DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az LMP-frakcióval már volt lehetőség arra, hogy a Parlament falain belül sokszor beszéljünk a zöldcélkitűzésekről, a klímapolitikai célkitűzéseinkről. Azt gondolom, hogy sokszor nagyon konstruktív egyeztetést tudunk a Házban folytatni. Nyilván nem érzem azt, hogy azokat az eredményeket mindig elismerik, amelyeket egyébként az elmúlt időszakban sikerült elérnünk, ezért hoznék egy nagyon friss példát, amely szerintem azt mutatja, hogy Magyarország egyértelműen klímabajnok.

Magyarország a nyolcadik legnagyobb mértékben csökkentette az üvegházhatásúgáz-kibocsátását 2022 negyedik negyedévében az egy évvel korábbi szinthez képest. Az uniós átlag mínusz 4 százalék, a miénk mínusz 5-mínusz 6 százalék. Csak azért gondoltam elmondani a képviselő úrnak, mert ez egy nagyon friss adat.

Egyébként még számos tekintetben mondhatjuk, hogy hihetetlen eredményeket értünk el ezen a téren, hiszen a kibocsátást úgy tudtuk csökkenteni, hogy közben a gazdaság folyamatosan növekedett. 2010 óta egyegységnyi GDP előállítására 27 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátása mellett képes a magyar gazdaság, miközben az ipari teljesítmény 44 százalékkal nőtt 2010 és 2021 között. Azt is el kell mondani, hogy hazánkban 2020-ban az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás az Európai Unió tagállamai közül a kilencedik legjobb érték volt. Gondoltam, hogy ezeket helyezzük keretbe, mert most jön egy következő célkitűzés, amelyben egyébként a magyar kormány nagyon-nagyon ambiciózus volt, hiszen elsők között törvényi szinten rögzítettük azt, hogy 2050-re klímasemleges országgá szeretnénk válni.

Itt jön az a kérdés, hogy ezt hogyan érjük el. Azt gondolom, hogy a következetesség és az objektivitás egy fontos erény lehet az LMP részéről is.

(9.10)

Itt van több olyan kérdés, amelyben úgy tűnik, hogy nem értünk teljesen egyet. Viszont a teljes nemzetközi, globális európai helyzetet nézve vannak olyan döntések, amelyek az elmúlt időszakban itt a Parlament falai között eldöntésre kerültek. Itt bizony szavazattal kellett jelezni azt, hogy ki mit gondol ezekben a kérdésekben, és ha azt nézzük, hogy van egy háborús helyzet, az hihetetlen károkat okoz az arra hozott nagyon rossz szankciós politikával (Csárdi Antal közbeszólására:), képviselő úr jól mondja, nagyon szépen köszönöm. (Derültség.) Tehát a szankciós politikával nagyon káros következményeket hozott egyébként az egész európai gazdaságra, és mi ebben próbáljuk megvédeni a magyar családokat, a magyar kis- és középvállalkozásokat; itt bizony szavazatokkal kellett dönteni.

Mire gondolok? Egyrészt kellett dönteni arról, hogy elfogadjáke a békepárti határozatot  önök nem szavazták meg. A költségvetés módosításáról is kellett bizony dönteni, ahol a rezsivédelmet jelentősen megemeltük, hogy tudjuk segíteni a magyar családokat, magyar vállalkozásokat  képviselő úr nem szavazta meg. Paks I. hosszabbításáról is kellett bizony dönteni. Na, itt már közeledünk a klímasemlegesség témájához is. Azt gondolom, hogy mint tiszta energiaforrás, erről az Európai Unió is döntött, ez egy fontos ügy lett volna, hiszen a magyar energiatermelés és energiafogyasztás jelentős részét Paks I. adja; és bizony döntöttünk arról, hogy Paks I. üzemidő-hosszabbítását megszavazzuke, és ezt önök nem szavazták meg.

Sőt, ha már környezetvédelemről, tudatosságról, a természetről beszélünk, arról, hogy hogyan óvjuk meg a következő generáció számára a Földet és hazánk természeti erőforrásait, akkor itt volt az 5. nemzeti környezetvédelmi program is, amelyet önök szintén nem szavaztak meg. Azt gondolom, hogy ezek a programok, ezek a célkitűzések jelentősen segítenék azt, hogy egyébként elviekben a közös célkitűzésünket, miszerint 2050-re klímasemlegesek legyünk, el tudjuk érni.

Ön, képviselő úr, az akkumulátorgyártásról beszélt. Azért itt a ház falain belül erről a témáról már többször beszéltünk, tegnap is volt erre lehetőség. Azt tudom megerősíteni ebben a helyzetben és ebben a kérdésben önnek is ugyanúgy, ahogy tegnap, hogy azt fontosnak tartjuk, hogy erről a kérdésről beszéljünk, hiszen ezek komoly, jelentős beruházások, természetesen ezekkel kapcsolatban el kell mondani, hogy mi az álláspont. Igenis, a környezetvédelmi szabályok szigorú betartására nagyon nagy szükség van, és mi azt gondoljuk, hogy nemcsak az akkumulátorgyártás esetében, minden beruházás esetében, amely Magyarországon történik, a legszigorúbb szabályokat kell betartani. Ugyanakkor verseny van ezen a téren, jönnek az elektromos autók, és energiatárolókra is szükség van, úgyhogy kérem képviselő urat és a frakcióját, hogy ebben az ügyben támogassák a magyar kormányt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage