MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Szószóló Asszony! Tisztelt Ház! Magyarország Kormánya az ukrajnai háború kitörésének első pillanatától kezdve (Zaj.  Az elnök csenget.) kötelességének érzi az Ukrajnából Magyarországra vagy Magyarországon keresztül menekülők megsegítését, természetesen kiemelt módon kezelve azoknak a legkitettebb csoportoknak a kérdését, amelyeket a gyerekek, a fiatalkorúak jelentenek, a sok esetben egyedül érkező gyermekek nagy száma, amit természetesen a lehető legnagyobb érzékenységgel kell kezelni, és ezekért a gyermekekért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy akár Magyarországon, akár Európa más tájain vészelik át a háborús időszakot, ezt a lehető legkisebb sérüléssel, a lehető legkisebb lemaradással legyen esélyük megtenni.

Ami az oktatási kérdéseket illeti, a szószóló asszony ismertette itt az eddig megtett lépések egy részét. Én szeretném azt hangsúlyozni, hogy az Ukrajnában fennálló, a magyar kisebbség oktatási jogait érintő helyzet megoldatlansága ellenére a magyar kormány nyitottsággal reagált az ukrán közösség azon igényére, hogy Magyarországon az idei tanévtől megkezdődjön a részbeni ukrán nyelven történő oktatás, ahogyan a szószóló asszony erről hosszan beszélt. A magyar kormány Grexa Liliána szószóló asszony kezdeményezésére elfogadta az Ukrán Országos Önkormányzat által köznevelési intézmény tanítási év közbeni alapításának vészhelyzeti szabályairól szóló kormányrendeletet, és ennek köszönhető, hogy Budapesten és Nyíregyházán megindult az oktatás. Szeretném elmondani, hogy még két magyar településen, az ukrán határ menti Záhony térségbeli Tornyospálcán, illetve Kisvárdán magán működik magyar általános iskolában ukrán nyelvi oktatás. Amennyiben a törvényes előírásoknak megfelelő módon az ukrán önkormányzat kezdeményezi, a kormány kész megvizsgálni további ukrán oktatási intézmények, illetve ukrán oktatás magyar intézményekbeli bevezetésének a kérdését, ennek a szabályai, feltételei egészen pontosan törvényi szinten rögzítve vannak.

Szeretném ugyanakkor elmondani, ahogyan azt az említett munkacsoportülésen is egyértelművé tettük ukrán partnereink irányába (Zaj.  Az elnök csenget.), hogy Magyarország ebbéli hajlandóságát és jóindulatát érdemben növelné az (Zaj.  Balla György: Csss!), hogyha az imént említett, a magyar kisebbség ukrajnai oktatási jogaiban bekövetkezett visszalépés orvoslásra kerülne. Részben erről szóltak az imént idézett tárgyalások a múlt hét előtti napokban, amikor egy ukrán delegáció járt nálunk, és arról beszélgettünk, hogy hogyan lehet ezekben a kérdésekben előrelépni. Természetesen elmondtuk, hogy ahogyan a háború kezdete óta és az azt megelőző időszakban is, amióta ezekben a jogokban csorbulás történt, a magyar álláspont következetesen az, hogy követeljük, elvárjuk ezeknek a jogoknak a maradéktalan visszaállítását; amennyiben ez bekövetkezik, akkor tudjuk azt a külpolitikai döntéssorozatot is módosítani, amely jelenleg arról szól, hogy Ukrajnát a transzatlanti közeledés irányában nem tudjuk támogatni.

Hosszú idő után először érzem azt, hogy van esélye az elmozdulásnak, mert ígéretet kaptunk olyan törvénymódosításokra  meglátjuk, hogy ezt követie cselekvés, de most ez a szándék komolyabbnak tűnik, mint bármikor korábban , amely reményt ad nekünk, hogy elmozdulás történhet, és így a magyar-ukrán viszonyban egy komoly előrelépés történhet a következő hónapokban, reméljük, minél hamarabb, akár a következő hetek során. Meglátjuk, hogy ukrán partnereink mit váltanak be az ígéretekből.

Szeretném ugyanakkor elmondani, hogy Magyarország már a háború kitörése óta ezres nagyságrendben ajánlott fel teljes körű állami ösztöndíjat ukrán felsőoktatási hallgatóknak, tehát amint azt említettem, a gyermekek, fiatalkorúak, tanulók számára megnyitottuk azokat a csatornákat, amelyek egyrészt a magyarországi, illetve európai érvényesüléshez, másrészt akár később, az életük Ukrajnában való folytatásának a lehetőségeihez járulnak hozzá, hiszen ezer darab felsőoktatási ösztöndíjat nyitottunk olyanoknak, akik a háborús tevékenység miatt kiszorultak az ukrán felsőoktatásból. Emellett fenntartjuk azokat a humanitárius segélyakciókat, amelyeket Ukrajna területén hajtunk végre folyamatosan, óvodákat építünk, bölcsődéket építünk, anyaotthonokat építünk, humanitárius infrastruktúrát építünk, a menekültek, a belső menekültek ellátását lehetővé tevő intézményeket fejlesztjük folyamatosan, ahogyan Magyarországon is, tehát a határainkon belül is folyamatosan megtesszük azokat a lépéseket, amelyek az itt tartózkodó, az ukránok szerint akár több százezerre tehető ukrán menekült magyarországi életét megkönnyítik (Az elnök csenget.) és a reintegrációjukat Ukrajnába a háború végeztével előkészítik. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage