DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány álláspontja a 2010. évi foglalkoztatási fordulat óta nem változott, melynek lényege az, hogy dolgozni kívánó honfitársainknak munkahelyet kell biztosítani. A kormány foglalkoztatási politikájának köszönhetően ma egymillióval, körülbelül vagy megközelítően egymillióval dolgoznak többen, mint 2010 előtt, a baloldal idején.

A töretlen gazdasági fejlődés biztosításához számításaink szerint 2030-ra több százezer, egyes számítások szerint mintegy 500 ezer fővel több munkavállalóra lesz szükségünk. Megnyugtató, hogy minden rosszindulatú politikai híresztelés ellenére ezen új munkavállalók túlnyomó többsége az országban rendelkezésre áll. Ezzel együtt készülnünk kell arra, hogy azokon a nemzetgazdasági területeken, de csak kizárólag ezekben az esetekben, ahol és amikor már nem biztosítható elegendő magyar munkaerő, és fennáll a veszélye annak, hogy emiatt a gazdasági növekedés forrását biztosító beruházások maradnának el, úgy azt jól szabályozott módon és szigorúan ellenőrzött keretek között vendégmunkásokkal egészítsük ki. Megismétlem: a kormány célja elsődlegesen a hazai munkaerő-tartalék aktivizálása és foglalkoztathatóságának javítása. Harmadik országbeli foglalkoztatására csak és kizárólag azokban a hiányszakmákban kerülhet sor, ahol hazai  és hozzáteszem: európai uniós  munkaerő nem áll rendelkezésre.

A külföldi munkavállaló lakhatásának biztosítása nem a magyar állam kötelezettsége, azt a munkavállalót alkalmazó foglalkoztatónak kell biztosítani. A munkásszálláson elhelyezett dolgozók jellemzően költségtérítés mellett vehetik igénybe ezt a szolgáltatást, és nem ismerünk olyan gyakorlatot, miszerint a magyar vagy uniós állampolgároknak fizetniük kell a szállásért, míg a harmadik országbeli állampolgárok azt ingyen vehetik igénybe. A harmadik országbeli munkavállalók toborzását és foglalkoztatását magánszférában működő munkaadók vagy szintén a piaci szereplőként jelen lévő munkaerő-kölcsönző cégek valósítják meg, s nem állami intézmény. A vendégmunkásokra vonatkozó szigorú szabályozás a magyar munkaerőpiac s a magas hazai foglalkoztatás megvédését szolgálja.

(15.20)

A munkásszállások állami támogatásának célja az országon belüli munkaerő-mobilitás elősegítése annak érdekében, hogy a foglalkoztatás területi különbségei csökkenjenek Magyarországon. A 2017-ben indított „munkásszállások kialakítása” elnevezésű program  kérdésében képviselő úr is felhívta ezt  a magyar lakosság alacsony földrajzi mobilitásának élénkítését kívánja elősegíteni az egyre aggasztóbbá váló munkaerőhiány kezdeti időszakában.

A kormány egyik foglalkoztatáspolitikai feladata, hogy aktív eszközökkel segítse a munkaerő keresleti és kínálati oldalának változását. Jelenleg is elérhetők lakhatási, illetve utazási támogatások a magyar munkavállalók részére. Kimutatásaink szerint lakhatási támogatást eddig 16 500-an, utazási támogatást pedig több ezren vettek igénybe. Emellett érdemben segíti a mobilitást a gépjárművel történő munkába járás támogatása is.

Kérem képviselő urat, hogy a válaszban foglaltakat méltányolni és elfogadni szíveskedjék. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage