CZERVÁN GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen. Ami a lényeg: a magyar gazdák támogatásai 2024-ben is biztosítottak Magyarország költségvetésében. Az Agrárminisztérium fejezete 208,8 milliárd forint, uniós fejlesztések 656,5 milliárd forint, a Nemzeti Földalap fejezet 16,1 milliárd forint és a költségvetés mellékletében megjelenő tételek további 628 milliárd forint. Ezek összesen 1509,4 milliárd forintot tesznek ki. Ebből közvetlen támogatásokra tervezett kifizetés 609 milliárd, vidékfejlesztési és halászati támogatások 657 milliárd, piaci támogatások 32 milliárd, nemzeti támogatások 93,5 milliárd, a szintén a nemzetihez sorolható, a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés további 34 milliárd forint, mindösszesen 1425 milliárd forint került beállításra a jövő évi költségvetésben.

A közvetlen támogatásokról röviden. 2022. november 7-ei határozatában az Európai Bizottság hivatalosan is jóváhagyta Magyarország közös agárpolitikai stratégiai tervét. A KAP 1. pillérének közvetlen támogatásai keretében a fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelemtámogatás mellett agroökológiai program, fiatalgazda-támogatás, a termeléshez kötött támogatások és az újraelosztó támogatási jogcímek kerülnek évente meghirdetésre. Ezen jogcímek esetében tárgyévi előleg, illetve részfizetés alkalmazásával számol a költségvetési javaslat.

A vidékfejlesztési és halászati programokról. A vidékfejlesztési támogatásokhoz kapcsolódó kifizetésekhez a kormány 650 milliárd forint költségvetési forrást tervezett be. A forrás elsősorban, az Európai Unióban egyébként egyedülálló módon, a 80 százalékra emelt nemzeti költségvetési hozzájárulásnak köszönhetően a vidékfejlesztési program keretében 2021-22-ben 1500 milliárd forint forráskerettel meghirdetett új pályázati felhívásokon nyertes gazdálkodók és vállalkozások projektjeihez kapcsolódó, idén esedékes kifizetések finanszírozására szolgál. A pénzből többek között mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások, agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó programok finanszírozása fog megtörténni.

(11.50)

A halászati programokra 6,5 milliárd forint került beállításra.

Piaci támogatások. A 2023-27 közötti időszakban a KAP stratégiai terv az eddig önálló programokként működő zöldség, gyümölcs, borászati és méhészeti ágazatok szektorális támogatási programjait is magában foglalja. A piaci támogatások keretén belül a borágazat támogatása, valamint a már évek óta jelentős népszerűséggel működő programok: a méhészeti program, az iskolatej-, az iskolagyümölcs-program, a termelői szervezetek támogatása, illetve a nemzeti program alapján működő, az egyes állatbetegségek megelőzését és felszámolását célzó támogatás finanszírozása valósul meg.

Nemzeti támogatások. A 2024. évi költségvetési javaslatban a nemzeti agrártámogatások fejezeti kezelésű előirányzatra 68,9 milliárd forint került beállításra, amely magában foglalja a korábbi nemzeti agrártámogatások előirányzat mellett az állattenyésztés támogatása előirányzatot is. Cél a jelenleg futó támogatási konstrukciók fenntartása, minél hatékonyabb működtetése. E jogcímen belül továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a közvetlen uniós forrásokból nem részesülő baromfi- és sertéságazatra, állatjóléti támogatásokra. A nemzeti költségvetés tehermentesítése érdekében a minisztérium az elmúlt évben már számos olyan intézkedést megvalósított, amely lehetővé teszi a rendelkezésre álló források hatékonyabb felhasználását. Ilyen a vidékfejlesztésiprogram-források bevonása például a baromfi-állatjóléti támogatás finanszírozásába.

A nemzeti agrárkárenyhítés előirányzaton a termelői hozzájárulást, amely körülbelül 6,4 milliárd forint, további 6,4 milliárd forint költségvetési forrás egészíti ki, amelyen felül további 2 milliárd forint többletforrás került biztosításra annak érdekében, hogy a jégkármérséklő rendszer működtetésének költsége ne a kárenyhítési alapot terhelje. Így az előirányzaton 2024. évre 14,8 milliárd forint került betervezésre. A közel 75 ezer taggal működő agrárkárenyhítési rendszer sikeresen helytállt az elmúlt évek szélsőséges időjárása okozta károk enyhítése terén. Az országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 darab talajgenerátorból álló jégkármérséklő rendszer az elvégzett számítások szerint mintegy 50 milliárd forint termelési értéket óv meg a mintegy 5 millió hektár termőterületet használó magyar mezőgazdaságban.

A költségvetési tervezet a járványos állatbetegségek és növényi zárlati károsítók megelőzésének, felderítésének és felszámolásának érdekében tett hatósági intézkedések költségének, valamint állatok hatóság által elrendelt leölése miatti, továbbá a védekezés céljából megsemmisített növényi termékek után a gazdálkodókat ért károk megtérítésének finanszírozására 9,8 milliárd forintot tartalmaz.

Végezetül a génmegőrzésről néhány szót. Genetikai erőforrásaink felkutatása, begyűjtése, megőrzése, fenntartása és felhasználása nemzetbiztonsági, élelmezési és élelmiszer-biztonsági és természetvédelmi szempontból is fontos stratégiai kérdés. A választókerületemben működő Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ tápiószelei intézete felbecsülhetetlen értékű, nemzetstratégiai szempontból is kiemelkedő jelentőségű gyűjteményét a világ egyik legnagyobb génbankjaként tartják számon. Az itt tárolt mintegy 135 ezer génbanki minta és a bennük őrzött tulajdonságok a kulcs az egyre fokozódó szárazsággal és különféle betegségekkel szembeni ellenállóság kialakítására. Növényi genetikai erőforrásaink megőrzése kiemelt állami feladat, amelyhez folyamatosan bővülő megfelelő infrastruktúra és az ennek megvalósításához szükséges források biztosítása elengedhetetlen. Ennek érdekében a 2024. évi költségvetés tervezete a génmegőrzés hazai csúcsintézetében, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központban megvalósítandó új génbanki épület megépítésére mintegy 500 millió forint többletforrást irányoz elő.

Végezetül egy mondatot a vidékfejlesztéshez kapcsolódó „Magyar falu” programról. Én személy szerint is nagyon kedvelem ezt a pályázati lehetőséget, de nem az a lényeg, hogy én mit gondolok erről, hanem az, hogy az érintett önkormányzatok is nagyon kedvelik ezt a viszonylag gyors és egyszerű támogatási formát. Az én választókörzetemben, Tápiómentén, illetve a Dél-Galgamentén 21 településből 15-öt érint ez a program, és számos intézményi, infrastrukturális beruházást tudtunk ebből megvalósítani. Maximálisan támogatom ennek a programnak a folytatását.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezek alapján arra kérem önöket, hogy támogassák az előttünk levő költségvetési előterjesztést. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage