DR. HANKÓ BALÁZS ZOLTÁN kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Legyünk büszkék a magyar szakképzésre, hiszen a magyar szakképzés Európa-bajnok, mi több, a magyar szakképzés világbajnoki bronzérmes. Európa-bajnok a magyar szakképzés, hiszen idén ősszel a szakmák Európa-bajnokságán nem kevesebb mint öt aranyérmet, egy ezüstérmet és négy bronzérmet hoztak el a magyarok.

Olyan területen szerepeltek kiválóan, nyertek aranyérmet, mint informatikai rendszer-üzemeltetés, mint webfejlesztés. Ezüstérmesek lettek az ipari robotika területén, mi több, bronzérmesek a mechatronika területén. Ezek mind olyan kiváló eredmények, amelyek a magyar gazdaság, a magyar jövő számára nélkülözhetetlenek. Éppen ezért fontos azt is tudnunk, hogy a globális innovációs indexben Magyarország az ötödik helyen áll a gyártási csúcstechnológia tekintetében, köszönhetően többek között a kiváló duális magyar szakképzésnek és egyetemeinknek.

Arra is legyünk büszkék, hogy a 32 ország közül, akik az Európa-bajnokságon részt vettek, Magyarország a második helyen szerepelt. A dobogó így nézett ki: Svájc, Magyarország, Ausztria. Azt kell mondjam, hogy méltán lehetünk büszkék a magyar szakképzésre, a fiatalokra, az oktatókra, akik őket fölkészítik.

És hogy tovább fokozzam, az informatikairendszer-üzemeltetés tekintetében összesített Európa-bajnok lett Magyarország. Az elérhető 800 pontból 799 pontot értek el a fiataljaink. A vb-bronzérem pedig nem másnak köszönhető, mint hogy a fejlett országok esetében Magyarország a 25-34 évesek között a szakképzés tekintetében a harmadik legkedvezőbb foglalkoztatási rátával rendelkezik.

Minek köszönhető tehát mindez? Annak, amit képviselő úr is elmondott, hogy 2020-ban sikeresen újítottuk meg a magyar szakképzést. Ennek a megújításnak a pillérei a következők voltak: munkaerőpiaci igényre képzünk. Olyan munkaerőpiaci igényre képzünk, amely a magyar gazdaság számára fontos. Ennek alapja, hogy a képzés a gyakorlatra fókuszál. Egyre több fiatal vesz részt a duális képzésben, mi több, projektalapú képzés van, mi több, a képzés helyszíne sok esetben a gyakorlat tekintetében maga az ipari szereplő, maga a piaci szereplő; és a kor kihívásaira pedig úgy reagálunk, hogy most már a tananyagok nagy része digitális tananyag, mi több, a szakmai vizsgák az idei évben digitális alapon történtek.

A hároméves szakmaszerzés mellett a megújított technikusi rendszer az ötéves képzésben biztosítja azt, hogy olyan technikusaink legyenek, akik, ha szeretnének, könnyebben direkt a felsőoktatásba is bejuthatnak, úgy, hogy a képzési tartam egy jelentős részét a felsőoktatási intézmény  a szakképző centrum és az egyetem közötti együttműködés alapján  elismeri, azaz szakma, érettségi, és akik tovább szeretnének jutni, egyetemi diploma. Ezzel is erősítjük a műszaki, a természettudomány, a mérnök-informatika területén a magyar fiatalokat és ezáltal a magyar gazdaságot.

Kiterjedt ösztöndíjrendszer szolgálja a szakképzésben lévő fiatalokat. Olyan ösztöndíjrendszer szolgálja, amely az elmúlt évben a 145 ezer diáknak összességében 33,9 milliárd forintnyi ösztöndíjat biztosított. 8-16 ezer forintos ösztöndíj a kezdetek során, utána munkabért biztosítunk a duális képzésben, és ha valaki szakmát szerez, akkor 100-300 ezer forintos ösztöndíjjal segítjük őket a szakma megkezdésében. Oktatóinknak 30 százalékos béremelést biztosítottunk 2020-ban, most 15 százalékos béremeléssel próbáljuk elismerni mindazokat a kiválóságokat, akiket a gyárakkal együtt közösen képeznek.

A felzárkóztatás kulcsa a szakképzésben a Műhelyiskola- és a Dobbantó-program, melynek köszönhetően csökken a lemorzsolódás. És hogy a jövőre képzünk, az infrastruktúrát is megújítjuk. Az infrastruktúra megújításának következtében 155 milliárd forintot fordítottunk az elmúlt négy év során, ágazati képző központokat hoztunk létre, adtunk át a múlt héten Siófokon, holnap pedig Miskolcon.

Céljaink pedig nem kevesebbek, mint hogy tízből heten válasszák a szakképzést, mindenki szakmához és érettségihez jusson, és ha már top 100 egyetemeket szeretnénk, a top 10 innovátor közé szeretnénk kerülni 2030-ra, akkor, ha már Európa-bajnok a magyar szakképzés, legyen világbajnok a magyar szakképzés! Köszönet érte az oktatóknak, az együttműködő partnereknek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage