mi fenntartjuk. Tudja, azokról az árstopokról van szó, amelyeket önök következetesen támadtak. Fenntartjuk az élelmiszerárstopot is, sőt folyamatos akciókra kötelezzük a nagyobb boltokat.

Ami a nyugdíjak kérdését illeti: azért azt talán ön sem próbálja meg letagadni, de azért ebben nem vagyok biztos, hogy idén is volt nyugdíjemelés, volt nyugdíjprémium, volt nyugdíj-kiegészítés, és ez volt az a kormány, amelyik visszaadta, tehát nem elvette, hanem visszaadta a 13. havi nyugdíjat, amelyet, még egyszer mondjuk el, önök vettek el tőlük. (Kálmán Olga: 13 év után…)

És hogy ne szálljanak el a törlesztők, fenntartjuk a kamatstopokat is, sőt a diákhitelekre is kiterjesztettük őket. Nem tudom nem felhozni, hogy mikor a devizahitelesek százezrei vergődtek adósságcsapdában az önök kormányzása alatt, akkor semmi-, de semmiféle segítséget nem kaptak; nem volt semmiféle akcióterv.

Aztán nézzük a minimálbért, ezt is említette ön: mennyivel emeltek önök nem kevés időnyi kormányzás alatt? Huszon-egynéhányezer forinttal. A mostani kormány mennyivel emelt? A háromszorosára emelte  ennyit arról, hogy melyik kormány képes valójában minimálbért emelni.

Fenntartjuk a rezsicsökkentést. Önöknek ez nemhogy nem jutott eszükbe, hanem erre is azt mondták, hogy ostobaság. A családok közel 70 százaléka változatlan árat fizet az áramért, közel 80 százalékuk pedig változatlan árért vásárolhatja a gázt. Hogyha nem lenne ez az intézkedés, akkor az átlagosan havi 181 ezer forintos pluszt jelentene minden családnak. Hiába hazudják önök azt, hogy hétszeresére nőtt az energia ára Magyarországon, ez egész egyszerűen nem igaz.

De szeretnénk, hogyha a közlekedéssel kapcsolatos terhek is csökkennének, ezért döntött a kormány a vármegyebérletről. Nem véletlen, hogy ezt már több százezren igénybe vették.

És hogy még egyet mondjak: a kisvállalkozásokról sem feledkezünk el, sokuknak csökkentettük az áramdíját; többen élhetnek a kamatstoppal, és megdupláztuk a munkába járás támogatását is. És a helyzet az, tisztelt képviselő úr, hiába tagadja le, ezt a sort még hosszasan folytathatnánk.

Nem várjuk el önöktől egyáltalán, hogy mindenben egyetértsünk, de azt joggal reméljük, hogy támogassák azokat a lépéseket, legalább azokat a lépéseket, amelyek több százezer vagy adott esetben több millió magyar embernek jelentenek mindennapi segítséget. De hogyha ezt nem érjük el, már azzal az eggyel is beérnénk, hogyha nem folytatnának kampányt azért, hogy Magyarország ne kapja meg a neki egyébként járó uniós forrásokat. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage