DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Sok mindent elmondott azzal kapcsolatban, hogy hogyan állunk ebben a pillanatban. Talán amit még érdemes kiemelni, az az, hogy az elmúlt időszakban a napelem-kapacitás és a napenergia térnyerése milyen kiemelkedő volt. Ezzel kapcsolatban vannak olyan számok, amelyeket érdemes kiemelni.

2030-ra szerettük volna elérni a hatezer megawattot. Ez már gyakorlatilag 2025-23-ra megvalósulhat. Csak a tavalyi évben 1100 megawattal növekedtek a kapacitások. Ez mindenféle szempontból kiemelkedő eredmény. A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv 2030-ra már 12 ezer megawatt beépült naperőművi kapacitással számol. Ez azt mutatja, hogy a magyar kormány a jövőben is elkötelezett a napenergia térnyerésével kapcsolatban. Itt a jelenlegi számokat tekintve azt tudjuk megállapítani, hogy összesen 5207 megawatt napelem van. Ebből 3121 megawatt ipari méretű, ez 50 kilowatt feletti, és 2083 megawatt háztartási méretű, amely 231 ezer darabot jelent.

Itt a képviselő úr utalt a bruttó elszámolásra. Ezt mi nem magunktól találtuk ki, ez egyértelmű brüsszeli elvárás, hogy 2024. január 1-jétől változtassuk meg az elszámolási rendszert, és vezessük be ezt a bruttó elszámolást. Az elmúlt időszakban azon dolgoztunk, hogy egy méltányosabb helyzet álljon elő, és a minisztérium ezért arra kérte a hatáskörrel rendelkező Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt, hogy vizsgálja meg a kapcsolódó szabályozás módosításának a lehetőségét. Itt a képviselő úr végül is összefoglalta a döntést, amely szerint a kedvezőbb éves szaldóelszámolást alkalmazzuk a már üzemelők mellett azokra a háztartási erőművekre is, amelyek működtetői 2023. szeptember 7-ig jelezték fejlesztési igényüket. Utóbbiak esetében a rendeletmódosítás megállapította a 2026. január 1-jéig történő beruházások megvalósulásának a feltételét.

Ez azt jelenti, hogy a már előkészületben lévő fejlesztések is az éves szaldóban maradhatnak tíz éven át, ha 2026. január 1-jéig bezárul, lezárul a beruházás. 2024-től is ebben az értelemben fenntartjuk az éves elszámolást a háztartási méretű napelemes rendszerekre a telepítésüktől számított tíz éven át.

Szeretném képviselő urat arról tájékoztatni, hogy a minisztérium az elmúlt időszakban folyamatosan tárgyal és egyeztet a szakmai szervezetekkel, és gyakorlatilag ez a folyamat a jövőben is folytatódni fog. Nyilván nekünk egyértelműen az az érdekünk, hogy a napelemre a jövőben is nagyon nagy mértékben tudjunk támaszkodni az energiamixünket tekintve, azonban megkerülhetetlen szakmai feladat, hogy a térnyeréshez folyamatosan alkalmazkodó szabályozási, műszaki, hálózatbiztonsági, hálózatfejlesztési és gazdasági kereteket megteremtsük, éppen ezért az elmúlt időszakban is már elindult egy nagyon nagy mértékű hálózatfejlesztés, amire a jövőben is szükség van.

A magyar energiamixet tekintve  illetve a hazai termelést áram esetében  el tudjuk mondani, hogy amikor az időjárás olyan, akkor gyakorlatilag Pakssal együtt a megújuló energia, kiemelten a napenergia termelését tekintve teljesen szén-dioxid-mentesen tudjuk előállítani az energiát. Azt gondolom, hogy ez mindenféle szempontból egy fontos célkitűzése a kormánynak.

Én arra szeretném kérni képviselő urat, hogy ezekben a témákban  mert már többször felszólalt napelemes ügyekben  a jövőben támogassa mind az idei költségvetés módosítását, a jövő évi költségvetést, amiket nem szavazott meg. Tehát ezeket az ügyeket kellene ilyen értelemben is mindenféle szempontból támogatni, mert azt gondolom, hogy a rezsicsökkentés megvédése mindemellett ugyanúgy egy közös ügyünk, illetve a magyar kormánynak az energetikai célkitűzései fontos szerepet alkotnak a magyar költségvetésben, úgyhogy én arra biztatnám képviselő urat, hogy azon kívül, amit nagyon szépen köszönök, hogy ezeket a témákat idehozza, de ilyen döntési helyzetekben is támogassa a magyar kormány célkitűzéseit. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage