DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Én járok közértbe, sőt mi több, jártam 2010 előtt is, amikor a baloldal kezelt válságot. Akkor fizetésképtelenné vált az ország, és akkor az Orbán-kormány húzta ki a szakadékból az országot. A 11 százalékos munkanélküliségüket is az Orbán-kormány csökkentette 4 százalék alá, a 600-700 ezer emberből regisztrált álláskeresői létszámot az Orbán-kormányok csökkentették az egyharmadára.

(16.20)

Tisztelt Képviselő Úr! A gazdasági mérőszámok azt mutatják, hogy a brüsszeli szankciók negatív hatásai 2023 első negyedévében csúcsosodnak ki. A teljesítménymérséklődés ezen a szinten elérte mélypontját, így a kormány intézkedéseinek köszönhetően a második negyedévben már kedvezőbb növekedési folyamatnak lehetünk tanúi, 2023 második felében pedig reményeink szerint egy növekedési fázis veszi a kezdetét.

Való igaz, és ebben egyetértünk, hogy 2023-ban a háború okozta veszélyek mellett az inflációval is meg kell küzdenünk, de jó úton haladunk. Az év elején januárban tetőzött az infláció, a februári trendfordulót követően pedig megindult a mérséklődés. A számok azt mutatják, hogy a javulás mérsékelt, de folyamatos és trendszerű.

A szankciós infláció miatt a magyar fizetések reálértéke csökkent volna, ha a kormány nem védi meg a rezsitámogatást az átlagfogyasztásig, ha nincs kamatstop vagy nincs az élelmiszerárstop. Ma már többször elhangzott itt, a Ház falai között is, hogy Európában a jelenleg legolcsóbb háztartási villamosenergia- és gázár ezen intézkedések hatására Magyarországon van. A célzott intézkedéseknek köszönhetően sikerült megvédeni a bérek vásárlóerejét.

Az infláció elleni küzdelem elsősorban jegybanki feladat, de a kormány is aktívan beavatkozott. Már több mint húsz intézkedésről döntöttünk az árak megfékezése és a gazdaság megvédése érdekében. A bevezetett intézkedések működnek, hatásuk egyre láthatóbb.

Két fontos fogyasztói védelemre külön is fel szeretném hívni a képviselő úr figyelmét. A kormány kötelező akciózást írt elő a kiskereskedelmi üzleteknek a 2023. június 1. és szeptember 30. közötti időszakra, a ’21-ben több mint 1 milliárd forint nettó árbevételt elért kereskedők számára. Húsz akcióköteles termékkategória került meghatározásra.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A kormány elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal elnökének versenypártolási javaslatát, és online árfigyelő adatbázis bevezetéséről döntött. Az online adatbázis kezdetben több mint hatvan termékkategóriában szereplő élelmiszer árát fogja tartalmazni. Ezen intézkedéstől azt várjuk, hogy az árak tovább csökkennek, és a versenyhelyzet fokozódásával megállítható a túlárazás és a spekuláció.

A kormány célja a jelenlegi helyzetben sem változott: ki kell védeni a recessziót, gazdasági növekedést kell elérni, és az év végéig egy számjegyűre kell csökkenteni az inflációt.

Bízom abban, hogy meggyőztem képviselő urat, de abban a nem várt esetben, ha nem fogadja el a válaszomat, kérem a parlamentet, hogy azt támogatni szíveskedjék. Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage