RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Abban a levélben, amit ön is olvasott, pontosan arról van szó, hogy mindig pontos és tárgyszerű tájékoztatást kell adni, nem valótlan, hanem valós tájékoztatást.

De a valós tájékoztatás, a pontosság vagy az önmagukkal való következetesség nem a Momentum erénye, tisztelt képviselő úr. Érzékelem, hogy önök ezzel a témával kapcsolatban eléggé fogékonyak, hiszen önök 2014-ben úgy kezdték, hogy vállalhatatlan kormánnyal és vállalhatatlan ellenzékkel szemben is alternatívát nyújt a Momentum. Tehát az egész baloldal, akikkel együtt ülnek, egy vállalhatatlan csapat volt az önök számára 2014-ben. Majd 2017-ben az ön pártelnök elődje azt mondta: nem tudom, hogy Gyurcsány Ferenc mit keres még a politikában, már igazán eltakarodhatna a közéletből. Majd a választás előtt, a listaállítás előtt 2019-ben azt mondta: nem tudom elképzelni, hogy Gyurcsánnyal közös kormányban foglaljunk helyet. Majd Gyurcsány Ferenccel közös listán indultak a választáson.

Tehát ki mond igazat, és ki nem mond igazat, tisztelt képviselő úr? Önök évekig azt állították, hogy önök lesznek majd az az új nemzedék a baloldalon, amely nem fog össze a régiekkel, akik Gyurcsány nélkül fognak bekerülni a parlamentbe, aztán akkor kerültek be a parlamentbe, amikor Gyurcsány Ferenccel összefogtak. Arról nem is beszélve, hogy az ön párttársa jogállami kérdésben először tagadta, aztán majd kiderült, akikor egy belső felvétel kikerült a nyilvánosságra, hogy Vĕra Jourovával folyamatosan egyeztetett arról, hogy Magyarországot hogyan lehet elítélni egy teljesen igazságtalan eljárásban, tisztelt képviselő úr.

Ezzel szemben mi egy olyan törvényjavaslatot nyújtottunk be  ez fekszik itt a parlament asztalán, erről fogunk szavazni ezen a héten , amely igyekszik minden olyan problémára, kérdéskörre, amelyek általában mind Európában, mind Magyarországon az oktatással kapcsolatban felmerülnek, valamiféle megoldást kínálni, szemben a baloldallal. Az új törvény, amit elfogadhat a parlament ezen a héten, teremti meg a béremelés alapjait. Amikor a baloldal volt kormányon, akkor a válságkezelést ők úgy képzelték el, hogy elvettek egyhavi bért a magyar pedagógusoktól. A költségvetés idén is és jövőre is megelőlegez 10-10 százalékot. A jövő évi költségvetésben 393 milliárd forint többletforrás szerepel az oktatási soron. Ez pontosan azért van, hogy a jövő évi béremelésnek is a nemzeti keretből adandó részét tudjuk biztosítani. Összességében 800 milliárd forint EU-s és 5600 milliárd forint hazai forrásból kívánjuk megvalósítani minden idők legnagyobb pedagógusbér-emelését, amely 2025-re 75 százalékos emeléssel 800 ezer forintos pedagógus-átlagbért tudna eredményezni.

A tanár-diák arány kapcsán azért elmondhatjuk, hogy az Eurostat összehasonlítása szerint Magyarország a nyolcadik helyen szerepel. Nálunk jobb tanár-diák arány van Görögországban, Máltán, Horvátországban, Belgiumban, Luxemburgban, Cipruson és Ausztriában, velünk ugyanolyan Olaszországban és Portugáliában. És nálunk rosszabb tanár-diák arány van Lengyelországban, Litvániában, Szlovéniában, Bulgáriában, Spanyolországban, Lettországban, Dániában, Észtországban, Svédországban, Finnországban, Csehországban, Németországban, Írországban, Romániában, Szlovákiában, Franciaországban és Hollandiában az Unió kimutatása szerint.

Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, akkor egy tanárra még 11,4 diák jutott, ma már kedvezőbb az arány, 10,6 diák jut, az uniós arány 12,1, az OECD-é pedig 14. Tehát mindegyik adatnál, a 2010-esnél, az EU-snál és az OECD-s adatnál is kedvezőbb a magyar adat a tanár-diák arányt tekintve. Ez az Eurostat kimutatása, tisztelt képviselő úr, velük önök ritkábban szoktak vitatkozni. És hogy ez az arány tovább javulhasson, hogy azok a fiatalok, akik elvégzik az egyetemet és elkezdenek pedagóguspályára lépni, ne hagyják ott a pedagóguspályát, fontos, hogy az új teljesítménybérezési rendszerben megszűnik az a hátrány, hogy aki fiatal volt, azt kötelezően büntette a most hatályos bérezési rendszer, mert a fiatalság mellett alacsonyabb bér volt kötelező, és csak az idősebbeknél lehetett magasabb bér. Ez a fiatal tanárok számára egy nagyon kedvező változás. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage