GELENCSÉR FERENC (Momentum): Persze egyes családoknak nincs mitől félniük, nem kell amiatt aggódniuk, hogy Nyugat-Európában olcsóbb a bevásárlás, mint Magyarországon. Orbán Viktor családjának nem kell aggódnia, hiszen a miniszterelnök havi 5 millió forintra emelte a saját fizetését. Miniszterelnök úr, nagy segítség ez az ön családjának.

Amíg Orbán Viktor a saját és családja pártján áll, addig mi a Momentumnál a magyar emberek pártján állunk (Vitályos Eszter: Az életetekben nem álltatok ott soha!), és várjuk a válaszokat önöktől. Várjuk, hogy ön, miniszterelnök úr válaszra bírja Pintér Sándort (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.), megígérje a belügyminiszter, hogy többször nem fújja le a tanárokat könnygázzal, nem vereti meg gumibottal a diákokat. Várjuk, hogy ön, miniszterelnök úr válaszra bírja Szijjártó Pétert, hogy mikor lép fel Szerbiával szemben, mikor lesz külpolitikai következménye annak, hogy magyar katonákat támadtak meg szerb nacionalisták, és szenvedtek maradandó egészségkárosodást honvédeink. Végül: várjuk a miniszterelnök úr kemény, felháborodott elítélő válaszát és szavait azért, mert Vlagyimir Putyin olyan orosz tankönyvet íratott, amelyben 1956 szabadságharcosait fasisztáknak állítják be.

Hagyjuk ezt az egészen nevetséges blablát, hogy önök ezt vitára sem méltatják. Most éppen egy svéd dokumentumfilm kapcsán tiltakoznak Svédországgal szemben. Hogy összemérhető a kettő?! Mitől fél ennyire, miniszterelnök úr? Talán nem attól, hogy előkerülnek egy moszkvai irattárból az ön rendszerváltás előtt végzett politikai tevékenységei? (Szászfalvi László: Jaj!  Folyamatos zaj a kormánypárti padsorokból.) De nem csak ezekre nincsenek önöknek válaszaik; az igazán nagy tragédia az, hogy arra sem tudják a választ, hogyan állítsák meg a rossz kormányzás okozta megélhetési válságot. De tudják, mit? Ne is válaszoljanak, inkább kérdezzenek!

Ellentétben az önök nem létező programjával, a Momentum a „Holnap Magyarországa” tervében azt is leírja, hogyan oldaná meg a tomboló megélhetési válságot. Emberközpontú gazdaság, esélyteremtő oktatás, klímabiztonság és európai elköteleződés. Ez Magyarország útja a Momentum szerint. (Pillanatnyi szünetet tart, míg poharából kortyol.  Közbeszólások a kormánypárti padsorokból, köztük: Éljen Magyarország!  Erre iszunk!  Szászfalvi László: Elfogyott a víz!) Önök azt mondják, hogy vízzabáló, vízmérgező akkugyár kell, mi azt mondjuk, hogy az elektromos autót nemcsak az akku hajtja, hanem a szoftver is. Ezért szoftverfejlesztők és informatikusok kellenek.

(14.30)

És ahogy egyre inkább terjednek az automatikus vezetési rendszerek, egyre inkább így lesz. Mi a „Holnap Magyarországa” tervben pont ilyen igazságokat mutatunk be. Mi amellett foglalunk állást, hogy a magyar embereknek nem a veszélyes akkut, hanem a kiemelkedő haszonnal értékesíthető szoftvert kell legyártania egy veszélytelen irodában.

Emberközpontú gazdaságra van szükség, mert a munkaalapú gazdaság modellje megbukott, mert hiába érték el, hogy munka van, ha a fizetés kevés. A magyar ember sokat dolgozik, de keveset keres, sőt, önök miatt egy éve egyre kevesebbet; hogy egy klasszikust idézzek: Rosszabbul élünk, mint négy éve.

A munkaalapú régi gazdaság csődjét mindenki látja a boltok polcain, az árcédulákon, a rezsiszámlán. Ráadásul a magyar emberek a kevés keresetükből önök miatt kétszer adóznak: egyszer, amikor az államnak fizetnek; az állam szétesése miatt nem működnek a szolgáltatások, ezért valójában semmit sem kapnak az emberek az adójukért cserébe. A második alkalommal pedig azért fizetnek, mert elmennek a magánrendelőbe, a magántanárhoz; és minden másért, amit az állam képtelen megadni.

A megoldás a munkaalapú helyett az emberközpontú gazdaság. A Momentum által javasolt új gazdaság célja pedig az értékteremtés: ne a munka léte, hanem annak eredménye és az emberek megbecsülése számítson. Értéket pedig csak tudással tudunk teremteni. Olyan világot élünk, ahol ha tudás van, minden van: jó munka, jó fizetés, jó élet, megbecsült emberek.

Az igazság az, hogy olyan vállalatok befektetéseit szabad ösztönözni, amelyek jól fizető munkahelyeket teremtenek, és nem az alacsony bérköltség miatt jönnek ide, amit aztán még lejjebb szorítanak vendégmunkásokkal. Nekünk az a tervünk, hogy a hazai vállalatokat is az emberek megbecsülésére ösztönözze az állam. A cégek állami támogatását a kifizetett munkabérekhez és ne a létrehozott munkahelyek számához kössük.

Nem folytathatjuk tovább az elmúlt évtized gyakorlatát, ami tízmilliókkal támogatott minden új munkahelyet Magyarországon, függetlenül attól, hogy az milyen fizetést adott és milyen munkakörülményeket teremtett. Nincs szükség még több olyan cég betelepülésére, amelyik csak az olcsó bérekért jön Magyarországra. Nincs szükség még több alacsony fizetésű állásra, miközben hatalmas a munkaerőhiány, és külföldi vendégmunkásokkal töltik fel a gyártósorokat. Olyan vállalatok betelepülését kell ösztönözni, amelyek hajlandóak európai színvonalú fizetéseket adni és jó körülményeket biztosítani a munkatársaiknak. Az új munkahelyek száma helyett a kifizetett munkabértömeghez és a juttatásokhoz kell kötni az állami támogatásokat.

Lenne tehát feladat, miniszterelnök úr, végre a brüsszelezés, a sorosozás, a genderezés helyett és a jó ég tudja még mi helyett; a magyar emberek érdemi bajaira kellene megoldást kínálni, mert látjuk, hogy egyre nagyobb a gond, de önöknek csak az egyre durvább megszorítások a válaszaik minden katasztrofális mutató láttán, úgyhogy ez így nem mehet tovább, azt gondoljuk. Ez van. (Miközben leül:) Hú, ezt nagyon elbasztam. (Taps a Momentum padsoraiból.  Moraj és közbeszólások a kormánypártok padsoraiból, többek között: Felezőt vegyél be!)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage