DR. APÁTI ISTVÁN, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Tisztelt elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Rendkívül nagy érdeklődéssel és sűrű mosolygások közepette hallgattam végig a KDNP és a DK képviselőjének vitáját, és ha nem is személyekre lebontva, nem is az önök személyére célozva, de legalábbis politikai tömbök egymás közti viszonylatában az a nagyon régi mondás jutott eszembe, hogy bagoly mondja verébnek, hiszen ha jól megnézzük ezt a fajta társadalom- és gazdaságszervezést, ami kiválóan megmutatkozik a szerencsejáték szervezése, illetőleg a kaszinók szabályozatlansága kapcsán, egyértelmű, hogy a baloldal, ha nagyon leegyszerűsítjük, a baloldal nemzetközi módszerekkel lopta szét a közvagyont, önök pedig  tisztelet a kivételnek  13 éve nemzeti színű zászlók alatt talicskázzák ki az átlag magyar ember számára felfoghatatlan mennyiségű pénzeket a rendszerből, és ennek egy kiváló hadtápútvonala mindig is a szerencsejáték volt.

Bagoly mondja verébnek, hiszen 2010 előtt a balliberális kormányok kaptak nagyon jelentős hadtápsegítséget az akkori játékgépes vállalkozóktól, rosszabb esetben a játékgépes alvilágtól. 2011-2012 környékén háborús logikából kiindulva  elmondtam ezt már, de most kénytelen vagyok ezen javaslat kapcsán megismételni  a Fidesz-KDNP ezt az első kétharmaddal élve szétbombázta, ezt egy részben igaz, részben pedig hajánál fogva előrángatott érveléssel megfűszerezték, nyakon öntötték, és az addig többségében a balliberális pártok számára vagy javára befolyó, ellenőrizhetetlen mennyiségű összegeket százszázalékos mértékben becsatornázták saját magukhoz. Ennyi történt. Érdemi különbség a korrupciós hajlam kapcsán nincsen, a baloldalnak most legfeljebb az fáj, nem a korrupció fáj, hanem hogy nem ők a haszonélvezői, hogy az esetek többségében  a fővárosi kerületeket, a Fővárosi Önkormányzatban és néhány nagyvárosban rejlő lehetőséget leszámítva  nem ők a haszonélvezői, ki kell ezt mondani.

2010 előtt önöknek semmi bajuk nem volt, tisztelt Varga képviselő úr, a szerencsejáték-szervezéssel, az akkori nyerőgépek világával, mert önök kapták, nem személy szerint ön, én nem gyanúsítom meg, nincs bizonyítékom, tehát nem leszek inkorrekt, de pontosan tudjuk, hogy az MSZP-SZDSZ; dehogy tudjuk pontosan, csak próbáljuk elképzelni, hogy készpénzben milyen összegek vándoroltak be a pártok B meg C kasszájába. Na most, ezt önöktől elvették, ez persze egy óriási érvágás, hogy így szétbombázták a hadtápot, csak akkor legyünk korrektek, akkor fogalmazzanak így! Akkor ne legyen álszenteskedés meg farizeus szemlélet, mert az egész történet erről szól.

(15.20)

Az is napnál világosabb, úgy látom, hogy miután az elmúlt két vagy három hónapban, itt a tavaszi ülésszak folyamán valamilyen formában többször felmerült már a kaszinók kérdésköre. Jól emlékszem, hogy a Mi Hazánk Mozgalom, illetőleg jómagam voltunk azok, akik felvázoltuk annak a helyzetnek a totális képtelenségét, hogy a kaszinók nincsenek bekötve a NAV online rendszerébe. Nem a kaszinókban lévő pénztárgépek, hanem a játékgépek, a különböző szerencsejátékhoz használatos eszközök nincsenek bekötve a NAV online rendszerébe.

Egyértelmű ennek a célja: hogy ellenőrizetlenül tudjanak évente szerintem ezermilliárdos nagyságrendekben pénzeket mozgatni és ebből politikai tevékenységet finanszírozni, szervezési tevékenységet végezni, önkormányzati, EP-s, országgyűlési választásokat finanszírozni, adott esetben szavazatvásárlásokra vagy bizonyos szereplők megvásárlására fordított összegeket innen megképezni. Sőt, van egy kiváló, rafinált eszköz is vagy lehetőség, ami a kaszinókban rejlik, legálisan lehet kifizetni kenőpénzeket bizonyos személyeknek, bizonyos kedvezményezetteknek, akik véletlenül az adott kaszinóban hirtelen olyan szerencsésekké válnak, hogy mesés vagyonokat nyerhetnek meg, vagy legalábbis jelentős összegeket akár egyetlen délután vagy egy éjszaka leforgása alatt. Onnantól kezdve senki nem mondhatja a szó büntetőjogi értelmében, hogy kenőpénz átadására-átvételére került sor, pedig gyakorlatilag erre került sor. Ilyen értelemben is lehet egy kifizetőhely.

Az mindenesetre tényleg vérlázító, hogy az egyéni vállalkozók közül szinte mindenki köteles volt a saját költségén internetre előfizetni, megvásárolni a szükséges technikai eszközöket, ezeket fejleszteni, karbantartani, időnként újakat vásárolni azért, hogy a NAV mindent lásson, és az önök szerint elgondolt arányos közteherviselés keretében az utolsó fillér adót is be tudják fizetni ezek a vállalkozások, hiszen nekik, úgymond, okos mozgástér nem jár. A kaszinóknak, amelyek közül, ha jól emlékszem, akkor talán van olyan is, amelyik a jelenlegi honvédelmi miniszter érdekeltségi körébe tartozik, pedig semmilyen kötelezettségük nincsen.

Önök szerint ez igazságos, korrekt? Az arányos közteherviseléssel milyen viszonyban áll? Önök szerint ez az arányos közteherviselés? Ez lenne a keresztény-konzervatív hozzáállás, az igazságosság követelményeinek maximális teljesítése? Hogy Szamosbecsen a legkisebb forgalmú kozmetikus vagy fodrász be van kapcsolva a NAV online rendszerébe, az évente ezermilliárdokat forgatók, a szürke- és feketepénzeket forgató kaszinók meg nem? Nincsen technikai akadálya, nincsen informatikai akadálya, politikai akaratban rejlő akadálya van ennek, hiszen ez egy olyan hadtápútvonal, amelyről nem akarnak önök lemondani, mivel azért szűkül a mozgástér, szűkül az elfogyasztható, elejthető zsákmány, hiszen a brüsszeli pénzek nem jönnek, meg kell hagyni ezeket a lehetőségeket.

Sajnos szenvedélybeteg ember, szerencsejáték-függő ember mindig lesz, holott 2011-12 tájékán pont azzal indokolták a mostani állapotot előidéző intézkedéseiket, hogy tűrhetetlen, hogy vidéken, a nagyvárosokban, a fővárosban élő szegény emberek adott esetben az utolsó forint munkabérüket, jövedelmüket, szociális segélyeiket eljátsszák a félkarú rablón meg a különböző játékgépeken.

Persze ez önmagában igaznak tűnt, részben talán az is volt, de tudjuk jól, hogy aki szenvedélybeteg  hiszen ez pont ugyanolyan, mint a kábítószer-függőség vagy az alkoholizmus vagy a dohányzás, ez egy szenvedélybetegség , a lottózóktól megkezdve a különböző online felületeken, adott esetben egy mobiltelefon felhasználásával ugyanúgy el tudják játszani a segélyeiket, a munkabérüket, a jövedelmüket. Csak önök a kaszinókba való becsatolással meg a koncessziós rendszer kialakításával tudták biztosítani azt, hogy ezek a pénzek csak azokhoz juthassanak el és csak azok lehessenek a kedvezményezettjei, akiket önök erre alkalmasnak találnak. Ez teljes egészében az önök politikai céljait szolgálja.

És tudják, az a legnagyobb probléma, és ennek még mindig nem érzik a súlyát, mert önök a közvélemény-kutatások bűvkörében élnek  tisztelet a kivételnek, megint hozzáteszem , önök nem érzik jelenleg a társadalmi támogatottságukon azt, hogy mekkora baj van ebben az országban. Nem érzik az élelmiszer-infláció súlyát, nem érzik azt, hogy a középosztály, akár a felső középosztály egy része is milyen mértékben szegényedik el, hogy hogyan szívja, hogyan párologtatja el az infláció az emberek megtakarításait, vagy veszi el az elvi lehetőséget, és hogy a megtakarítások megképzése vagy növelése érdekében mennyire szűkülnek az emberek lehetőségei. Ezt önök nem érzik, mert azt látják a kutatásokon, hogy önök mindig rendkívül népszerűek, de ez a társadalomszervezés és gazdaságszervezés életképtelen hosszú távon.

Az a szerencsejáték-szervezés, a kaszinók működtetése kapcsán is egyértelműen látható, röviden úgy foglalható össze, hogy tisztelet a nagyon ritka kivételnek, önök úgy gondolkodnak, hogy az önök által kijelölt kedvezményezettek tejben, vajban, mézben, 24 karátos arányban fürödjenek, a többi meg oldja meg vagy pusztuljon el, mit számít az önöknek. Hiszen az a szerencsejáték-ipar, amelynek lehet, hogy néhány kulcsszereplője annak idején  sőt, biztos is  táplálta a balliberális pártokat, nem lehetett azt mondani, hogy mondjuk, a kevésbé fejlett térségekben vagy a fővárostól távolabb, kivétel nélkül mindenki ebbe a körbe tartozott volna, biztos, hogy nem.

Önök gyakorlatilag össztűzszerűen, fűnyíróelvet alkalmazva legallyaltak, tönkretettek mindenkit. Nem nézték azt, hogy hány olyan kisvállalkozó van ebben a régi játékgépes világban, akik mondjuk, nem az alvilághoz tartoztak, akik nem maffiaszerűen működtek, és akik adott esetben több tucat családot tartottak el, több tucat munkahelyet tartottak fenn, mert kapcsolódó vendéglátóipari beruházások, büfék, egyebek üzemeltetése révén egyéb szolgáltatásokat is nyújtottak, adott esetben közmegelégedésre, adott esetben olyan nehéz közbiztonsági helyzetű helyeken, ahol mondjuk, csak azokon a helyeken lehetett nyugodtan szórakozni, ahol olyan volt a tulajdonos vagy a tulajdonosi kör. Önök mindenkit egy kalap alá vettek, azt gondolták, hogy mindenki a baloldalt finanszírozza, holott a nagyokra volt jellemző, a kicsiknek azért nem termelődött akkora haszna, és mindenkit tönkretettek annak érdekében, hogy sokkal több pénzt tudjanak zsebre vágni 2010 vagy 2011-12 után, mint amennyit 2002-2010 között zsebre rakott az akkori balliberális kormányzat.

Nagyszerű az, hogy itt meg van állapítva külön adómérték a kenójátékra vagy egyéb nyereménysorsolásos játékra 24 százalékos mértékben, de általánosan az egész javaslaton végigvezethető jogalkotói célt azért nem nagyon lehet fölfedezni. És nagyon vártam én is, hogy hátha most végre eljön az igazság pillanata, megszólal önökben a lelkiismeret, valóban fontosnak érzik az arányos közteherviselést, úgy érzik, hogy tényleg vérlázítóan igazságtalan, hogy a legkisebb vállalkozó, akitől elvárják a közterhek befizetését akkor is, ha adott esetben abban a hónapban alig van jövedelme, vagy a megtakarításaihoz nyúlva, a vésztartalékaihoz nyúlva fizeti be a közterhet, akkor illő lenne adott esetben a honvédelmi miniszter úr érdekeltségi körébe tartozó kaszinókat is arányos közteherviselésre rábírni.

Itt lenne a helye egy ágazati különadónak a szerencsejáték vonatkozásában, akár százalékos mértékben meghatározott, akár átalányadó formájában. Amit akkor fontosnak tartottak 2011-12 tájékán, most még fontosabb lenne, mert mondjuk, bőven vannak olyan lyukak ebben a költségvetésben, az ország költségvetésében, amelyeket toldozni-foldozni, tömködni kellene.

Nagyon bájosan elvitatkozhatnak, a saját szavazótáboruknak biztos nagyon tetszik, ahogy Nacsa képviselő úr ekézi Varga képviselő urat, Varga képviselő úr riposztozik Nacsa úr irányában, holott… (Varga Zoltán: És Apáti képviselő úr mindenki irányában.) Teljes erkölcsi felhatalmazással mondhatom, ugyanis, hála istennek, én egyik politikai közösségnek sem vagyok a tagja. Önök mondhatnak ránk sok mindent  általában alaptalanul , kiabálhatnak ránk kígyót-békát, de mi a hazánk kifosztásában sem internacionalista, sem pedig nemzeti zászló alatt, vagy nemzeti zászlóba burkolt köntösben nem vettünk részt. Úgyhogy teljes erkölcsi felhatalmazással mondhatom, ha tetszik, ha nem. Horrorisztikus pénzek folynak ki csak a szerencsejáték kapcsán.

És egyébként arra az árnyékbokszra is felhívnám a figyelmet  ha már itt szóba került Debrecen , hogy Debrecenben is igen jelentős szerencsejáték-tevékenység folyt, ismerjük a debreceni körökhöz tartozó nagyvállalkozókat meg a hozzájuk köthető vezető politikai szereplőket jobbról is, balról is. Önök itt előadják a nagyhalált, Varga képviselő úr, az akkumulátorgyár kapcsán is? Hát, a Mi Hazánk Mozgalom ment el egyedül a falig, ha már itt tartunk, ebben a kérdésben, bár ez tényleg nem tartozik szorosan a javaslathoz. Mi voltunk egyedül képesek arra, ha csak néhány órára is, de meg tudtuk bénítani az építkezést. Önök meg itt árnyékolnak összevissza, hogy a polgármester ellen indított bágyadt, önök által is tudottan semmit nem érő fegyelmi eljárással majd kipöckölik Papp László polgármester urat a polgármesteri székből, és meg sem kísérelnek semmilyen komolyabb tevékenységet kifejteni az akkumulátorgyár megépítésének megakadályozása érdekében?! (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Nem állami beruházás.)

(15.30)

Abban önnek igaza van, hogy bár ugyan nem állami beruházás, hangzott el a fideszes padsorokból, de valóban 300 milliárd forinttal  én 157-ről tudtam, úgy emlékeztem, hogy a 300 a végcél, a végösszeg lesz , 300 milliárd forinttal… (Varga Zoltán: Nem az a baj, hogy ön Debrecenről beszél, hanem még térképről sem ismeri!) Ott lakik több rokonom is. Velem szemben ne engedje meg magának ezt a kioktató stílust, mert akkor meg fogja ismerni maga is a rosszabb modoromat, és akkor majd meglátjuk, hogy ki húzza a rövidebbet a végén! (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból. Kimenjünk?) Úgyhogy óvatosan, Varga képviselő úr, mert kezd felmenni a vércukrom. Tehát óvatosan (Varga Zoltán: Vigyázz, mert ebben a korban az már veszélyes!), óvatosan beszéljen! Szoktam járni, szoktam előfordulni Debrecenben, tudja! Ön nem szokott előfordulni ott, ahol én lakom vagy laktam. (Varga Zoltán közbeszól.) Csak korrektül tájékoztatom önt, úgyhogy ne macskázzon, és ne szórakozzunk egymással!

Tehát önök összejátszanak a Fidesszel, önök Debrecenben semmit nem tettek az akkumulátorgyár megakadályozása érdekében, csak árnyékolnak, csak beszélnek, beszélni meg fekve is lehet. Semmit nem tesznek! (Varga Zoltán: Bezzeg maga igen!) Nem szerveztek érdemi tüntetéseket az elmúlt időben. (Varga Zoltán: Mert maguk igen!) Nincsenek népszavazási kezdeményezéseik, meg sem próbálják. Meg sem próbálják azt, hogy az emberek mellé állnak. (Varga Zoltán: Ostobaságokba ne menjünk bele!) Csak a polgármester ellen indítanak egy fegyelmi eljárást egy olyan településen, ahol 1998 óta egyéni önkormányzati körzetet sem nyert senki a Fideszen kívül, és önök azt hiszik, hogy egy fegyelmi eljárással megbuktatják a polgármestert. Gratulálok ehhez a politikai éleslátáshoz! (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage