DR. HANKÓ BALÁZS ZOLTÁN kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt években megújult, megerősödött a magyar felsőoktatás, innováció. A kijelölt célok mentén egy autonómabb, versenyképesebb, kiszámíthatóbb, rugalmasabb felsőoktatási, egyetemi hálózatunk lett, amelyet az elmúlt hetekben, hónapokban Brüsszel folyamatosan jogalap nélkül támad. Feladatunk, hogy megvédjük a magyar diákokat, kutatókat, oktatókat. Mindezek mellett az elmúlt évek során jelentősen megemeltük az egyetemek finanszírozását, és az innovációs kiadásaink is 2021-ben elérték a GDP 1,65 százalékát.

Hogy tovább erősödjünk, a Neumann János-program azt a folyamatot viszi tovább, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb 10, a világ legjobb 25 innovátora közé kerüljön. A program fókuszában a tudásalapú gazdaság és a hazai hozzáadott érték megerősítése áll. Három kulcsszavunk van: asszociáció, hatás, mérés.

Mindezek mellett kilenc fő intézkedésre tesz javaslatot a Neumann János-program. Nemzetközi pályára állítjuk a magyar kutatásokat, piacra segítjük a kiváló innovációs ötleteket, az egészséges élet, a zöldátállás, a digitális átállás és a biztonság köré fókuszáljuk innovációs befektetéseinket. Emellett kiszámítható életpályát biztosítunk a magyar kutatók számára. Kedvezményt adunk a hazai vállalkozások és feltalálók számára a szabadalmi eljárásokban, és ösztönözzük az innovációs tevékenységeket a tudományos előmenetelben is. Segítjük a kutatási eredmények hasznosítására létrejött vállalkozások forrásbevonását. Az egyetemek és a gazdaság együttműködésének tereként létrehozzuk a tudományos és innovációs parkokat, továbbá határtalanná tesszük az innovációkat, vagyis kiterjesztjük az innováció támogatását az egész Kárpát-medencére.

Engedjenek meg még egy rövid gondolatot arról, hogy a törvénycsomag részeként az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kezdeményezésére a kutatóintézet-hálózat 2023. szeptember 1-jétől Magyar Kutatási Hálózat néven folytatja munkáját. Az átnevezés célja, hogy úgy a hazai, mint a nemzetközi kutatási-fejlesztési és innovációs ökoszisztéma tagjai körében a név alapján könnyen és egyértelműen beazonosítható legyen a független magyarországi kutatási hálózat. A Magyar Kutatási Hálózat  angolul Hungarian Research Network  támogatja a magyar kutatási eredmények hatékony kommunikációját, és ezáltal hozzájárul a kutatási hálózat és egyben Magyarország ismertségének és elismertségének növeléséhez a nemzetközi színtéren.

Tisztelt Képviselők! Ahogy Ovádi képviselő úr is hangsúlyozta, a felsőoktatási javaslatból két lényeges elemet emelnék ki. Az egyik, hogy a tanárképző központok pedagógusközpontokká történő átalakításával a gyakorlati képzést segítjük és erősítjük, szolgáltatásvásárló funkciót, valamint a gyakorlati képzés tereit erősítjük meg ezzel. Másrészt pedig párhuzamosan elérhetővé tesszük a mesterképzés mellett a doktori képzési programokat is azon kiváló diákoknak, akik tudományos, tanulmányi és az ehhez szükséges nyelvi ismeretekkel rendelkeznek.

Azért, hogy a magyar egyetemek és a hozzájuk kapcsolódó kutatási hálózatok mindenhol a minőség szinonimái legyenek, sokat tettünk az elmúlt évek során. Célunk, hogy 2030-ra Magyarországot Európa legdinamikusabban fejlődő tudásközpontjává tegyük, ezért kiemelt figyelmet fordítunk egyetemeinkre, kutatóintézeteinkre és a gazdasággal való összekapcsolásukra. Biztosítjuk azokat a feltételeket, azt a támogató környezetet, ahonnan elindulhatnak korunk Neumann Jánosai. Olyan fiatal tehetségeknek kell minden lehetőséget megadnunk, akik itthonról fogják meghódítani a világot.

A magyar kreativitás, innováció a jövőképességünk záloga, ennek tartóoszlopai pedig a megújult egyetemeink és kutatóhálózatunk. Ehhez kérem tisztelettel az Országgyűlés támogatását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(20.20)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage