DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először szeretném azzal kezdeni, hogy az elmúlt időszakban a napenergia térnyerése hihetetlen ütemet vett fel hazánkban, hiszen Magyarországon a világon a 6., Európában pedig a 3. helyen áll a napenergia részaránya a villamosenergia-mixben. Ez az ütem egyébként még gyorsabb, a tavalyi rekord 1100 megawatthoz képest már a nyár végéig ezt sikerült túlhaladnunk. Tehát azt látjuk, hogy a napelem térnyerése hihetetlen mértékben növekszik.

Számszerűen idén nyáron az összteljesítmény átlépte az 5 ezer megawattot, és azt látjuk, hogy a háztartási méretű kiserőművek esetében pedig túllépte a 2 ezer megawattot is. Természetesen vannak még további céljaink, egyrészt dolgozunk a hálózatfejlesztésen, a hálózat rugalmassá tételén. Eredetileg 2030-ig 6 ezer megawattot szerettünk volna elérni, ezt pedig már módosítottuk 12 ezer megawattra. Tehát a kormány a jövőben is elkötelezett a napenergia térnyerése kapcsán.

Azt is el kell mondani, hogy vannak már olyan időszakok, amikor Pakssal együtt, amikor az időjárás éppen olyan, gyakorlatilag teljesen szén-dioxid-mentesen tudjuk a hálózatot táplálni.

Ahogy képviselő úr is utalt rá, ehhez képest Brüsszelben van egy elvárás, amely szerint 2024. január 1-jével változtassuk meg az elszámolási rendszerünket és vezessük be a bruttó elszámolást. Szintén, ahogy képviselő úr utalt rá, a nagyobbik kormánypárti frakció kezdeményezésére, illetve a szakmai szervezetekkel való egyeztetések eredményeként kezdeményeztük a hatáskörrel rendelkező Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál, hogy vizsgálják meg a kapcsolódó szabályozás módosításának a lehetőségét. Ennek az lett a végeredménye, hogy a döntés szerint kedvezőbb éves szaldóelszámolást alkalmazunk a már üzemelők mellett azokra a háztartási erőművekre is, amelyek működtetői 2023. szeptember 7-éig jelezték a fejlesztési igényüket. Utóbbiak esetében a rendeletmódosítás 2026. január 1-jéig ad lehetőséget a beruházás befejezésére.

Azt gondolom, hogy ez egy nagyon pozitív változás. Ha meg akarjuk nézni, hogy számszerűen hogy néznek ki az úgynevezett háztartási méretű kiserőműveknél a lakossági és nem lakossági arányok, akkor a következőt tudjuk elmondani: hazánkban összesen 5200 megawatt napelem van, ebből több mint 3100 megawatt ipari méretű, 50 kilowatt feletti, és közel 2100 megawatt háztartási méretű, ami 231 ezer darabot jelent. Ebből körülbelül 26 ezer darab nem lakossági, 205 ezer pedig természetes személyekhez köthető.

A képviselő úr kérdésére válaszul, aki a Vállalkozásfejlesztési Bizottság alelnöke, azt tudom elmondani, hogy ez természetesen a magyar családok számára is hatalmas segítség, de a magyar vállalkozások számára is egy nagyon jelentős segítségnyújtást jelent, hiszen sokkal kedvezőbb elszámolásról tudunk beszélni. S azt ki tudjuk emelni, hogy a 26 ezer nem lakossági, úgynevezett HMKE-n belül több ezer vállalkozást érint ez a döntés, ezzel pedig, úgy gondolom, hogy a magyar kis- és középvállalkozásoknak, amelyek a hazai gazdaság gerincét jelentik, tudtunk egy nagyon-nagyon pozitív döntést hozni.

Képviselő úrnak köszönjük az eddigi támogatását és a jövőbeni együttműködést is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage