NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A 47 oldalas sporttövénycsomaghoz egyetlen módosító javaslat érkezett, történetesen tőlem, úgyhogy engedtessék meg, hogy hozzászóljak, hiszen most erről folyna tulajdonképpen csak a vita, nem is magáról a 47 oldalas sporttörvénycsomagról.

Ez nem más, mint a magyar nemzeti kvóta bevezetése, amelyért már régóta kardoskodunk, és most kedd este szavazhat is erről az Országgyűlés; erről a javaslatunkról, amelyért bár évek óta küzdünk, és bár én nyújtottam be, de mégis bizonyos értelemben Orbán Viktor számszerű javaslata. Hiszen a Mi Hazánk sokéves követelése nyomán júliusban a kormányfő mondta e tetteket követelő szép szavakat, amikor szorgalmazta, hogy több saját nevelésű fiatalt kellene a kluboknak foglalkoztatniuk.

Idézem: „Ha ezt a célt föladjuk, akkor az egész futballt, a magyar futballt nem érdemes csinálni, mert a magyar futball nem a szórakoztatóipar része, a futball komolyabb dolog ennél. A futball az életünk, a magyar emberek életének része, a nemzeti identitás része. Tehát mi nem szórakozni és tapsikolni akarunk a lelátó mindenfajta, messzi földről idefújt ügyes játékosok játékán örvendezve, hanem mi a saját gyerekeinket akarjuk látni, a magyar gyerekeket, a magyar válogatottat, a magyar klubcsapatokat. Ha ezt föladjuk, akkor az egész magyar futballnak nincs értelme, mármint a magyar futballnak. Legyen a csapat fele nagyon jó minőségű külföldi, de a másik fele saját nevelésű gyerek kell hogy legyen!”  zárta a gondolatát Orbán Viktor, akit most a frakciófegyelemből való kiszavazásra buzdít a Mi Hazánk, hogy legalább az ő szavai és a tettei legyenek összhangban.

Azt gondolom, hogy a Fradi is ennél többet érdemel, de Kubatov Gábor nem szégyellte, hogy megint nulla magyar mezőnyjátékossal lépett pályára a legendás csapat a színmagyar Paks csapata ellen. Az FTC a magyar bajnokságban a messze legjobb anyagi helyzete ellenére immár közelebb áll a negyedik helyhez, mint az elsőhöz, míg a csak magyar játékosokból álló Paks immár garantáltan az NB I. élén zárja az évet, miután a tegnapi rangadón 3:2-re nyert a Paks a Fradi ellen.

A magyar kvóta bevezetését azért szorgalmazza a Mi Hazánk Mozgalom, hogy a sportban is elburjánzott külföldi vendégmunkásdömping helyett garantáljuk a magyar sportolók szereplését a magyar adófizetői pénzből is megrendezett bajnokságokban, a befizetett adókból épített sportlétesítményekben az utánpótlásnak több lehetőséget biztosítva, a válogatott csapataink színvonalát is emelve.

Ha a magyaroknak nem adnak nagyobb számban játéklehetőséget a magyar bajnokságban, akkor a válogatottban is kisebb lesz a merítési lehetőség. Tehát aki a magyar kvótát ellenzi, az például a magyar nemzeti tizenegy sikerét gátolja a labdarúgásban. A csapatsportjaink döntő többségében jelenleg sajnos korlátozás nélkül alkalmazhatók külföldi, sőt Európai Unión kívülről érkező sportolók, ezzel szemben például Románia tavaly bevezette a hazai kvótát a csapatsportokban.

Sajnos Magyarországon viszont jelenleg több olyan sportklub működik, melyek játékosai között alig találni hazait, sőt olyan mérkőzések is voltak a magyar bajnokságban, ahol egyetlen magyar játékos sem lépett pályára. Ezzel érzékenyítik is a szurkolótáborokat a vendégmunkások más területeken való elfogadására is.

(19.50)

Hamis az a kormányzati kifogás, hogy ezt például az EU nem engedi, hiszen jelenleg is vannak régóta működő szabályozások, például a Magyar Röplabda Szövetség férfiaknál 50 százalékos, nők esetén 33 százalékos magyar kvótát ír elő, a Magyar Kosárlabda Szövetség 20 százalékot, ez mondjuk, egyetlen játékost jelent, de legalább van, miközben a legnézettebb labdarúgás és kézilabda terén nincs semmilyen kvóta  hát, itt az ideje.

Bizony hazug és hamis az a kormányzati kifogás, válasz, magyarázkodás, mellébeszélés, hogy ezt bízzuk a klubokra, hiszen egyrészt láthattuk, hogy ha a klubokra bízzuk, akkor mi történik. Az a hazug kifogás, hogy a politika ne avatkozzon bele, azért is álságos, mert nézzük csak meg, nem csak a Ferencváros elnöke Kubatov Gábor, Deutsch Tamás az MTK elnöki posztja mellett a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke, a MOB alelnöke, a Paralimpiai Bizottság alelnöke, vagy a Honvéd elnöke Simicskó István kormánypárti országgyűlési képviselő, a BVSC elnöke Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő.

A Puskás Akadémia elnöke Mészáros Lőrinc, a Magyar Birkózó Szövetség élén Németh Szilárd Fidesz-alelnök áll, a Tenisz Szövetség élén Lázár János, a Vívószövetség élén Csampa Zsolt volt fideszes országgyűlési képviselő, akit még képviselőként választottak meg. A Jégkorong Szövetség elnöke Such György, Kövér László jobbkeze, az Országgyűlés Hivatalának főigazgatója, a korcsolyaszövetség vezetője Kósa Lajos Fidesz-alelnök, a Kajak-Kenu Szövetség vezetője Schmidt Gábor, aki sportért felelős helyettes államtitkár, azt gondolom, összeférhetetlennek is tűnik e két tisztség.

Tisztelt Országgyűlés! Több tízezer szórólappal évek óta küzdünk azért, hogy a magyar kvóta bevezetésre kerüljön, a szurkolótáborok jelentős részében már meghallgatásra talált ez a gondolat. Biztos vagyok benne, hogy ha nemzeti konzultációra mernének tenni egy ilyen kérdést, akkor ott is többséget kapna, nem csak a szurkolók körében. Itt az ideje tehát, hogy egy legalább 50 százalékos kvótával, a miniszterelnök úr javaslatát is megfogadva legyenek szívesek végre a tettek mezejére lépni a szép szavak után. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage