DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Ezzel az utóbbival kezdem, amit kérdezett, hogy Varga Judittal kapcsolatban mi az én véleményem. Kiváló igazságügyi miniszter volt Varga Judit, és nagyon örülök annak, hogy együtt dolgozhattam vele. Azt kell mondanom, hogy minden szempontból előremutató volt, amit csinált, hiszen olyan programokba kezdett bele, amelyek csak folytatásra méltó és alkalmas programok.

De most nem szeretnék az Igazságügyi Minisztérium egész munkájáról beszélni, hanem visszatérek az ön kérdéséhez. Olyan sokszor válaszoltam már, hogy kicsit magam is, hogy is mondjam csak, szégyellem, hogy még egyszer el kell mondanom önöknek, hogy a bírósági végrehajtási szervezet, pontosabban a végrehajtói szervezet felügyelete 2021. október 1-je óta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához tartozik. A végrehajtási törvény 230. és 231. §-a pontosan megmondja, hogy a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökének milyen jogkörei vannak, hogyan tudja ellenőrizni a végrehajtók tevékenységét.

Hozzáteszem, hogy a bírósági végrehajtási eljárás során nem az SZTFH jogosult a törvénysértésekre megoldást adni, hanem a bíróság, hiszen ha egy végrehajtási ügyben valaki úgy gondolja, hogy vele szemben törvénytelen végrehajtást folytatnak, akkor végrehajtási kifogást nyújthat be, amelyet a bíróság bírál el, vagy akár úgynevezett végrehajtási pert lehet indítani a végrehajtás megszüntetése érdekében. Ezeket is a bíróság bírálja el. Sőt, az önök által oly sokszor emlegetett kinevezések törvényességét is a bíróság előtt lehet megkérdőjelezni. Amennyiben valaki úgy gondolja, hogy a vele szemben eljáró végrehajtó nem törvényesen lett kinevezve, akkor azt is a bíróság fogja eldönteni.

Nem túl bonyolult ez a rendszer, hiszen a hatalmi ágak szétválasztása következtében a bírósági végrehajtás, mint ahogy a nevében benne van, a bíróság felügyelete alá tartozik, a törvényességét a bíróság fogja megítélni, a végrehajtási cselekmények törvényességét a bíróság fogja megítélni. A végrehajtási szervezet felügyelete az SZTFH-hoz tartozik.

Mi tartozik akkor az igazságügyi miniszter hatáskörébe? A szabályozás, a jogalkotás tartozik. Amennyiben a jövőben a kijelölt igazságügyi miniszter… Egyébként a mai napon ön is részt vett a miniszteri meghallgatáson, és el is mondta, hogy amennyiben úgy gondolja… (Tordai Bence: Nem!) Bocsánatot kérek! Nem vett részt, elnézést kérek, képviselő úr! De valóban a mai napon megtörtént a meghallgatás és a meghallgatás során a miniszterjelölt elmondta, hogy folyamatosan figyeljük majd a jogalkalmazás eredményeit, tehát azt, hogy a végrehajtási ügyekben milyen jogalkalmazási tapasztalatokat tudunk összegyűjteni, és ha szükséges, nyilván az Igazságügyi Minisztérium meg fogja tenni, hogy módosítást javasol.

Ami a végrehajtási szervezet átalakítását vagy változatlanul hagyását illeti: nagyon fontos leszögezni, hogy az adósok helyzetén nem változtat az, hogy a végrehajtás nonprofit jellegű vagy más alapokon szerveződik. Az adósok helyzetét az tudja javítani, ha először is önként teljesítik a tartozásukat, önként tesznek eleget az ítéleteknek, másrészt, ha nem tudnak eleget tenni az ítéletnek, akkor pedig mindenféle könnyítésre van lehetőség, így például részletfizetési kedvezményre, vagy végső esetben az úgynevezett magáncsődeljárásra vagy adósságrendezési eljárásra is lehetőség van.

Tehát arra kérem, hogy közösen hívjuk fel az adósok figyelmét arra, hogy milyen lehetőségeik vannak, ha nem tudnak eleget tenni egy végrehajtásnak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage