FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselő úr által bemutatott rendkívüli események példátlanul nehéz helyzetbe hozták a magyar gazdatársadalom minden tagját. 2022-ben az orosz-ukrán háború a fekete-tengeri szállítási útvonalak elvágásával teljesen felforgatta a fekete-tengeri közép- és kelet-európai piacokat. Ennek problémamentes kezelésére sem a hazai gazdatársadalom, sem a meglévő logisztikai kapacitások rendszere nem készülhetett fel előre.

Az orosz-ukrán háború által okozott piaci zavarokra válaszul (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Magyarország már a kezdetektől azért küzdött, hogy a térség gazdálkodói európai uniós védelmet nyerjenek az olcsó ukrán termékek beáramlása miatt kialakult szélsőséges piaci helyzetben. Az EU Bizottsága nem tett érdemi intézkedést, ezért az érintett tagállamok közül elsőként 2023. április 15-én nemzeti importtilalmat vezettünk be bizonyos Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékekre. A magyar importtilalmi intézkedés csak a Magyarországra érkező termékeket érintette, a tranzit áruszállításokra nem vonatkozott.

Ki kell emelni az intézkedést, mely bevezette a főbb gabona- és olajosnövény-termékek esetében az elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszer  amit úgy ismerünk, hogy EKÁER  használatát. A bejelentésekkel egyrészt pontosabban nyomon követhető a közúton beérkező gabona és olajos növény mennyisége, másrészt büntethetővé válnak azok a szállítmányok, amelyek nem felelnek meg az előírt bejelentési kötelezettségeknek.

Fontos szempont az ellenőrzési rendszer alkalmazása kapcsán, hogy a tranzittal érkező szállítmányok valóban el is hagyják Magyarországot. Az EKÁER használata mellett ezt a célt erősíti, hogy 2023 áprilisa óta az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát ugyancsak fokozatosan ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a Nébihhel közösen. A folyamatos vámfelügyelet célja, hogy ezek a termékek a magyar piacon ne kerülhessenek forgalomba. Az Ukrajnából és más EU-s tagállamokból érkező szállítmányokat mélységi ellenőrzésekkel követi és nyomoz a NAV.

Ezenkívül a Nébih nem csupán az országon áthaladó ukrán gabonát, hanem a hazánkba érkezett egyéb terményeket is ellenőrzi, a minőségét folyamatosan vizsgálja. A kormány célja ugyanis folyamatosan az, hogy kiváló minőségű és biztonságos élelmiszer kerüljön minden magyar ember asztalára. A gabonatermékeket felmérő, mintavételezéssel egybekötött gabonatároló-ellenőrzések során a vármegyei kormányhivatalok munkatársai segítik a feladat végrehajtását. A hatóságok a magyar piacra érkező gabona vonatkozásában minden élelmiszerlánc-biztonsági szabályt betartatnak, és szigorú ellenőrzésnek vetik alá a magyar fogyasztók és gazdálkodók érdekében.

A rendelkezésre álló hivatalos statisztikák alapján meghozott intézkedések hatékonyak. A magyar piacra irányuló ukrán import az intézkedés bevezetését követően leállt. A sorra bevezetett nemzeti tilalmak hatására május 2-án az Európai Bizottság is lépéskényszerbe került, ezért rendeleti úton szeptember 15-éig megtiltotta négy termékre vonatkozó áru importját Ukrajnából más tagállamok piacaira. Az Európai Bizottság az érintett tagállamok jogos kéréseinek elismerése ellenére 2023. szeptember 15-én úgy döntött, hogy nem tartja fenn tovább az exporttilalmi intézkedéseket.

Ezért a magyar kormány ettől az időponttól kezdve bevezette a teljes importkorlátozást, és Magyarországra ettől az időponttól kezdve nem érkezik Ukrajnából mezőgazdasági termék. Hazánk álláspontja továbbra is az, hogy a régiós tagállamok gazdálkodóinak védelmét, az Európai Bizottság által felállított szolidaritási folyosók eredeti céljának helyreállítását egyszerre kell szolgálnia. A magyar kormány mindig a hazai gazdálkodók érdekeit fogja előtérbe helyezni, így, ha szükséges, felvállaljuk az EU-val és más nemzetközi szervekkel, szervezetekkel kialakuló vitás helyzeteket is.

Kérem önöket, hogy ebben támogassák Magyarország Kormányát, az agráriumot, és megköszönöm megtisztelő figyelmüket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage