RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tudja, a leghidegebb azokban a termekben van, tisztelt képviselő úr, amelyeket a baloldal a saját szociáldemokrata fordulatú kormányzása alatt bezárt. A leghidegebb a svábhegyi gyermekkórház most már évtizedek óta üres épületében, az OPNI üres épületében, a Szabolcs utcai kórház üres épületeiben vagy a Schöpf-Merei Kórház üres épületében van, amelyeket önök bezártak, tisztelt képviselő úr, mert ez volt a szociáldemokrata fordulat, a kórházak bezárása.

És ez nem egyedüli volt, hiszen, ahol kórházat zártak be, ott dolgozókat is elbocsátottak. 16 ezer ágyat szüntettek meg, és 6 ezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el, aki pedig ott maradt, attól elvettek egyhavi bért, mert úgy gondolták, ha egyik évben meg tudtak élni valamekkora összegből az egészségügyi dolgozók, akkor a következő évben majd 8 százalékkal kevesebből is meg tudnak élni az egészségügyi dolgozók. Ez volt a szociáldemokrata fordulat, hogy önök bebizonyították, hogy évről évre emelkedő árak mellett egyik évről a másikra csökkentett jövedelem mellett is majd túl tudnak élni az egészségügyi dolgozók.

Önök azt mondták, azért, hogy jobban keressenek az egészségügyi dolgozók, bevezetnek vizitdíjat, bevezetnek kórházi napidíjat, és majd ettől béremelés lesz az egészségügyben. Bevezették a díjakat, beszedték a díjakat, és csökkentették az orvosoknak, csökkentették az ápolóknak a fizetését. Tehát a bevételeiket növelték, a kiadásaikat csökkentették, azért, mert egy IMF nevű hárombetűs szervezet önöknek azt mondta, hogy olyan helyzetbe lavírozták az ország gazdaságát, hogy ilyen intézkedéseket kell hozni, vizitdíjat bevezetni és bért csökkenteni az egészségügyben, mert így tud az ország tovább élni, és mivel önök nem az ország szuverenitását tartották fontosnak, hanem a külföldi pénzügyi szervezetek elvárásainak való megfelelést, ezért a baloldali kormány ezeket a lépéseket meg is tette: az orvosbért csökkentette, az ápolóbért csökkentette.

De nem álltak volna meg ezen az úton, hiszen László Imre  egykori itt ülő képviselőtársunk, most DK-s polgármester  elmondta, hogy a kórházaknak körülbelül a 45 százalékát be kell zárni. Hát, önök így oldanák meg a kórtermek kérdését, a fűtés kérdését, hogy 45 százalékát bezárnák egész egyszerűen a kórházaknak és a kórtermeknek. De ön rátett még egy lapáttal a kampányidőszakban, és mondta, hogy ennél még többet is be lehetne zárni, mert ennél még kevesebből is működtethető az egészségügy. Tehát ez az önök jövőképe, hogy a kórházak felét ezek szerint bezárják. Mindenki tehát azt nézi, amikor egy-egy kórházi hírt olvas, hogy vajon a DK azt a kórházat megtartotta volna, vagy bezárta volna.

Arról nem is beszélve, hogy a saját kormányzásuk alatt ki is szervezték a kórházakat magánszolgáltatóknak, mert önök abban bíznak mindig, hogy majd a magánszolgáltatók jobban tudják üzemeltetni a kórházakat. A HospInvest volt az egyik legnagyobb nyertese az önök kormányzásának, amelyik pár év alatt olyan gazdasági helyzetbe lavírozta önmagát, hogy végül az államnak kellett megmenteni ezeket a kórházakat, egészségügyi intézményeket, rendelőket, mert a magánszolgáltató, a magánegészségügyi szolgáltató jóval nagyobb adósságot halmozott föl, ami helyett aztán az államnak kellett helytállni. Ez tehát a szociáldemokrata fordulat: az intézmények bezárása, a privatizálás és a fizetéscsökkentés. Ez történt Magyarországon, és ez történne most is, hiszen önök ezt megismételték, hogy kevesebb kórházra van szükség, mint amennyi jelenleg működik.

Egészségügyre önök Magyarországon 1198 milliárd forintot fordítottak, 1198-at. Idén 2800 milliárd forintot fordítunk, jövőre pedig 3225 milliárd forintot. Tehát jövő évre 425 milliárd forinttal növeljük a kórházak forrásait, pontosan azért, hogy a működésnek mindenhol minden alapfeltétele biztosított legyen. Ez egy nagyon nagy mértékű, 425 milliárd forintos emelkedés. Ha pedig ezt, a jövő évit összehasonlítja a 2010-es számmal, akkor azt látja, hogy több mint 2000 milliárd forinttal, 1198 milliárd forintról 3225 milliárd forintra nő az egészségügyre fordított források száma. Ezek a források segítenek a kórházak fenntartásában, az egészségügyi szakmai tevékenység vitelében, és ezek segítenek abban, hogy a nagyarányú béremelést is a kórházak ki tudják gazdálkodni, ki tudják fizetni.

Egy kezdő orvos bruttó alapbére 2010-ben 129 500 forint volt, most 687 837 forint. Egy több mint negyven éve a pályán levő, tehát a legtöbb tapasztalatot összegyűjtő orvos bére 2010-ben, a bruttó alapbér 262 345 forint volt, most 2 380 057 forint.

(9.50)

Ez a különbség a baloldali intézkedések  ami bércsökkentés, kórházbezárás, vizitdíj és kórházi napidíj volt  és a mostaniak között, amikor az orvosokat megbecsüljük. És az olasz lapok arról írnak, hogy Magyarországon már jobban keresnek az orvosok, mint Olaszországban. (Dr. Komáromi Zoltán: Az öreg orvosok!) Ezt sikerült elérnünk az elmúlt években, tisztelt képviselő úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage