DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Kereszténydemokrata képviselőként rendkívül fontosnak tartom, hogy a jelenlegi, háborúkkal, szankciókkal és különféle válságokkal terhes időkben Magyarország továbbra is élhető és biztonságos környezetet biztosítson valamennyi magyar család számára, folytatva azt az utat, amelyet még 2010-ben a családpolitikát teljesen új alapokra helyezve tűzött ki célul a polgári kormány.

Már ekkor a legfontosabb szempontok egyike volt az, hogy a gyermeket tervező párok ne érezzék tehernek a gyermekvállalást, és annak érdekében, hogy valamennyi vágyott gyermek megszülethessen, sem a házasságkötést, sem a gyermekvállalást ne korlátozzák anyagi nehézségek. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Úgy van!) Ezen elvek mentén haladva az elmúlt 13 év intézkedéseinek köszönhetően ma már harmincnál is több olyan támogatási forma áll rendelkezésre a családok számára, amelyek az élet minden szakaszában, minden felmerülő nehézség esetén képesek számukra segítséget nyújtani a gyermek születését megelőző időszaktól egészen az új otthonba költözésig.

Ezzel szembeállítva az európai országok azon politikáját és intézkedéseit, amelyek alapvetően a migrációban látják a választ a mindenütt jellemző népességfogyás megállítására, és az adott nemzethez tartozó családok gyarapítása helyett a döntő többségében ismeretlen identitású, illegális migránsok tömeges beáramlását támogatják, bátran kijelenthetjük, hogy jelenleg Magyarország Európa, de talán az egész nyugati civilizáció legcsaládbarátabb országa (Arató Gergely közbeszól.), és hazánk a legcsaládbarátabb kormány.

Ezért fontos minden olyan intézkedés vagy kezdeményezés, amely a jelenlegi családtámogatási rendszert bármely formában még tovább bővíti vagy bővítené. Ilyen ez a javaslat is, amely értelmében a jövőben a gyermek után járó pótszabadsággal teljes mértékben az érintett munkavállaló rendelkezhet. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a munkavállaló lenne jogosult a gyermekek után járó pótszabadság igénybevételének időpontját meghatározni, hasonlóan a szülői szabadsághoz, amelyre már jelenleg is ez a speciális szabály az irányadó, szemben a szabadság kiadására vonatkozó általános szabályokkal. (Folyamatos zaj.)

A gyermekes munkavállalók esetében a munka és a családi élet közötti összhang elősegítése érdekében a gyermekek után járó pótszabadság célja, hogy a munkavállaló nevelés és gondozás céljából több időt tölthessen gyermekeivel. Ezért teljes mértékben támogathatónak tartjuk, hogy a munkavállaló e pótszabadságot is abban az időpontban vehesse igénybe, amikor arra a családjának szüksége van.

Tisztelt Államtitkár Úr! A polgári kormány már számtalan intézkedésével bizonyította, hogy mit jelent számunkra, a magyarok számára a család, legutóbb a CSOK Plusz konstrukció bevezetésével célozta meg a gyermekvállalás és -nevelés további ösztönzését.

Ezért kérdezem, milyen további eszközökkel segítené a kormány a gyermeknevelést. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage