RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Örülök, hogy azért a felszólalását egy burkolt beismeréssel kezdte, miszerint 2010-ben önök csak problémákat hagytak az egészségügyben az új kormányzatra; elismerte, hogy azoknak egy részét a kormányzatnak sikerült megoldani, de valóban vannak még olyan kérdések, amelyek a jövőben állnak előttünk.

Önöknek is volt egy világos útja-módja, jövőképe az egészségügy kapcsán. Önök privatizálták a kórházakat, amiket csak tudtak, a HospInvestnek adták el ezeket a kórházakat, hogy majd a magántőke, a magánbefektető jobban üzemelteti a kórházakat. Ennek az lett a vége, hogy ez a cég végül csődbe vitt nem egy kórházat és rendelőintézetet, amit végül az államnak kellett helyrehoznia.

Önöknek világos volt az elképzelésük: kevesebb kórházra van szükség. Ezért zárták be az OPNI-t, ezért zárták be a Budai Gyermekkórházat, a svábhegyi kórházat, a Szabolcs utcai kórházat, és még lehetne sorolni, hogy hány helyen szüntették meg azt a 16 ezer ágyat, amivel csökkentették a magyar egészségügy kapacitásait. A legutóbbi választási kampányban is elmondták, hogy feleennyi kórházra van szükség Magyarországon. Az önök útja tehát a kórházak számának csökkentése, magyarul, bezárása és a maradék kórházaknak is a privatizálása.

De mindez nem elég önöknek, hiszen önök fizetőssé tették az egészségügyet. Azt mondták az embereknek, majd többet fognak keresni az ápolók, majd többet fognak keresni az orvosok, ha a betegek minden egyes vizit után fizetnek, ha a betegek minden egyes kórházban töltött nap után fizetnek. Fizetik a tb-járulékot is, meg ezt a napidíjat is, kórházi napidíjat, vizitdíjat. A vizitdíjat beszedték, a kórházi napidíjat beszedték, az orvosok és ápolók fizetését viszont nemhogy nem emelték, hanem csökkentették, hiszen elvették tőlük a 13. havi fizetést. Ez volt tehát az a helyzet, amiben a magyar egészségügy volt. 600 milliárd forint hiányzott akkor az előző évek spórolásai miatt a magyar egészségügyből. Az utolsó évben már mentőautókat sem vásároltak igazán, úgyhogy ott is egy elöregedett mentőautóparkkal állhattunk szemben.

Sajnos az önök idején valóban csökkent a dolgozó orvosok száma, hiszen körülbelül 36 ezerről körülbelül 33 ezerre csökkent a működési engedéllyel rendelkező orvosok száma. Ez volt az az időszak, amikor tömegesen mentek az orvosok és az ápolók külföldre. Ez volt az az időszak, amikor Lukács László György jobbikos frakcióvezető családi cége is azzal foglalkozott, hogy külföldre vitte a magyar orvosokat, ezzel segítve az SZDSZ akkori tevékenységét, mármint így elméleti szinten.

Ehhez képest 2010 után beindítottunk egy nagy léptékű, 500 milliárdos kórházfejlesztési programot. Ennek eredményeként 91 kórházban sikerült fejlesztéseket végrehajtanunk.

Egy olyan problémát sikerült kiiktatnunk a magyar egészségügyből, amelyet több mint 70 éve cipelt a magyar egészségügy, 70 év alatt senkinek nem sikerült ezt kivezetni. Nekünk a járvány alatt sikerült kivezetni, amikor megszüntettük a hálapénz rendszerét Magyarországon. Ha valami torzította a magyar egészségügy működését, az pontosan a hálapénz volt, amikor nem mindig, de sok esetben nem a gyógyulás volt sokszor a legfőbb szempont, hanem a hálapénz maximalizálása, vagy legalábbis a terápiaválasztásban is sokszor az közrejátszott. Ez volt az egyik legnagyobb betegsége a magyar egészségügynek, és hála istennek, ezt sikerült elérni; nem egyszerűen egy tollvonással. Önök sokszor úgy gondolkoznak, hogy majd egy mondat egy törvényben minden problémát megold. Ezt egy összetettebb módon sikerült megtenni, hiszen mindeközben olyan magasra emeltük az orvosok bérét, hogy ma már Magyarországon többet keresnek az orvosok, mint Olaszországban. Ezt az olasz lapok írják, hogy a magyar orvosok jobban keresnek az olaszoknál. Erre számtalan példát is lehet mondani az orvosok fizetése tekintetében, hogy valóban most már egy pályája derekán levő orvos 2,2-5 millió forintos fizetéssel rendelkezik.

A kórházi fertőzések kapcsán pedig, tisztelt képviselő asszony, szerintem megköszönhetjük a magyar orvosoknak, megköszönhetjük a magyar ápolóknak, hogy a magyar kórházi fertőzési arány jóval alacsonyabb, mint az európai uniós átlag, hiszen körülbelül a fele Magyarországon a kórházi fertőzések előfordulása, mint Európában. Van pár ország, amely előttünk van, Litvánia, Németország vagy Hollandia, de jóval többen vannak mögöttünk. Velünk egy szinten van Ausztria és Szlovákia, mögöttünk van Észtország, Skócia, Szerbia, Luxemburg, Norvégia, Horvátország, Franciaország, Lengyelország, Írország, Málta, Izland, Anglia, Szlovénia, Csehország, Belgium, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Finnország, Portugália és Görögország.

Úgyhogy van mit megköszönnünk a magyar orvosoknak, van mit megköszönnünk a magyar ápolóknak. Ebben nyilván közrejátszott az is, hogy ma már 4 ezerrel több orvos dolgozik Magyarországon, mint 2010-ben, amikor önök átadták a kormányzást. Nekik is köszönjük, hogy Magyarországon ezek a mutatók jóval jobbak, mint az Európai Unió más országaiban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(9.00)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage