DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány 2010 óta munkaalapú gazdaság kiépítésén dolgozik, ennek keretében a teljes foglalkoztatás elérését és a magyar munkavállalók reálkeresetének növekedését határoztuk meg stratégiai célként. A kormány foglalkoztatáspolitikájának köszönhetően ma egymillió emberrel több dolgozik, mint tíz évvel ezelőtt, mint a Gyurcsány-korszak idején, és az arra az időszakra jellemző 11 százalék feletti munkanélküliség ma tartósan 4 százalék alatt van.

Úgy gondolom, válaszomat tulajdonképpen e számok ismertetésénél abba is lehetne hagyni, mert ez alapjaiban válasz önnek a  hát, hogy mondjam  politikai hangulattal erősen determinált felszólalására.

Közbevetőleg jegyzem meg, ha már ön fölemlegette: a MÁV-Volánnál az elmúlt 12 évben munkabéke volt, és most is Budapesten tulajdonképpen az a Volán-szakszervezet, amely erősen Jobbik-kötődésű Volán-szakszervezet, kezdett sztrájkígéretet tenni. Meggyőződésem, hogy a MÁV-Volán-dolgozók 57 ezer fős kollektívája tisztában van a munkájukkal járó felelősségtudattal, és mint ahogy eddig is, most is meg fognak állapodni a munkaadóval, a tulajdonosi jogkör gyakorlójával.

Ami az elmúlt hetekben többször tárgyalt vendégmunkásokat illeti, az épp az előbb említett számokból eredően és a gazdaság növekedési pályára állásának eredményeképpen a munkaerő-tartalék jelentősen csökkent. Nem vitatjuk, van az országnak elsősorban északkeleti és déli részein 150-200 ezer olyan fő, aki jelenleg nem alanya a munkaerőpiacnak, és azon vagyunk, hogy az elkövetkezendő időszakban egy intenzív oktatással, átképzéssel, személyiségfejlesztéssel ebből a lehetséges létszámot még bevonjuk a termelésbe. De ezzel együtt a kormánynak úgy kellett a gazdaság érdekében döntenie, hogy nagyon szigorú szabályok keretei között lehetővé teszi a vendégmunkások átmeneti foglalkoztatását a hiányszakmákban annak érdekében, hogy a magyar gazdaság eddigi gyors ütemű európai felzárkózását ne akadályozza a munkaerő-kínálat csökkenése.

Magyarországi tartózkodás idegen állampolgárok számára nem alapjog. Külföldi személy kizárólag a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, meghatározott ideig és feltételek teljesülése esetén tartózkodhat Magyarországon.

(8.40)

Harmadik ország állampolgára a magyar állam engedélyével kizárólag akkor vállalhat munkát, ha magyarországi munkavállalása egyetlenegy magyar állampolgárt nem hoz kedvezőtlen helyzetbe. Ennek megfelelően egy adott munkaposzton csak és kizárólag akkor foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgár, ha arra a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat magyar állampolgárt nem tud kiközvetíteni. A vendégmunkások maximális számát a jövőben éves kvóta fogja korlátozni. Emellett a törvényjavaslat elfogadását követően további szigorításokat vezetünk be a magyar munkavállalók és a hazai munkaerőpiac védelmében.

A kormány az aktivitási és a foglalkoztatási ráta növelésével, a hazai munkaerő-tartalék mobilizálásával, a munkavállalók képzésének támogatásával, a hátrányos helyzetű állást keresők helyzetbe hozásával segítette eddig is, segíti most is és segíteni fogja a jövőben is a vállalkozások munkaerőigényének kielégítését. Ismeretes, hogy a magyar munkaerőnek csekély a mobilitási hajlandósága, de minden munkáskézre szükség van, ezért a kormány, folytatva a korábbi programját is, a lakhatási lehetőségeket támogatja. A következő négy évben összesen 20 milliárd forint felhasználásával 25-30 újabb munkásszállást indítunk el, ahol alapvetően és alapszabályként legalább 50 százalékban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) magyar munkavállalókat kell elhelyezni.

Összességében, én úgy gondolom, hogy képviselő úr állításai, mondjuk úgy, igaztalanok, és az ön által idézett felelőtlen vállalati nyilatkozatot pedig esetenként én is felháborítónak tartom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage