DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Több témát érintett képviselő úr. Először is, hadd tegyek fel egy kérdést: hol volt a „vidám barakkozás” akkor, amikor Totó kutya körbeugrálta Putyint Gyurcsány Ferenc házában? Akkor az belefért? Hol volt akkor a „vidám barakkozás” meg a „Putyin-pincsizés”? Majd, ha egyszer lesz idejük és energiájuk vagy kedvük, akkor erre válaszoljanak, kérem!

Ami az energiaellátás kérdését illeti, hogy hogyan lehet ezt biztosítani. Akkor egy dolgot tisztázzunk: ha önök maradtak volna kormányon, akkor nem lennének új interkonnektorok Magyarország és a környező országok között. (Varju László: Ott kezdődött!) Nem lennének, mert nem építettek (Varju László: Nem így van, mert ott kezdődött!), hiába kiabál közbe.

Nem lenne gáztárolási lehetőségünk olyan nagyságrendben, mint ahogyan most van. (Varju László széttárja karjait.) Hiába teszi szét a kezét, nem ez a kormány, hanem a maguk kormánya privatizálta a gáztárolókat. (Varju László: Ez alatt a kormány alatt volt lehetőség.  Szászfalvi László: Elfogadtátok.) Hogy aztán, amikor a kormány visszavásárolta, akkor önök mit csináltak? Pert indítottak. Tehát még akkor is gáncsolták az egészet. (Varju László közbeszól.) Ha önök maradtak volna kormányon, akkor ma Magyarországnak nem lenne nemzeti olajvállalata. Hagyták, hogy külföldi kézre kerüljön, és nagyon jól tudták, hogy az végső soron orosz kézre kerülést jelent.

Ha önök lennének kormányon, akkor ma Magyarországon nem lenne nukleáris energia. Ön bement a tévébe a napokban, és nyíltan beszélt arról, hogy Magyarországon ki kellene vezetni a nukleáris energiát. Mondja már meg, hogy ha nem lenne nukleáris energia Magyarországon, akkor kiszámoltáke, hogy mennyire szöknének az egekbe az árak, és a pluszköltségeket kinek kellene kifizetni? Kiszámolták-e? (Varju László: Igen!) És ha kiszámolták, akkor mondják meg, hogy kinek kellene ezt kifizetni! Ön most azt mondja, hogy igen, akkor legyen szíves, majd az erre vonatkozó számítást hozza nyilvánosságra. És azt is mondja el, hogy kinek kellene állnia a számlát! Megmondom előre: a magyar családoknak. (Varju László: Önök meg titkosították a szerződéseket. Hozzák nyilvánosságra, jó?)

És hogy még egy dolgot említsek: ha önök lennének kormányon, akkor Magyarországon nem lenne biztosított a gázellátás. Önök támogatták azokat a szankciókat, azokat a szankciós terveket (Varju László: Nincs a gázra semmilyen szankció!), amelyek abba az irányba mutattak, hogy ne legyen Oroszország irányából gázellátás Magyarországon. Honnan kellene biztosítanunk a gázt Magyarország számára? Csupán LNG-ből? Négy-ötszörös áron? Megint csak arra kérem önt, mondja meg, hogy kinek kellene kifizetni az ebből fakadó pluszterheket. De megelőlegezem: a magyar családoknak kellene kifizetni, és önök ezt nagyon jól tudják.

Ami a megújulókat illeti: hol volt ez a buzgólkodás akkor, amikor kormányoztak? Tudja, hogy mennyi volt a napenergia részaránya, amikor megkezdtük a kormányzást? Nulla egész valamennyi. Ennyit arról, hogy maguk mennyire zöldek. Ez most jócskán 10 százalék fölött van. Ez azt jelenti, hogy uniós élmezőnyben vagyunk. (Varju László: 30 százalékról csökkent oda le!) És ha megérkeznek az uniós pénzek, akkor ez még magasabb lesz. Tehát ha valamit mégis szeretnének tenni a megújuló energiaforrások érdekében, akkor egy dolgot kérünk: ne akadályozzák az uniós pénzek Magyarországra érkezését, mert az napenergia-fejlesztéseket is jelent majd.

Említette a rezsiemelést. Hát, hol volt ez az érzékenység akkor, amikor szabadjára engedjék az árakat, liberalizálták az árakat, nem voltak hatósági árak (Varju László: És mi volt a gázártámogatással?), háromszorosára és ötszörösére növekedtek az áram- és gázárak? Hol volt akkor ez az érzékenység?

Egyetlen kivételt azért hadd említsek! Az ön miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc (Varju László: Épp hogy gázártámogatás volt a rezsihazugsággal szemben!  Az elnök csenget.) egyetlenegy szegmensben elintézte, hogy legyen kedvezményes áramár, a saját cégének, a Motimnak. (Varju László: Na, ez nem igaz!  Vargha Tamás: Ez igaz!) Na, annak volt kedvezményes áramár. Hogy van ez?

És az a helyzet, hogy nem ez az egyetlen terület, ahol nem a családokat szolgálják, hanem valójában megszorításokat akarnak. Jövedelemadó-emelést akarnak, mondván, hogy fizessenek a gazdagok. (Varju László: Mi nem akarunk, önök már megtették!) Majd bemegy az árnyékminiszterük a tévébe, és nyíltan beszél arról, hogy valójában a középosztályt is megadóztatnák, mert nekik is ki kell venniük a részüket a teherviselésből. (Varju László: A milliárdosoknak!) Vagyonadót akarnak, ami jól tudjuk, hogy mit jelentett (Varju László: A milliárdosoknak!), a lakásokat megadóztatnák. Nem a milliárdosokat, képviselő úr! (Varju László: Dehogynem!  Az elnök csenget.) Ha megnézzük azt az összeghatárt, amit bevezettek, amiről szavaztak, az már a kislakásokra is vonatkozna. Budapesten a legtöbb lakásra vonatkozna. Karbonadót akar a baloldal. Fizetős egészségüggyel flörtölnek állandóan, annak a gondolatával, amit egyébként el is kezdtek bevezetni. (Varju László: Amit most önök csinálnak, ugye?) A kamatstopot kivezetnék, mert folyamatosan támadták. És hogy még egyet említsek: a minimálbért sem emelnék. Huszonegynéhány-ezer forinttal emeltek, miközben ez a kormány megháromszorozta.

Csak pár példát mondtam, képviselő úr. (Varju László: Köszönöm.) És amikor ezeket bevezették, akkor mindig azt mondták, hogy nem kell félni, mert nem fog fájni. Hát, aztán fájt. Úgyhogy ezt a receptet, amit maguk javasolnak, azt nem javasolnám az országnak, ebből ne főzzünk, nem jó recept, nem jó megoldás Magyarország számára. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage