RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem tudok szó nélkül elmenni amellett, képviselő úr, hogy ön a brüsszeli magyar érdekképviseletet egyszerűen magyarkodásnak hívja, így lekicsinyelve azt, ha egy országért kiállnak. Lehet, hogy önöknek az a fontos, hogy elmennek oda az utasításért és itthon végrehajtják, és aki nem ezt teszi, az lekicsinyelt magyarkodó, de azért én visszautasítom ezt a szóhasználatot is.

De van egy jó hírem is, képviselő úr: nem kell, hogy elmenjünk a minisztériumig. Vegye elő a mobiltelefonját, üsse be, hogy Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer, és az interneten meg fogja találni mindazokat az adatokat, amelyekre önök azt mondják, hogy a kormányzat eltitkolja. Nem eltitkolja, hanem ebben a rendszerben minden évben nyilvánosságra hozzuk, és nemcsak a magyar közvélemény előtt tesszük nyilvánossá ezeket az adatokat, hanem az európai szakmai körök előtt is, az európai járványügyi központba is elküldjük ezeket az adatokat (Varga Zoltán: Csak ez nem igaz!), ahol össze is tudják hasonlítani más országok adataival, mert mi is szeretnénk egyre jobb egészségügyi rendszert létrehozni. Ez az összehasonlítás pedig azt mutatja, ennek az európai szervezetnek, az ECDC-nek az összehasonlítása, hogy az Európai Unióban a kórházi ellátásban részesülő betegeknek a 6,5 százaléka, azaz száz fekvőbetegből hat-hét beteg érintett egy vagy több, egészségügyi ellátással összefüggő fertőzéssel, de ugyanitt megtalálhatja, ennek a nemzetközi, európai uniós szervezetnek a honlapján, hogy Magyarországon ez az arány 4 százalék, tehát kevesebb volt Magyarországon azoknak az aránya, akik kórházi tartózkodással összefüggésben valamilyen kialakuló fertőzést szenvedtek el.

Természetesen ezt is csökkenteni kell, ezért 2018-ban is rendeletet módosítottunk, a járvány után is növeltük a felületfertőtlenítő és kézfertőtlenítő szereknek az alkalmazását, hogy minél több álljon ebből rendelkezésre, minél nagyobb legyen a higiénia a kórházakban (Varga Zoltán: Nálunk 2,5 liter, a franciáknál 50 liter!), hogy ezt a számot még tovább tudjuk javítani. De azt hiszem, mind a Clostridium difficile, mind más esetében azért mégiscsak Németországgal, Finnországgal egy szinten vagyunk. (Varga Zoltán: Nem igaz!  Az elnök csenget.) Elismerés a magyar orvosoknak és az ápolóknak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage