CSÖBÖR KATALIN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ma az egyik legfontosabb kérdés, hogy a szomszédunkban zajló konfliktus, amely energiaválságot, drágulást és inflációt hoz, rombolja a gazdasági teljesítményünket, veszélybe sodorja a kárpátaljai magyarokat, és amely nem utolsósorban százezrek halálát okozza, mikor fejeződik be, és addig is számíthatunke a konfliktus kiterjedésére. Az első kérdésre a mérvadó elemzők többsége az őszinte, de nem megnyugvást hozó „nem tudjuk” választ adja. És valóban: ma felelősséggel nem lehet jóslatokba bocsátkozni, mert rajtunk kívül álló erők összecsapásának, mások szerint játékának vagyunk tanúi.

A magyar kormány, helyesen, többször is deklarálta, hogy Magyarország ebben a konfliktusban semmilyen formában sem kíván részt venni; nemcsak a kárpátaljai magyarság védelmében kell a béke oldalán állnunk, hanem az egyetemes emberi értékek védelmében kell elutasítanunk minden, a háború kiterjedéséhez vezető lépést.

(10.30)

De hazánk alapvető védelmi, gazdasági és pénzügyi érdekeit is az szolgálja, ha a XXI. század eleddig legnagyobb fegyveres konfliktusában semmilyen formában sem veszünk részt.

A Külügyi Bizottság tagjaként rendszeresen kell szembesüljek azon felelőtlen kijelentésekkel, melyek nem a konfliktus csillapítását, hanem éppen eszkalálódását segítik. Magyarország azért lett a NATO tagja, mert történelmileg (Zaj.  Az elnök csenget.), kulturálisan és habituálisan a magyarok többsége a Nyugathoz tartozónak érzi magát, és persze azért, mert a világ legerősebb védelmi szövetségi rendszerétől a magyar emberek azt várták, hogy garantálja a tartós békét, a biztonságot hazánkban.

Amikor a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg úr a megkérdezésünk nélkül azt nyilatkozza az egyik vezető hírügynökségnek, hogy minden NATO-tag egyetért Ukrajna NATO-tagságával, akkor nem a béke felé mozdítja a világot, és nem segíti hazánk biztonsági szintjének növekedését. Akkor tulajdonképpen mélyíti az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktust, és muníciót ad a háborúpárti orosz erőknek, hogy az orosz közvéleményt továbbra is a háború oldalán tartsa.

Egy alapvetően védelmi szövetségi rendszernek igen, joga van geopolitikai, stratégiai, hadászati és harcászati terveket készíteni, joga van bővíteni szövetségi rendszerét, de a szervezet tisztségviselőinek nincsen joga felelőtlen és pillanatnyilag tartalmatlan kijelentéseket tennie, ami mélyít egy fenyegető konfliktust.

Ma Magyarország elsődleges érdeke az, hogy Ukrajnában béke legyen, Oroszországban stabil, kiszámítható politikai rendszer működjön. A NATO vegye figyelembe a szövetségi rendszer minden tagországának elemi érdekeit, és ne nagyhatalmi, geopolitikai célok mentén kommunikáljon. Ukrajna keleti részéről, például Bahmut térségéből az első világháború borzalmait idéző képeket látunk. Százezrek vesznek oda, városok tűnnek el a Föld színéről, erdők és Európa legjobb szántóföldjei válnak űrbéli tájjá.

Akarhatjae bármilyen felelős európai politikus, hogy a háború borzalmai bármely uniós országban megjelenjenek? Akarhatjae bármilyen magyar politikus, ideértve a hazai ellenzéket, hogy magyarok keveredjenek ebbe az értelmetlen konfliktusba? Hazánkban 1990 óta nem voltak jelentős védelmi fejlesztések. Magyarország az elmúlt évtizedekben képtelen lett volna arra, hogy megvédje önmagát. 2016 óta a kormány jelentős erőfeszítéseket tett, hogy Magyarország alkalmassá váljon arra, hogy a szövetségi rendszeren belül olyan védelmi erővel rendelkezzen, mely képes biztosítani hazánk szuverenitását.

Az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása ma valós veszély. Ha ez megtörténik, akkor a harmadik világháború rémképe sejlik fel előttünk, mely akár az emberiség pusztulását is jelentheti. Nem képzelhető el olyan érték, olyan jog, olyan erkölcsi mérce, olyan geopolitikai cél vagy olyan nemzeti érdek, mellyel szemben az emberi civilizáció pusztulása mérlegre rakható. Ma minden felelős gondolkodó, minden jelentős politikai erő a béke pártján kell álljon.

Ezért kérem a magyar kormányt, hogy folytassa azon felelős külpolitikai tevékenységét, mely hazánkat távol tartja a konfliktustól, és garantálja a magyar emberek biztonságát. Köszönöm a figyelmet. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!  Zaj.  Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage