DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném jelezni azt, hogy a víziközmű-ágazattal kapcsolatban egyébként már rengetegszer adtunk választ mind írásban, mind szóban, s ráadásul a múlt héten elfogadott törvénymódosítás vitájában a területért felelős államtitkár kollégám is részletesen válaszolt önöknek, de természetesen ezt most is meg fogom tenni.

A kormány számára kiemelten fontos, hogy biztosítani tudjuk az egészséges ivóvizet mindenki számára, és az egész víziközmű-ágazat kiemelten fontos a kormány számára. Éppen ezért hoztuk létre az Energiaügyi Minisztériumon belül egy önálló államtitkárság feladataként is azt, hogy ezekkel az ügyekkel kiemelten tudjunk foglalkozni.

Szeretnék azért néhány jó hírről tájékoztatást adni az elején, amit szerintem nagyon-nagyon kiemelten fontos ilyenkor elmondani; nem vagyok benne biztos, hogy ezt mindenki tudja. Magyarországon a lakások közműves ivóvíz-ellátottsága csaknem 100 százalékos. Horvátországban ez az arány 86 százalék, Romániában körülbelül 74 százalék, azonban a keleti szomszédainknál az északkeleti régióban a lakosság vízhálózatra csatlakozásának aránya alig haladja meg az 50 százalékot.

A csatornázottság Magyarországon  csak mert ha eredményekről beszélünk  83,5 százalék hazánkban, Romániában 37 százalék, Horvátországban 32 százalék. Hazánkban a szennyvíztelepek száma tíz év alatt megkétszereződött  azt gondolom, ez is egy fontos eredmény , ma már több mint 800 telep működik. Tehát az az állítás, hogy az elmúlt 13 évben nem történt semmi, ez egészen biztosan nem igaz. Az Energiaügyi Minisztérium a víziközmű-szolgáltatásban részt vevő szervezetek számára támogatásként 2023-ban 150 milliárd forintot biztosít.

Azt is szeretném kiemelni, hogy mint ismeretes, a főpolgármester és a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége gyakorlatilag megzsarolta a kormányt azzal, hogy elzárja a vizet Budapest vonzáskörzetében. A kormány ezt nem engedhette, hogy a Budapest agglomerációjában élő emberek víz nélkül maradjanak, hiszen, ahogy említettem, nekünk kiemelten fontos, hogy mindenkinek tudjuk biztosítani az egészséges ivóvizet. Az Energiaügyi Minisztérium által kezdeményezett egyeztetés nem vezetett eredményre, a főváros vezetése fenntartotta a fenyegetését a szerződések módosítására, felmondására. Ezért volt szükség arra, hogy a minisztérium jogszabály-módosítást kezdeményezzen annak érdekében, hogy a főpolgármester és a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége ne zsarolhassa az agglomerációt, és ne ők döntsék el, hogy az ott élő emberek ivóvízhez jutnake, vagy sem, illetve azt is kifejeztük, hogy a lakosság számára a rezsicsökkentett árat a jövőben is fenn kell tartani.

Azt sajnálatosnak tartom, hogy az önök ágazatért aggódó szavai nem tükröződnek e tekintetben, hiszen az LMP részéről a víziközműtörvény-módosításhoz nem érkezett módosító javaslat a Törvényalkotási Bizottság ülésére, a múlt héten pedig a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvényjavaslatot sem ön, sem az LMP frakciója nem szavazta meg.

A konkrét kérdések kapcsán, amiket feltett, már többször válaszoltunk írásban is, de most szeretném kiemelni a következőket: Szeghalom esetében a Nemzeti Vízművek Zrt. tájékoztatása szerint az észlelt problémák az általános üzemeltetési feladatok során kezelhetők voltak. Berettyóújfaluban ivóvízminőség-javító projekt megvalósítása zajlik, jelenleg a projekt záró próbaüzemi feladatait végzik, ennek része a hálózatmosatás munkafolyamata is. Szigetvár esetében pedig felhívnám a figyelmet Szigetvár polgármesterének  aki nem kormánypárti polgármester  a közelmúltban kiadott levelére, amelyben a folyamatos együttműködésről és a minisztérium támogatásáról nyilatkozott.

Kérem képviselő urat, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage