CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A Kúria a héten lehetővé tette, hogy népszavazást tartsunk vagy kezdeményezzünk a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló törvény visszavonásáról. Értelemszerűen arról szeretnék beszélni, hogy miért is fontos, hogy ezt a törvényt visszavonja a magyar Országgyűlés.

Ez a törvény a törvénytelenség törvénye. Azért nevezem így, mert ez az a törvény, amely gyakorlatilag jogszabályba foglalja, hogy adott beruházásoknak, amelyek a kormánynak kedvesek, hogyan és miért nem kell betartaniuk egyéb szabályokat. Egyértelműen el lehet mondani, hogy ez egy igazságtalan törvény, ez a társadalom ellenében ható törvény, és itt meg kell jegyezni, hogy a társadalom legalapvetőbb csoportjait sérti és sértheti.

Érdemes megnézni, hogy milyen területeken is állapíthat meg eltérő szabályokat rendelettel a kormány a törvény alapján: az eljárási díjak mértéke és módja; az érintett telek mérete és közterületek használata, annak időtartama; eljáró hatóságok kijelölése; területrendezési, településrendezési, építési, telekátalakítási szabályok; örökségvédelmi szabályok; tűzvédelmi követelmények. A környezetvédelmi és fás szárú növények védelmére vonatkozó követelményeket nem kell betartaniuk, illetve az ehhez kapcsolódó eljárási szabályokat; a kártalanítási szabályokat nem kell betartani ezeknek a kiemelt beruházásoknak; kapcsolódó közművek építésének a szabályait sem kell betartani; és a beruházásra vonatkozó tájékoztatási szabályokat sem.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? Ez azt jelenti, hogy ha egy ilyen kiemelt beruházás elindul, akkor az érintett lakosság tájékoztatása nem kötelessége sem beruházónak, sem építtetőnek, hogy tájékoztassa a területen élőket.

Nem kell betartaniuk környezetvédelmi szabályokat. Ennek az a következménye, és erre millió példát láttunk, hogy súlyos környezetszennyezés történik párhuzamosan a beruházással vagy kifejezetten annak érdekében. Őrület, hogy bele merték írni ebbe a törvénybe, hogy a tűzvédelmi követelményeknek nem kell megfelelniük azoknak a beruházásoknak, amelyeket e törvény alapján indítanak.

Szeretném jelezni, hogy nem az a cél, és nem az az ok, hogy ne legyenek állami beruházások. Azt követeljük, és azt gondolom, hogy ez egy jogos követelmény, hogy az állami beruházások is, a nagyberuházások is igenis tartsák be a vonatkozó szabályokat.

De ennél sajnos egy kicsit rosszabb a helyzet, hiszen mára annyira fellazították ezt az egyébként eredetileg még az előző kormány alatt hozott szabályt, hogy mára gyakorlatilag olyan magánberuházásokat is kiemeltté tettek, ahol a közérdek nyomokban sem jelenik meg. Hotelépítések tucatjai történtek meg kiemelt beruházásként úgy, hogy egyébként semmilyen közérdek nem köthető magához a beruházáshoz. Egyértelműen el kell mondani, hogy nem lehet Magyarországnak egyik törvénye sem olyan, amely a magyar állampolgárok érdeke ellen van, és ez a törvény ilyen.

Azt gondolom, hogy nagyon érdekes következő heteknek és hónapoknak nézünk elébe, mert a népszavazási kampány során részletesen be fogjuk mutatni, hogy milyen veszteségek is érhetik, illetve érték Magyarországot csak ennek a törvénynek az eredményeképpen. Néhány példát szeretnék mondani: ilyen a Liget-projekt vagy ilyen a Fertő tavi beruházás, ami a legplasztikusabban mutatja be, hogy milyen károkat is képes okozni ez a törvény. Gyakorlatilag tönkretették a Fertő tó eredeti természeti értékeit, és egy őrületes betonkockát álmodtak a helyére. Azt gondolom, hogy ilyen példát tucatszámra tudnánk még mondani, és a népszavazási kampány során el is fogjuk mondani. Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage