ALEXOV LYUBOMIR nemzetiségi szószóló: Köszönöm a szót, elnök úr. Poštovani Predsedniče! Poštovana Skupštino! Mađarsko-srpski suživot od ranog srednjeg veka se vezivao na hiljadu načina. Dinastijske veze, a posle zajednička borba protiv prodiranja turaka, islmama je uputila dva naroda na međusobnu saradnju, život i zajedničku borbu.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A magyar-szerb együttélés már a korai középkortól ezer módon kötötte össze a két népet. Dinasztikus kapcsolatok, később a közös harc a hódító oszmán törökök ellen utalta a két népet az együttműködésre, a közös életre és harcra. Mindez akkor változott meg gyökeresen, amikor a török hódítókat felváltotta a Habsburg-uralom, mely az „oszd meg és uralkodj!” elve alapján szembefordította és szükség esetén kijátszotta egymás ellen e két népet is. Mindez különösen igaz a XIX., illetve a véres XX. századra.

A fordulatot, és őszintén remélem, a végleges megbékélést a XXI. század hozta, amikor 2013 nyarán a Magyar Köztársaság és a Szerb Köztársaság rálépett a közös megbocsátás útjára. A megbocsátás egy akarati döntés és az egyetlen út ahhoz, hogy nemet mondjunk a gyűlölködésre; gyógyír nekünk, gyógyír a másik félnek és példamutatás a világban egymásnak feszülő nemzeteknek.

A két elnök értékelése szerint a történelmi megbékélés napját arany betűkkel jegyzik fel a két állam kapcsolatainak történetébe, valamint a baráti viszony kialakítását és a közös fejlődést elősegítő napot is. A magyarok és a szerbek együttélése történelmünk során konfliktusokkal terhelt volt, ahogy azt említettem, a véres atrocitások haragot és gyűlöletet tápláltak a két nép között. A felszított ellenérzések mögött sokszor gátlástalan hatalmi erők működtek, de kétségtelen, hogy a gyűlölet magját sikeresen elvetették, és szembefordítottak barátokat, iskolatársakat, szomszédokat, de még családtagokat is.

A bűn az bűn, amit emberek követnek el. De azt is kijelenthetjük, hogy a bűnnek nincs nemzetisége, de minden áldozatnak és minden gyilkosnak van neve. „Függetlenül az etnikai, vallási, nemi hovatartozástól és életkortól, minden ártatlan áldozat megérdemli, hogy emlékezzünk rá, és megvédjük a feledés homályától. Ugyanakkor a nemzettársaink vesztőhelyén elhelyezett minden egyes virág, valamint a megbékélést jelző kézfogásunk tudatunk civilizáltságára mutat rá, valamint a közös jelen és jövő iránt felelősségünket jelzi”  idéztem az elnök úr akkori szavait.

A megbocsátás az emésztő harag elengedéséről szól, ám ehhez a lépéshez jókora adag bátorság kell. Szerbia és Magyarország kapcsolatában sokat kellett várni erre a sorsfordító pillanatra. A felek végre szembe tudtak nézni egymással, és kölcsönösen megbocsátást kértek azokért a bűnökért, melyeket nemzettársaik követtek el ártatlan magyarok és szerbek ezrein. Csak a megbocsátás révén tudunk továbblépni és elindulni a békés jövő felé.

A megbántottság elszigetelő falai végre leomlottak. A magyar és a szerb államfő együtt hajtott fejet 2013. június 26-án, Csúrogon, a világháborúban ártatlanul kivégzett magyar és szerb áldozatok előtt. A felállított emlékmű hirdeti a nemzetek közötti megbocsátást, és emlékeztet minket arra, hogy megszabadítottuk lelkünket a gyűlölködés és az önmarcangolás hatalma alól.

A köztársasági elnökök főhajtása az ártatlanul kivégzettek előtt nemcsak szembenézés a múlttal, hanem a jövő élet kijelölése is volt. Az elmúlt tíz évben a magyar és a szerb nemzet sokat tett a kétoldalú kapcsolatokért. Ennek hatására elértük, hogy soha korábban nem éltek ilyen békességben együtt a többségi nemzettel a szerbiai magyarok, illetve a magyarországi szerbek. A szerb-magyar kapcsolatokban végbement fordulat nemcsak szimbolikus gesztusokból áll, hanem a gazdaság szintjén is tapasztalható dinamikus fejlődés.

A múltat nem lehet megváltoztatni, de tanulni lehet belőle. Borús múltunk a megbocsátás révén talán derűs jövőt ígér. Legyen ez példa minden nemzetnek, akiket gúzsba köt az egymás iránti gyűlölet, mert a világ jobbá tételéhez a megbocsátás elengedhetetlen. A magyar-szerb példa bár nem egyedülálló, de mindenképpen követendő. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage