DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Kezdjük azzal, amiben egyetértünk! Egy ilyen van, az, hogy jövőre is lesz nyár, ebben kétségkívül egyetértünk. (Rétvári Bence: Nagykoalíció!) A többi dologban talán nem, vagy legalábbis más a megközelítésünk.

Ami a vendégéjszakák számát illeti, nem tudom nem felidézni, hogy hogyan beszéltek részben önök, részben más közéleti szereplők, részben pedig véleményvezérek két hónappal ezelőtt arról, hogy rég nem látott gyenge szezon közeledik a Balatonon. A számok ezt nem igazolják. Ezekkel a számokkal azért felesleges vitatkoznunk, mert nem csupán a KSH számaira hagyatkozhatunk, hanem azonnali adatok állnak rendelkezésre azon adatszolgáltató központnak köszönhetően, amely pár éve kezdte meg működését. Rögtön tudjuk, hogy hogyan alakul a balatoni szezon, hogyan alakulnak a vendégéjszakák, hányan hány éjszakát töltenek el a legnagyobb tavunknál.

Az jó dolog szerintem, hogy a korábbiakhoz képest több külföldi érkezett. Ezzel együtt figyelemmel kell kísérnünk azt is, hogy a magyarországi, a magyar, a belföldi turisták száma hogyan alakul. Mielőtt ezt megtennénk, arra felhívnám a figyelmét, hogy szerencsére már nem csak a Balaton az egyetlen nagyon népszerű célpont Magyarországon. Zárkóznak fel más turisztikai térségek is, ez is bizonyítja egyébként, hogy hazánk tele van páratlan értékű természeti kincsekkel, kulturális nevezetességekkel. Ezt figyelembe kell vennünk. Ezzel együtt a Balaton erős szezont zárt, de véletlenül sem gondoljuk, hogy az út végén vagyunk, azt gondoljuk, hogy további szinteket lehet majd lépni. Abba természetesen nincs beleszólásunk, hogy mely család milyen nyaralásról dönt, belföldi nyaralásról, külföldi nyaralásról és belföldi nyaraláson belül a Balaton mellett teszi le a voksot vagy éppen valamelyik kelet-magyarországi régió mellett.

(10.00)

Ami dolga a kormánynak, az az, hogy ha valaki úgy dönt, hogy a Balatonon nyaral, megfelelő, minél magasabb színvonalú szolgáltatást kapjon. Ezért újult meg 42 szabadstrand, ezért újul meg a BAHART flottája  két új katamarán és két új komp áll szolgálatba , ezért nyújtott a kormány támogatást 12 kalandparkhoz, és a sort még folytathatnám.

Ami a tulajdonviszonyokat illeti  önök gyakran felhozzák ezt a kérdést , felhívnám a figyelmét arra, hogy a Balaton-környéki tulajdonviszonyok, különös tekintettel a privatizációkra, nem ezekben az években alakultak így, hanem javarészt még a 90-es évek előtt, és ennek bizony van olyan öröksége, amivel én sem értek egyet, amit nem nézek jó szemmel. Tehát amikor horvátországi viszonyokra, jogszabályokra hivatkoznak, akkor kérem, vegyék figyelembe, hogy egy tengeri környezet teljesen más környezet egy balatonihoz képest, másfelől meg olyan örökséget cipelünk magunkkal, amelynek a terheit azért nem könnyű levenni magunkról.

Örülök, hogy felhozta az Erzsébet-programot, azért is, mert a kormány ezek szerint, önök is jól tudják, hogy nagymértékű üdülési programot biztosít azok számára  több százezrekről van szó , akiknek nem lenne lehetőségük a Balatonon nyaralni. Több százezer ember úgy juthat el a Balatonhoz kormányzati támogatással, hogy egyébként erre talán nem lenne lehetősége.

Kicsit tágabb megközelítésben szerintem akkor tudjuk segíteni a magyar családokat abban, hogy ha akarnak, akkor mindig eljussanak a Balatonra vagy bárhova máshová az országban, ha általában véve is javítjuk a megélhetési körülményeket. Ennek például elsődleges eszköze most az infláció elleni küzdelem. Ha látta a legfrissebb adatokat, akkor változatlanul csökkenő pályán vagyunk. Még van tennivaló, de jó úton vagyunk afelé, hogy 10 százalék alatti legyen az infláció, és a béremelkedések üteme ezt rövid úton jóval meghaladja, ami azt jelenti, hogy ha a reálbérek újra növekedő pályára kerülnek, akkor a magyar családoknak nagyobb lesz a mozgástere abban, hogy többet nyaralhassanak vagy bármilyen más módon többet fogyasszanak, több dolgot vásároljanak vagy éppen spóroljanak, ez az ő döntésük.

Ha egy dolgot kérhetek ezzel kapcsolatban, és ez nem turizmusfejlesztési kérdés: ha a megélhetési viszonyokat valóban fontosnak tartják, akkor legalább önök ne adják a nevüket azokhoz az adóemelési tervekhez, amelyeket az árnyékkormány bemutatott. Kétkulcsos adót szeretnének, magasabb adót, és ingatlanadót is belengettek, vagyonadót (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), és jól tudjuk, hogy amikor a gazdagokra hivatkoznak, valójában a középosztályt sarcolják meg. Na, abból nem több nyaralás lesz, több üdülés, hanem kevesebb. Úgyhogy arra kérem önöket, hogy ezeket ne támogassák. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage