DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 13. havi nyugdíj összegének egységessé tételét javasolja a Mi Hazánk Mozgalom, a mi szakértőink számításai szerint ezzel nagyságrendileg 220 ezer forintot kapna minden idős honfitársunk, ami magasabb, mint az átlagnyugdíj, az nagyságrendileg 210 ezer forint, illetve egy kicsivel az alatt van.

Azt is javasoljuk, hogy ezt az összeget minden évben egy összegben december 12-éig fizessék ki. Ahogyan a kormány  nagyon helyesen  tekintettel van arra, hogy a szeptemberi iskolakezdés megterheli a családoknak a költségvetését, és így dupla családi pótlékot szoktak augusztusban kapni, ehhez hasonlóan legyenek tekintettel a karácsonyi kiadásokra az idős honfitársaink esetén, és december 12-éig folyósítsák ezt a nyugdíjat.

Nyilván a Mi Hazánk Mozgalom nem kommunista párt, és ezért nem javasoljuk azt, hogy a teljes nyugdíjrendszerben mindenki egységes nyugdíjat kapjon, el kell ismerni az embereknek az érdemeit, a munkával, gyermekneveléssel töltött időt, ugyanakkor ha megnézzük azt, hogy milyen szélsőségek találhatók a magyar nyugdíjrendszerben, akkor nemzetközi összehasonlításban is igen kiugró eredményeket találunk. Magyarországon ugyanis a legalacsonyabb és a legmagasabb nyugdíj közötti különbség, illetve ezeknek az aránya majdhogynem százszoros, vannak olyan honfitársaink, akik majdnem százszor annyi nyugdíjat kapnak, mint a minimálnyugdíj. A hozzánk hasonló történelmi múlttal és gazdasági mutatókkal rendelkező Lengyelországban ez a különbség mindössze hét-nyolcszoros, tehát ez önmagában mutatja, hogy indokolt ezeknek a társadalmi különbségeknek a mérséklése, ráadásul nagyságrendileg egymillió nyugdíjas él a létminimum alatt.

Sajnos 2015 óta a KSH nem közli, hogy mennyi a létminimum Magyarországon, de különböző gazdaságkutató intézetek évről évre közzéteszik ezt az összeget, sőt a nyugdíjasok élethelyzetére tekintettel nyugdíjas-létminimumot is meg szoktak határozni, és ezeknek a gazdaságkutatóknak az eredményei alapján mondhatjuk azt, hogy sajnos majdnem egymillió nyugdíjas él a nyugdíjas-létminimum alatt.

(8.50)

Fontos azt is hangsúlyozni, hogy a 13. havi nyugdíj nem járuléktípusú juttatás, tehát a kormány döntése az, hogy hogyan osztja el az erre rendelkezésre álló összeget, amely évente 450-500 milliárd forint. Önöknek egy tollvonásába kerülne, hogy megváltoztassák ennek az elosztási mechanizmusát, mert van, aki például 2 millió forint fölötti nyugdíjat kap  sajnos ilyenek is vannak Magyarországon, hiszen önök eltörölték a járulékplafont , míg mások 28 500 forintot. A 13. havi nyugdíjnak az ehhez való kötése tovább növeli ezeket a társadalmi különbségeket.

A járulékplafon újbóli bevezetését is javasolja a Mi Hazánk, orvosolva ezt az általam korábban is említett rendkívül nagy társadalmi különbséget, és az átlagkereset ötszörösében állapítanánk meg a járulékplafon összegét, ami így nagyságrendileg 30 millió forint lenne. Ezt természetesen évente a költségvetésben lehetne korrigálni. A járulékplafon eltörlése kizárólag a felső tízezret szolgálja, nem látjuk indokoltnak azt, hogy ezeket az egyébként is rendkívül gazdag embereket még jobban jutalmazzuk, miközben a szegénység felszámolására egyáltalán nem alkalmas a nyugdíjrendszer, és másfél millió nyugdíjas nyugdíja az átlagnyugdíjat sem éri el.

Tehát a mi javaslatunk azt célozza, hogy ezt a másfél millió, szegénységben élő, idős honfitársunkat segítsük meg, akik az életüket becsülettel végigdolgozták, de például azért, mert állami dolgozók voltak, nem kerestek annyit, mint mások a magánszférában. Ráadásul a javaslatunk nem okozna többletkiadást a költségvetésben. Az önök döntési joga, hogy ezt a 450-500 milliárd forintot hogyan osztják el. A Mi Hazánk Mozgalom tehát azt kéri a kormánytól, hogy ne a felső tízezret jutalmazzák, hanem segítsék a szegénységben, egymillió esetben pedig már a létminimum alatt élő idős honfitársainkat, hogy tisztességesen és nyugalomban tudják tölteni az időséveiket. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage