FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ön által felvetett kérdések valóban mindennapi kérdések az agrárium területén, de azért nem ennyire vészes ez a helyzet, és egyáltalán nem ilyen tragikus, mint ahogy ön ezt felemlítette. Ma, ha körbenézünk Magyarországon, körbenézünk a határban, egy nagyon biztató, nagyon szép képet látunk, ami nemcsak kép, hanem valóság.

(9.40)

Ön hivatkozott itt nagyon sok mindenre, amikre megpróbálok azért részben reagálni, de ha körbenézünk az országban, és látjuk a betakarítás helyzetét  márpedig az őszi árpa betakarítása és a déli megyékben a búza betakarítása is elkezdődött , ezeknek a területeknek, ezeknek a gabonaféléknek az átlagtermése a korábbi évek átlagtermésénél jóval magasabb. Ha csak akár egy árpa- vagy egy búzatermést nézünk, a felméréseink és a termésbecslések alapján is 6 tonna feletti búzatermésátlaggal számol a magyar mezőgazdaság, a magyar Agrárminisztérium. Ez nagymértékben jelenthet egy komoly, akár exportbevételt is, ugyanakkor egy komoly gazdasági előnyt is.

Az, hogy milyen árak vannak, az egy teljesen más kérdés. A magyar gabonaárakat nem a magyar kormányzat, nem a magyar piac határozza meg, hanem részben a rotterdami tőzsde és részben a chicagói tőzsde árai. Önnek is, azt hiszem, egyszer már elmondtam, hogy a gabonaárakat kimondottan az olaj világpiaci árához kötik, és mintegy hat hónapos csúszással követi a gabonaár – főleg kimondottan a gabonaár  az olaj világpiaci árát. Ez egy érdekes összefüggés, ezt meg lehet nézni visszamenőleg akár évtizedekre is, hogy ez így működik, tehát ilyen szempontból sajnos nekünk erre nincs ráhatásunk, hogy a magyar kereskedők, a kereskedelmi vállalkozások, a felvásárlók szintén ehhez az árhoz igazodnak.

És még van egy másik olyan problémánk is, jelentős részben az alföldi gazdálkodók számára, hogy mind a két tengeri kikötőtől vagyunk a legmesszebb. Ugye, általában a tengeri kikötőkhöz mérik ezeknek a gabonáknak az árait.

Ha most az Adriát nézzük, az Alföld keleti része messze van, de ha Konstancát nézzük  habár ott, ugye, most vannak nehézségek , mi ahhoz is nagyon messze vagyunk. Éppen ezért az árak  jelentős részben a fuvarköltségek miatt is  nehéz helyzetbe kerülnek, és a gazdák ebből a szempontból nehéz helyzetben vannak.

Egy viszont biztató, hogy azokat a gabonatételeket, amelyek learatásra kerülnek, biztonságos tárolási helyen tudjuk látni. A gabonahelyzettel kapcsolatban azt azért el kell mondanom, és ez itt kapcsolódik az élelmiszerárak kérdésköréhez is, valóban van abban igazság, hogy az alacsonyabb gabonaárakat nem követték az élelmiszerárak. Ez megint kimondottan olyan, hogy amikor most megnézzük a kormány politikáját, kereskedelempolitikáját, ha egyáltalán most erről itt szólhatok, azt kell hogy mondjam, hogy jelentős részben ezek a feldolgozók, kereskedők tették rá azokat a pluszforrásokat, azokat a pluszhasznokat, azokat a pluszdolgokat, amelyekkel ilyen mértékben emelkedtek meg ezek az árak, és most a kormányzati intézkedések hatására azért lehet látni, hogy visszafele némi csökkenés van, de természetesen én ezt már korábban is mondtam, akár a tavalyi aszálykáros helyzettel kapcsolatban, hogy azok az árak sose fognak visszajönni  ez természetes dolog , mint amik voltak akár a Covid előtt, vagy akár az aszály előtt; nem jönnek vissza. Ezt tudjuk magunkról; vissza lehet nézni a történelmet vagy akár az agrártörténelmet, hogy ezek az árak sajnos még egyszer nem jönnek vissza, magasabb árral kell számolni. Természetesen nem vagyunk ezzel megelégedve, és arra törekszünk, hogy nemcsak a feldolgozók, a kereskedők, hanem minden magyar állampolgár is megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszerhez jusson.

Az, hogy a magyar mezőgazdaság tönkremegy: határozottan mondhatom, hogy ebben önnel nem értek egyet, és nem igaz az állítás, mert az önök által korábban beharangozott és elmondott, veszélyre való figyelmeztetéseivel kapcsolatban csak egy vagy két számot szeretnék mondani: tavaly vészmadárként emlegették, hogy nem lesz lehetőségük a gazdáknak a tavaszi és az őszi vetésekre; 1,73 millió hektáron vetettek ősszel, 1 millió 500 ezer hektáron vetettek tavasszal, és ha körbenézünk a határban, ezek a gabonafélék, ezek a növényfélék rendkívül biztatóak.

Éppen ezért én nagyon örülök annak, hogy a (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) magyar gazdatársadalomban megvan az az erő, hogy továbbra is élni akar, élni is fog és termelni fog számunkra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage