DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Hát, hogy is fogalmazzak? Van annak egy rendkívüli bája, mikor önök energiaárakról beszélnek. Azt gondolom, hogy ha az ember próbál, igyekszik közélettel foglalkozni, és olyan kérdésekben beszélni, amiben hitelességet kell tanúsítani, akkor valószínűleg a Demokratikus Koalíciónak nem a legjobb témája lenne az energiaárak és a rezsicsökkentés kérdése. És akkor ezt pár érvvel hadd támasszam alá!

Amikor önök kormányoztak, akkor 15-ször emelték az energiaárakat, 15-ször emelték! Ez mit jelentett akkor? Elmondom, mit jelentett akkor. Egy-egy család akár a keresetének 35 százalékát volt kénytelen rezsiköltségekre fizetni. (Varju László közbeszól.) Teljesen kilátástalan volt akkor a családok helyzete, és erről még számos adatot lehetne hozni, hiszen a munkanélküliség az egekben volt, és az a helyzet, hogy mindenféle téren azon dolgoztak, hogy a magyar családoknak egyre nehezebb legyen a helyzete.

Ehhez képest  és ugyebár, akkor Európa legdrágább energiaárát fizették a magyar családok , ehhez képest pedig nem mi mondjuk, az Eurostat mondja azt, hogy Magyarországon a magyar családok fizetik a legkevesebb áram- és gázárat, és ezek tények. Mondjuk el, hogy miért tudjuk ezt, mivel tudjuk számokkal még alátámasztani! Áramért 2023 júliusában a lakossági fogyasztóknak a magyarországihoz képest Pozsonyban több mint kétszeres, Amszterdamban több mint háromszoros, Prágában négyszeres árat kellett fizetniük. A földgázárak ennél is kedvezőtlenebb képet mutatnak Európa-szerte, mivel a magyarországi lakossági árnak Pozsonyban, Bukarestben, Varsóban, Tallinnban, Athénban és Brüsszelben több mint a dupláját; Rigában vagy Vilniusban több mint háromszorosát; Berlinben, Ljubljanában vagy Prágában több mint négyszeresét; Bécsben és Rómában több mint ötszörösét; Svédországban több mint tízszeresét voltak kénytelenek fizetni az állampolgárok. Ezek mind-mind statisztikai adatok, amelyek tényeken alapulnak. A kormány az év első hét hónapban 1078 milliárd forintot adott a magyar családoknak rezsicsökkentés formájában, és a rendkívüli kiadások mellett a költségvetés változatlanul előfinanszírozza azokat az uniós programokat, amelyeknek a forrásait Brüsszel politikai okokból visszatartja a magyar emberektől.

Én szeretném kérni képviselő urat, hogy egy picit határozottabban jó lenne egyszer az életben, ha a magyar emberek mellett kardoskodnának itthon is meg Brüsszelben is. És, ha már itt járunk… (Földi Judit közbeszól.) Megköszönöm, ha meghallgatnak.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage