VARGA SZIMEON nemzetiségi szószóló: Уважаеми господин Председател, Уважаеми Народно Събрание! Позволете ми да ви поздравя като застъпник на българското малцинство в унгарския парламент.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Engedjék meg, hogy mint a bolgár nemzetiségi szószóló, tisztelettel köszöntsem önöket, és röviden megemlékezzek arról, hogy május 24-én immár 172 éve ünnepli Bulgária és a magyarországi bolgár közösség hivatalosan is Szent Cirill és Szent Metód, a szláv írásbeliség, a hit és kultúra napját. 1985 óta, immár 38 esztendeje a Zalaváron felállított emlékműnél tisztelgünk és emlékezünk, ahol történelmi források alapján bizonyíthatóan e két szent hirdette a kereszténységet.

Szent Cirill és Szent Metód, a két bizánci keresztény hittérítő, a IX. század elején a szláv nyelvű liturgia elfogadtatásával, és a glagolita ábécé megalkotásával járultak hozzá a szláv nyelv, kultúra és irodalom fejlődéséhez. Minden év május 24e a szláv országok többségében e két nagy apostol, Szent Cirill és Szent Metód emléknapja, és egyben a szláv írásbeliség, hit és kultúra ünnepe is. Ezért sem véletlen, hogy a Magyarországi bolgárok temploma e két szent nevét viseli.

A kereszténység, a keresztény értékek a mai napig fontos összekötő kapocsként működnek Európa népei közt, még akkor is, amikor komoly ellenerők munkálkodnak háttérbe szorításán. Ha keresztény hitünkre, vallási szertartásainkra úgy tekintünk, mint az ég felé nyúló faágainkra, akkor a nyelvünk, hagyományaink, történelmünk a földbe nyúló gyökereink. A nyelvünk és hagyományaink megőrzésének egyik legjobb eszköze a nemzetiségi oktatási intézményekben megvalósuló aktív és korszerű nyelvoktatás és kulturális nevelés.

Az elmúlt évtizedben örvendetes módon nőtt a nemzetiségi oktatási intézményekben nevelt, oktatott gyermekek száma, köszönhetően a folyamatosan növekvő költségvetési támogatásoknak, az oktatási intézmények beruházásainak és fejlesztéseinek, továbbá a nemzetiségi önkormányzatok részére biztosított és lehetővé tett oktatási intézmények átvételének.

(14.50)

Kijelenthetjük, hogy Európában egyedülálló a hazai nemzetiségek állami támogatása mind szellemi, mind pedig anyagiakban megnyilvánuló formában. Az idén 30 éves a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény. Az eltelt időszak bebizonyította, hogy jó döntés született akkor, amikor a magyar Országgyűlés elfogadta ezt a törvényt. 2014-től, amióta a nemzetiségek képviselettel rendelkeznek a magyar Országgyűlésben, Magyarország Kormányának köszönhetően a nemzetiségi költségvetési támogatások hatszorosára emelkedtek. Az Alaptörvényben is rögzítetten Magyarország fontos államalkotó tényezőként tekint a hazai nemzetiségekre, mintegy kodifikálva Szent István örökségét, aki fiához, Szent Imre herceghez szóló intelmeiben így találta  idézem -: az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2023. évi költségvetési vita során korábban tett felszólalásomhoz hasonlóan engedjék meg, hogy köszönetet mondjak Magyarország Kormányának, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárságának és munkatársainak, az Országgyűlésnek a magyarországi nemzetiségek nemzeti önazonosságának megőrzéséhez nyújtott példaértékű támogatásáért, ami az elmúlt években mind a költségvetési támogatások folytonos növelésében, mind pedig a nemzetiségi oktatás és kultúra több szintű segítése révén nyilvánult meg. A nemzetiségi önkormányzatok és az intézményeik kiegyensúlyozott, stabil működéséhez a szükséges források biztosítása hozzájárul a nemzetiségek megmaradásához Magyarországon. Köszönöm a figyelmüket. Благодаря за вашето внимание! Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage