ILLÉS BOGLÁRKA, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. december 7-én megtárgyalta a nemzeti adatvagyon hasznosításának rendszeréről és az egyes szolgáltatásokról szóló T/6067. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a házszabály 46. §-a alapján 28 igen szavazattal, 2 nem szavazat ellenében, 6 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslatra egy uniós kötelezettség miatt van szükség. Az Európai Unió már hatályos adatkormányzási rendeletének nemzeti jogba való átültetéséről van szó. Ezt az uniós jogszabályt egyébként röviden DGA-rendeletnek hívják. A módosítással a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség korábbi feladataiba kívánjuk illeszteni az uniós rendelet szerinti feladatokat, mindezt persze úgy, hogy a nemzeti adatvagyonról szóló és a közadatok újrahasznosításáról szóló törvények hatályukat vesztik.

A Törvényalkotási Bizottság egy módosítót fogadott el a javaslathoz. A módosító jogtechnikai és nyelvhelyességi pontosítások mellett a közérdekből nyilvános adatok megismerhetőségére irányuló szabályozást is pontosítja. A módosító a vonatkozó bírósági, illetve alkotmánybírósági gyakorlattal összhangban azt rögzítené, hogy a közfeladatot ellátó szervek az adatigény teljesítése érdekében a kezelésükben nem lévő adatok begyűjtésére, illetve a kezelésükben lévő adatok tekintetében minőségileg új adat előállítására nem kötelezhetőek.

(9.50)

A vonatkozó bírósági gyakorlat egyértelmű abban, hogy az adatkezelőtől csak létező és általa kezelt adatok kiadása kérhető, azaz új minőségű adat létrehozására az adatkezelőt tehát kötelezni nem lehet. Az Alkotmánybíróság a bírói gyakorlattal összhangban egyértelműen megfogalmazta: az adatkezelő kizárólag a létező és a ténylegesen kezelésében lévő közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatokat köteles kiadni. Az Alaptörvényből további adat-előállítási kötelezettség szintén nem következik, ekként az adatigénylő nem formálhat jogot arra, hogy helyette más végezze el az egyébként hozzáférhető adatok leválogatását.

A javaslat továbbá a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság eljárására állapít meg hiánypótló rendelkezéseket. Az átláthatósággal és a közérdekű információkhoz való hozzáféréssel kapcsolatos gyakorlatok megerősítése érdekében a hatóság évente legalább kétszer, valamint panasz esetén ellenőrzést végez az ellenőrzési hatáskörébe tartozó állami szereplők körében annak megállapítására, hogy megfelelneke a közérdekű adatok átláthatóságára és a közérdekű információkhoz való hozzáférés biztosítására vonatkozó követelményeknek. A javaslat tehát támogatandó. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage